حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 12 شوال 1445 Saturday, 20 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4531 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
وزارت جهاد کشاورزی پیشرو در تولید داده‌ها و اطلاعات
04 آبان 1400 - 16:50
شناسه : 9660
5
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: جای افتخار دارد که وزارت جهاد کشاورزی یکی از وزارتخانه‌های پیشرو در عرصه تولید داده‌ها و اطلاعات محسوب می‌شود.
ارسال توسط : منبع : ایانا
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، محمد قربانی، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی به مناسبت روز آمار و برنامه‌ریزی در جمع همکاران مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات این وزارت، گفت: جای افتخار دارد که وزارت جهاد کشاورزی از یک ساختار سنتی با داده‌های فقیر به جایگاهی رسیده که امروز می‌توانیم بگوییم یکی از وزارتخانه‌های پیشرو در عرصه تولید داده‌ها و اطلاعات محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اگرچه مرکز اطلاعات و داده‌های ما پیشرو است و با نیروی انسانی فعال تلاش دارد تا نوآوری و خلاقیت‌هایی را در این حوزه داشته باشد اما همچنان ما از برخی از کمبودها رنج می‌بریم.

به عقیده قربانی این کمبودها ممکن است ناشی از معاونت‌ها و سازمان‌های وابسته مختلف باشد؛ آن‌ها باید بگویند نیازمند چگونه اطلاعاتی برای تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌های کشاورزی هستند و سفارش دیتا ‌دهند.

وی با اشاره به اینکه داده هم نهاده و هم ستاده است، گفت: با توجه به این ویژگی داده، باید به ۶ سؤال در ارتباط با دیتا پاسخ داده شود.

به گفته قربانی؛ باید به چرایی تولید دیتا، هدفمان از تولید، چه کسی و به چه میزانی و چگونگی تولید و زمان دیتا توجه شود.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: دیتا یک مأخذ آماری ارزیابی داده‌ها، مدیریت‌ها و سیاست‌های محلی و منطقه‌ای است.

قربانی درباره روز آمار و برنامه‌ریزی نیز گفت: به عقیده من، روز آمار و برنامه‌ریزی یک حرکت نمادین نیست، بلکه نشستی برای فرهنگ‌سازی و هشداردهی به ما و مرکز آمار است.

وی با بیان اینکه روز آمار و برنامه‌ریزی تأکید می‌کند که دیتا بسیار اهمیت دارد، گفت: این روز یک حرکت برای تولید قدرت است.

قربانی با اشاره به تأکید وزیر جهاد کشاورزی برای رسیدن به اقتدار غذایی، گفت: ما هم در معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی و مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات اعتقاد داریم که باید به اقتدار دیتا برسیم و زمانی می‌توانیم به اقتدار غذایی دست‌ یابیم که به اقتدار دیتا رسیده باشیم.

وی با بیان اینکه هر تصمیمی در حوزه کشاورزی نیازمند دیتا است، افزود: پیوند بین مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی و مؤسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی لازم و واجب است.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه بر ضرورت تحلیل داده‌ها در گزارش‌های آماری ارائه‌شده توسط مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات برای بخش‌های مختلف تأکید کرد.

قربانی، گفت: در سیاست وزیر جهاد کشاورزی سیاست «علم پشتیبان» آمده که هرگونه سیاست‌گذاری که قرار است انجام شود باید علم آن را پشتیبانی کند که یک بخش علم هم دیتا است.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، «دیتا» را دانایی، توانایی، کارایی، بهره‌وری، ارزیابی عملکرد، سیاست‌گذاری، اعتماد، دقت، مذاکره، سیاست‌سازی توصیف کرد و افزود: مبادله‌ اطلاعات، فرآوری دیتا و قاچاق دیتا سه مشکل اصلی در حوزه اطلاعات و دیتا است.

قربانی تأکید کرد: امنیت دیتا بسیار حائز اهمیت بوده و در سیاست‌ها دخالت دارد زیرا دیتا باارزش است و بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهد و می‌تواند تولید رانت کند؛ بنابراین با اعلام عمومی زمان انتشار آن مشخص می‌شود و تمامی تولیدکنندگان، صادرکنندگان، واردکنندگان، صنایع مرتبط و … می‌توانند از آن دیتا استفاده کنند.

وی، گفت: نباید در دایره دیتاهای خودمان غرق نشویم و باید همزمان دیتاهای منطقه و بین‌الملل را نیز داشته باشیم، با دیتاهای خودمان ترکیب و تجزیه و تحلیل کنیم و اتفاقات بازارهای جهانی و منطقه را در حوزه نیازهای، مصارف، واردات و صادرات محصولات کشاورزی بدانیم.

قربانی، تصریح کرد: طبقه‌بندی دیتا برای سیاست‌گذاری در بخش کشاورزی با توجه به مقیاس این بخش، بسیار اهمیت دارد.

وی گفت: در بحث هوشمندسازی نیز ۴ مؤلفه کلیدی از جمله محیط هوشمند، فناوری هوشمند، ذی‌نفعان هوشمند و مدیریت هوشمند وجود دارد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.