حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 12 شوال 1445 Saturday, 20 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4531 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
پاس‌کاری مشکلات تولید در زمین بی‌تفاوتی مسئولان
10 اردیبهشت 1400 - 14:55
شناسه : 7280
7
کمبود و گرانی جوجه یک روزه که وزیر جهاد کشاورزی عامل آن را قاچاق دانسته است، تهدید جدی برای افزایش شدید قیمت مرغ است و این مشکل باید امروز برطرف شود.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری فارس
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، خبرگزاری فارس، نخستین‌بار وزیر جهاد کشاورزی از قاچاق جوجه یک روزه از مرزهای کشور پرده برداشت. انتشار این خبر از زبان بزرگترین مقام بخش کشاورزی زنگ هشداری است بر بازار مرغ و اینکه آیا قیمت که تازه به آرامش نسبی رسیده دوباره پرخواهد کشید؟

این واقعیت است که جوجه یک روزه خمیر مایه و اساس تولید مرغ را تشکیل می‌دهد و باید جوجه‌ریزی در مرغداری‌ها کافی باشد تا پس از 45 روز به یک مرغ 2 کیلویی تبدیل شده و روانه بازار شود. قاچاق جوجه یک روزه باعث افزایش قیمت جوجه در داخل شده و به دنبال آن قیمت مرغ هم بالا می‌رود.

وزیر جهاد کشاورزی 18 فروردین امسال گفت: «در دو روز گذشته متوجه این موضوع شدیم که از مرز‌های بانه و سقز، جوجه یک روزه از کشور خارج شده و این موضوع ضربه بزرگی به تولید گوشت و مرغ وارد کرده است».

دکتر کاظم خاوازی، در جلسه کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: «موضوع خروج جوجه‌های یک روزه از کشور را با نهاد‌های مربوطه از جمله اطلاعات سپاه درمیان گذاشتیم و امیدواریم این موضوع به‌طورکلی برطرف شده باشد».

پیش از این نیز سابقه مدفون کردن جوجه یک روزه در کشور در بهمن‌ماه سال گذشته با انتقادات زیادی از سوی دوست‌داران حیوانات، طبیعت و نهادهای مذهبی و دینی مواجه شد که آنرا مشابه قتل نفس معنی کردند و از نظر اخلاقی و دینی آن را مذمت کرده و خواستار مجازات متخلفان شدند. در آن زمان جوجه‌ریزی بیش از اندازه در مرغداری‌ها که بیم آن می‌رفت قیمت مرغ را در دو ماه آینده تحت تأثیر قرار دهد عامل اصلی کشتار معرفی شد البته کمبود نهاده هم بی‌تأثیر نبود.

امروز نیز قیمت پایین، به‌عنوان بهانه قاچاق جوجه از مرزهای کشور مطرح می‌شود. فروش جوجه به قیمت پایین برای مرغداری‌های داخل نمی‌صرفد بنابراین با هر وسیله‌ای حتی الاغ و قاطر از مرزها به کشورهای همسایه می‌فرستند. قیمت مصوب جوجه یک روزه در کشور  4200 تومان است که در بازار آزاد تا 8 هزارتومان هم فروش می‌رود اما مرغداران می‌گویند حتی به این قیمت هم نمی‌توانند به راحتی جوجه پیدا کنند.

مرغداران می‌گویند جوجه یک روزه پیدا نمی‌کنند

سعیده مشایخی تولیدکننده مرغ، گفت: «جوجه در بازار بسیار کم شده و علی‌رغم اینکه دولت نرخ 4200 تومان مصوب کرده، اما به قیمت 6 هزار تومان هم پیدا نمی‌شود و این زنگ هشداری است که اگر ادامه یابد، قیمت مرغ دوباره به شدت گران خواهد شد».

وی که یک مرغداری 30 هزار قطعه‌ای دارد، می‌گوید: «هزینه خرید جوجه 6 هزار تومان بسیار زیاد است و به این دلیل نتوانستم برای جوجه‌ریزی اقدام کنم».

