حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 24 شعبان 1445 Monday, 4 March , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4420 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
لزوم رفع کمبود سوخت کشاورزان توسط وزارت نفت
16 تیر 1401 - 19:37
شناسه : 12874
4
دکتر کامبیز عباسی، رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی گفت: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، باتوجه به تفاهم‌نامه‌های منعقد شده عمل نمی‌کند و همواره درصدد کاهش برآورد نیاز کشاورزان است از این‌رو همواره با کمبود سوخت در استان‌ها مواجه هستیم. همچنین وزارتخانه تلاش دارد که بخش باغبانی نیز مشمول دریافت سوخت شوند چراکه در این بخش نیز سوخت مصرف می‌شود.
ارسال توسط : منبع : ایلنا
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، دکتر کامبیز عباسی میزان سوخت مصرفی گازوئیل در بخش کشاورزی را حدود ۸ تا ۱۰ درصد دانست و افزود: میانگین سالیانه مصرف گازوئیل در بخش کشاورزی حدود ۵٫۵ تا ۵٫۸ میلیارد لیتر است که حدود ۲٫۸ میلیارد لیتر گازوئیل در بخش ماشین‌آلات کشاورزی استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه سهم بخش کشاورزی از سوخت مصرفی کشور کم است، تصریح کرد: وزارت کشاورزی در راستای شفاف‌سازی و دریافت سوخت واقعی موردنیاز کشاورزان با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، دستورالعمل جامع و واحدی را از سال ۹۲ تنظیم کرد؛ برآورد سوخت موردنیاز کشاورزان بر مبنای فاکتورهای سطح زیرکشت و نوع تولید محاسبه می‌شود.

به گفته دکتر عباسی؛ شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، باتوجه به تفاهم‌نامه‌های منعقد شده عمل نمی‌کند و همواره درصدد کاهش برآورد نیاز کشاورزان است از این‌رو همواره با کمبود سوخت در استان‌ها مواجه هستیم. همچنین وزارتخانه تلاش دارد که بخش باغبانی نیز مشمول دریافت سوخت شوند چراکه در این بخش نیز سوخت مصرف می‌شود.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا تکلیف کرده است برای شفاف‌سازی سوخت مصرفی، ماشین‌های کشاورزی پلاک‌دار شوند؛ در همین راستا مرکز مکانیزاسیون وزارت کشاورزی از سال گذشته تا به امروز حدود ۵۱۳ هزار دستگاه تراکتور و کمباین در کشور را پلاک گذاری کرد از این‌رو بر مبنای همین پلاک‌ها کشاورزان می‌توانند سوخت تهیه کنند.

وی با بیان اینکه حدود ۱۲ درصد از ماشین‌آلات کشاورزی پلاک‌گذاری نشده‌اند، اذعان کرد: ۷۰ هزار ماشین‌ کشاورزی صاحب پلاک نیست اما تلاش داریم که در ۱۰ ماه آینده این تعداد باقی مانده نیز صاحب پلاک شود از این‌رو وزارت کشاورزی از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درخواست دارد که به دنبال روش‌های انفعالی و قطع سوخت کشاورزان نرود تا این ماشین‌آلات نیز پلاک‌دار شوند.

دکتر عباسی تصریح کرد: سوخت بخش کشاورزی با عنوان تلاش برای کنترل قاچاق سوخت نباید قطع شود. همانگونه که اشاره شد از مجموعه گازوئیل مصرفی کشور ۱۰ درصد آن به حوزه کشاورزی تخصیص داده می‌شود و حدود ۱۰ درصد از این مجموعه هنوز پلاک‌دار نشده‌اند پس این حجم کم نمی‌تواند در قاچاق سوخت سهمی ایفا داشته باشد.

وی با اشاره به عدم توسعه زیرساخت‌های توزیع سوخت در حوزه کشاورزی، گفت: الزام صدور کارت سوخت برای ماشین‌آلات کشاورزی احساس می‌شود متأسفانه زیرساخت‌های توزیع سوخت در بخش کشاورزی مناسب نیست. کشاورزان حسن نیت خود را در پلاک‌گذاری ماشین‌آلات نشان دادند هم اکنون وزارت نفت باید با ما همکاری و کارت سوخت جامعه روستایی را مانند جامعه شهری صادر کند.

این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش که سهمیه سوخت کشاورزان چقدر است؟ افزود: برآورد سوخت بر مبنای سطح زیرکشت و نوع محصول است و میانگین سوخت برای هر هکتار حدود ۱۵ تا ۲۰ لیتر است البته این سوخت در اراضی دیم کمتر و در اراضی آبی‌ بیشتر است. اما متأسفانه همین سهمیه کم نیز در راستای صرفه‌جویی کم و کمتر می‌شود و این باعث نارضایتی کشاورزان را به همراه آورده است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی در پایان بیان کرد: خواست‌ وزارت کشاورزی رعایت دستورالعمل مشخص برآورد سوخت، تخصیص سوخت موردنیاز باغات و هرگونه رفتار انفعالی برای قطع سوخت ماشین‌های بدون پلاک است چرا که در ۱۰ ماه آینده این ماشین‌آلات صاحب پلاک می‌شوند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.