حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 15 ربيع أول 1443 Thursday, 21 October , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1640 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
پیش‌بینی کاهش ۴ میلیون تنی تولید علوفه مرتعی بر اثر خشکسالی
23 خرداد 1400 - 13:16
شناسه : 7740
بازدید 112
2

به گزارش داغ(دیده‌بان امنیت غذایی)، مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان این مطلب گفت: بر اثر بروز و استمرار خشکسالی، گیاهان مرتعی حتی گیاهانی که سازگاری بالایی نسبت به خشکسالی دارند، در معرض آسیب جدی قرار گرفته‌اند و تولیدات این مراتع بسیار پایین آمده است. ترحم بهزاد افزود: استمرار […]

ارسال توسط : منبع : پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش داغ(دیده‌بان امنیت غذایی)، مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان این مطلب گفت: بر اثر بروز و استمرار خشکسالی، گیاهان مرتعی حتی گیاهانی که سازگاری بالایی نسبت به خشکسالی دارند، در معرض آسیب جدی قرار گرفته‌اند و تولیدات این مراتع بسیار پایین آمده است.

ترحم بهزاد افزود: استمرار خشکسالی در نهایت منجر به کاهش ظرفیت علوفه مرتعی مورد نیاز دام و نیز گیاهان خوش خوراک و همچنین جایگزین شدن آن توسط گیاهان مهاجم، هجوم آفات و امراض می‌شود که به سلامت مرتع و دام زیان وارد می‌کند.

وی با بیان این که مراتع بیش از ۵۲ درصد سطح کشور را تشکیل می‌دهد، اظهار داشت: معیشت بیش از یک میلیون خانوار بهره‌بردار شامل ۲۰۰ هزار خانوار عشایری به عرصه‌های مرتعی وابسته است و این در حالی است که حدود ۶۶ درصد از مراتع کشور به علت خشکسالی دارای وضعیت فقیر بوده و بهره‌برداری‌های غیر اصولی نیز در این عرصه‌ها موجب تشدید تخریب و بروز مسائل و مشکلات بیشتری در حفظ منابع پایه آب و خاک کشور و تسریع رخداد بیابانی زایی می‌شود.

بهزاد، کاهش وزن دام، کاهش تولیدات دامی، کاهش میزان زاد و ولد، حساس شدن دام‌ها به بیماری، خطر نابودی دام‌های داشتی، افزایش سقط جنین و ازبین رفتن ذخایر مهم و استراتژیک ژنتیکی دامی کشور، کاهش و نیز کمبود منابع شرب دام و پراکنش نامناسب دام در سطح مرتع و بهره‌برداری نامناسب از مرتع را از مهمترین اثرات خشکسالی بر روی دام‌ها برشمرد.

وی بر اختصاص اعتبارات برای حفاظت از منابع محیطی پایه مانند آب و خاک و حمایت از تولید دام در شرایط خشکسالی تأکید کرد و گفت: به منظور اجرایی کردن سیاست‌های کاهش اثرات خشکسالی در زمینه توزیع علوفه، تغذیه متمرکز با تعلیف دستی با جیره نگهداری و یا تولیدی و مصرف مواد مکمل با توجه به گران‌بودن نهاده‌های دامی، تغییر ترکیب گله و کوچک کردن گله از طریق طرح‌های حمایتی خروج دام از مرتع و انتقال دام، مدیریت چرا، تأمین و توزیع آب و یارانه خرید علوفه و انتقال آب، کنترل ظرفیت مرتع، اعمال قرق‌های ۲ یا ۳ ساله مرتع در مناطق تحت تأثیر خشکسالی شدید، احداث و تجهیز اتراقگاه‌ها و ایستگاه‌های انتظار و نگهداری دام‌ها، ارایه خدمات بهداشت و سلامت دام، اجرای عملیات اصلاح و احیای مراتع در حین خشکسالی، ذخیره نزولات با جمع آوری آب باران، احداث آبشخور و آب انبار به اعتبارات مکفی و به موقع نیاز است.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور خاطرنشان کرد که وقوع پدیده خشکسالی علاوه بر خسارت‌های مستقیم، خسارت‌های زیادی را در زمینه افزایش ضریب سیل خیزی حوزه‌های آبخیز، فرسایش خاک، کاهش سفره آب‌های زیرزمینی، فرسایش بادی به دنبال خواهد داشت که در نهایت موجب بروز مسائل اقتصادی و حتی فرهنگی می‌شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.