مرغداران از وضعیت نظارت بر قیمت‌های مواد اولیه از جمله جوجه به شدت گلایه دارند و می‌گویند مسئولان زمانی که باید از تولیدکننده حمایت کنند کنار آنها نیستند و اما در زمان آشفتگی بازار آنها را مقصر می‌دانند و برخوردهای دستوری با آنها می‌کنند که در اکثر موارد مانعی برای تولید است.

این تولیدکننده اصفهانی می‌گوید: تعداد کارخانه‌های جوجه‌کشی کشور کمتر از 40 کارخانه است و نظارت بر آنها کار دشواری نیست. مسئولان نظارتی می‌توانند آنها را کنترل کنند تا جوجه به جای قاچاق به مرغداری‌ها هدایت شود.

قاچاق جوجه یک روزه مرتب از استان‌های کشور گزارش می‌شود و هر کدام از اینها می‌تواند زنگ خطری برای بازار مرغ در آینده نزدیک باشد. قیمت مرغ که تا کیلویی 45 هزار تومان هم بالا رفته بود امروز به کیلویی 25 هزار تومان رسیده اما اگر بسترهای تولید فراهم نباشد هر لحظه احتمال برگشت این قیمت‌ها وجود دارد.

کشف 47 هزار قطعه جوجه قاچاق

کامیل کریمیان فرماندار ویژه شهرستان سقز، اظهار کرد: در ماه‌های اخیر، گزارش‌های متعدد مردمی مبنی قاچاق جوجه به آن سوی مرزهای کردستان دریافت شد و در این راستا نیروهای اطلاعاتی و انتظامی با هماهنگی دستگاه قضا وارد عمل شدند.

وی می‌گوید: نقش جوجه یک روزه در تعیین قیمت گوشت سفید و مسائل بهداشت دام و طیور بسیار مهم است اما مرز شهرستان سقز به محلی برای قاچاق جوجه یک روزه تبدیل شده بود.

وی اضافه کرد: با هماهنگی با مقامات قضایی، خوشبختانه نیروهای اداره اطلاعات با همکاری نیروی انتظامی  سه محموله قاچاق جوجه یک روزه به تعداد 47 هزار قطعه را در مبادی ورودی شهرستان کشف و در این راستا هفت نفر دستگیر شدند.

قاچاق تنها ضررهای اقتصادی ندارد. بلکه از نظر بهداشت و احتمال شیوع بیماری از جمله بیماری‌های ویروسی بسیار مهم است، بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بارها از سوی مسئولان دامپزشکی هشدار داده شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان با تایید اینکه قاچاق عامل شیوع بیماری در کشور می‌تواند باشد، بیان کرد: چون این محموله‌ها، مبداء و مقصد مشخصی ندارند در نتجیه زمینه انتقال بیماری‌های خطرناک از جمله آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان وجود دارد.

در این میان اتحادیه‌های تولید جوجه یک روزه زوایای پنهان قاچاق جوجه‌ها را بازتر می‌کنند و ابعاد دیگری از دلایل را مطرح می‌کنند.

نمی‌توانیم دلالان را معرفی کنیم نانمان آجر می‌شود

دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور گفت: مرغداران مجبورند جوجه‌ها را به هر قیمتی بخرند تا تولیدشان کاهش نیابد اما سازمان تعزیرات حکومتی و دیگر دستگاه‌های نظارتی باید با گران‌فروشی جوجه یک روزه و متخلفان برخورد کنند.

خیلی از مرغداران، جوجه‌ها را از دلال می‌گیرند و دستشان زیر ساطور دلالان است بنابراین نمی‌توانند دلالان را معرفی کنند، زیرا به جوجه‌های آنها نیاز دارند.

اعتراف به گرانی جوجه

دبیر انجمن جوجه یک روزه به فروش گران جوجه یک روزه در بازارهای سیاه اعتراف می‌کند و می‌گوید دولت قیمت‌های پایین مصوب کرده است اما قیمت نهاده‌ها بسیار گران است و تولید به این قیمت نمی‌صرفد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه گفت: قیمت جوجه یک روزه باید اصلاح شود و به حدود پنج هزار و ۲۰۰ تومان برسد، در این صورت همه جوجه‌ها در اختیار مرغداران قرار می‌گیرد.

 محمدرضا صدیق‌پور افزود: دو سایت قیمت‌گذاری داریم که اکنون جوجه یک روزه را از پنج هزار و ۸۰۰ تا ۶ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌کنند و بقیه افزایش قیمت مربوط به واسطه‌هاست.

وی دلایل خواسته خود برای افزایش قیمت را نیز اینگونه می‌گوید: نهاده‌های دامی و دستمزد کارگران ما گران شده است و قیمت هر مرغ مادر از ۲۵ هزار تومان به ۶۰ هزار تومان رسیده است.

آیا قاچاق جوجه یک روزه سرپوش گذاشتن بر آشفتگی بازار است؟

در این میان برخی معتقدند که دولت با طرح قاچاق جوجه یک روزه به دنبال سرپوش گذاشتن بر گرانی‌های اخیر مرغ و دیگر محصولات است که بهانه‌ای بتراشد برای آنچه که نمی‌تواند کنترل کند.

یک مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق با بیان اینکه مسئولان درباره قاچاق جوجه آدرس غلط می‌دهند، عنوان کرد: گرانی مرغ ربطی به قاچاق جوجه یک روزه ندارد.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مورد قاچاق جوجه و تخم‌مرغ اظهار داشت: اساساً حمل و نقل و شرایط نگهداری جوجه و تخم‌مرغ قابلیت قاچاق آن را کاهش می‌دهد، به‌طوری‌که با بررسی‌های صورت گرفته و بازدید‌های میدانی، حجم بسیار اندک و نزدیک به صفر از این کالا قاچاق می‌شود، با این حال دلیل همان حجم ناچیز را نیز باید اشاره کنیم.

سوادکوهی تصریح کرد: با تصویب افزایش قیمت مصوب مرغ خوراکی طی روز‌های اخیر، بازار متلاطم مرغ در کشور آرام شد. از این‌رو این سؤال به اذهان متبادر می‌شود که چگونه ممکن است ظرف یک روز پس از ابلاغ نرخ جدید مشکل کمبود مرغ خوراکی بازار مرتفع شود؟ لذا نقش واسطه‌ها و محتکرین مرغ خوراکی (آن هم به صورت منجمد) کاملاً آشکار و قاچاق جوجه یک روزه صرفاً یک آدرس غلط است!

مرهم زخم مردم نیستید، نمک بر زخم‌شان نپاشید

همچنین حسن نیری، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در این رابطه گفت: اینکه نمی‌توانیم مرهمی بر زخم مردم باشیم، نمک بر زخم‌شان هم نپاشیم. در دی‌ماه، در اصفهان ۱۲ میلیون قطعه جوجه‌ریزی شده و این رقم در فروردین‌ماه به ۶ میلیون قطعه رسیده است. این کمبود جوجه‌ریزی، چه ربطی به قاچاق دارد، مرغدار باید بگوید. ما یک مقداری قاچاق جوجه، آن هم به ندرت در اسفند‌ماه داشتیم. قاچاق جوجه اینطور نیست که با کانتینر و از مبادی غیررسمی و با حیوانات چهارپا آن را حمل کرد.

وی خاطرنشان کرد: به هیچ عنوان ما قاچاق جوجه که بخواهد کمبودی در داخل کشور ایجاد کند و روی قیمت تأثیر بگذارد، نداشتیم و نداریم. باید به سراغ احتکار، دلالی‌ها و واسطه‌ها بروید و از آنها بپرسید.

به هر روی هر اتفاقی که در بازار می‌افتد معلول علتی است که در سایه بی‌تفاوتی‌ها در گذشته رخ می‌دهد اگر امروز مرغ، تخم‌مرغ یا گوشت گران می‌شود دلایلی دارد که تا آنها برطرف نشود نمی‌توان به ثبات بازار دل بست.

ایران در تولید مرغ خودکفا است با این حال مشکلاتی که در چند ماه گذشته رخ داد نشان داد که این خودکفایی تا چه اندازه متزلزل است و مدیریت قوی می‌خواهد که یکی یکی این زنجیرها را از پای این صنعت بردارد. اگر دیروز نهاده و مشکلات توزیع عامل آشفتگی بازار مرغ شد امروز قاچاق جوجه یک روزه هم به آن اضافه شده است و اگر امروز حل نشود فردا خیلی دیر می‌شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.