حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 12 شوال 1445 Saturday, 20 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4531 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
چاپ قیمت روی بسته و دانه‌های تخم‌مرغ اجباری شد
20 بهمن 1399 - 15:33
شناسه : 6435
7

معاون وزیر جهاد کشاورزی از اجرای طرح پرینت قیمت روی تخم‌مرغ برای جلوگیری از گران‌فروشی خبر داد و گفت: پیشنهاد آزاد شدن صادرات دام مازاد و واردات گوشت را برای تعادل بازار مطرح کرده‌ایم. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از خبرگزاری مهر، مرتضی رضایی، در نشست خبری که به مناسبت دهه […]

ارسال توسط :
پ
پ

معاون وزیر جهاد کشاورزی از اجرای طرح پرینت قیمت روی تخم‌مرغ برای جلوگیری از گران‌فروشی خبر داد و گفت: پیشنهاد آزاد شدن صادرات دام مازاد و واردات گوشت را برای تعادل بازار مطرح کرده‌ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از خبرگزاری مهر، مرتضی رضایی، در نشست خبری که به مناسبت دهه فجر برگزار شد گفت: امسال ۵۷۳ طرح در حوزه دام و طیور به بهره‌برداری رسیده که بالغ‌بر ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این حوزه انجام گرفته و برای ۶ هزار و ۶۵۰ نفر اشتغال کرده است.

صادرات ۶۸۰ میلیون دلاری محصولات دامی در سال‌جاری

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به آخرین وضعیت صادرات محصولات دام و طیور در سال‌جاری گفت: ۷۹۰ هزار تن فرآورده لبنی برپایه شیرخام، ۳۱ هزار تن گوشت مرغ، ۵۴ هزار تن تخم‌مرغ و ۱۴۰۰ تن عسل از کشور صادر شده که ارزش این صادرات ۶۸۰ میلیون دلار بوده است.

وی با اشاره به طرح‌های این معاونت گفت: احیای مرغ لاین آرین یکی از طرح‌های کلان در سطح ملی است که پیگیری می‌شود همچنین افزایش ضریب خوداتکایی در تولید کره نیز از جمله طرح‌هایی است که دنبال می‌کنیم.

رضایی با اشاره به اینکه واردات کره در سال گذشته ۵۰ هزار تن بوده است، میزان واردات این محصول را در ۹ ماهه سال‌جاری حدود ۷ هزار تن اعلام کرد و افزود: بنابراین ۸۵ درصد در این زمینه خودکفایی حاصل شده و سالانه حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار صرف واردات کره می‌شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه توان تولید کره در کشور بالای ۷۰ هزار تن است، گفت: اگر صادرات شیرخشک نباشد برای کارخانه نیز تولید کره صرف نمی‌کند چرا که محصولات جانبی تولید کره، شیرخشک است بنابراین ما از وزارت صمت درخواست کردیم صادرات شیرخشک را آزاد کند و به ما قول پیگیری و حل این مشکل را دادند.

وی همچنین از کاهش واردات گوشت قرمز در سال‌جاری خبر داد و گفت: براساس آمار گمرک امسال ۴ هزار و ۶۳۰ تن گوشت گوسفندی و ۲۸ هزار تن گوشت گاوی وارد کشور شده که ارزش این واردات به ترتیب ۳۰ و ۱۲۱ میلیون دلار بوده است.

در زمینه عرضه تخم‌مرغ گرانفروشی صورت می‌گیرد

رضایی با اشاره به اینکه در زمینه عرضه تخم‌مرغ گران‌فروشی صورت می‌گیرد گفت: در این راستا طرحی را شروع کردیم که براساس آن باید قیمت تخم‌مرغ روی بسته‌بندی و همچنین روی هر عدد تخم‌مرغ ثبت شود و اگر مرغداری امکان پرینت قیمت بر روی تخم‌مرغ را ندارد باید هنگام تحویل فاکتور ارائه دهد.

وی با اشاره به اینکه قیمت هر شانه ۳۰ عددی تخم‌مرغ بدون بسته‌بندی بین ۳۱ تا ۳۳ هزار تومان است، قیمت هر عدد تخم‌مرغ را ۱,۱۰۰ تومان اعلام کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: قیمت تخم‌مرغ درب مرغداری به شدت مناسب و منطقی است چرا که مرغداران نهاده‌ها را به صورت کامل دریافت می‌کنند و هر واحد مرغداری مدعی است چنین اتفاقی نیفتاده آن را به رسانه‌ها اعلام کند تا ما پیگیری کنیم.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر بحث نظارت بر عرضه و توزیع تخم‌مرغ در بازار گفت: دستگاه‌های نظارتی باید به این مسأله ورود کنند و ما هیچ تعارفی با مرغ‌دار، عمده‌فروشان و خرده‌فروشان نداریم و باید دلیل این گران‌فروشی مشخص و با آن برخورد کرد.

رضایی با اشاره به اینکه هیچ کمبودی در حوزه تولید تخم‌مرغ نداریم گفت: تولید ماهانه تخم‌مرغ ۹۰ هزار تن است در حالی که مصرف به این میزان نیست.

وی با اشاره به لزوم مدیریت در حوزه بازار تخم‌مرغ گفت: باید نظارت و کنترل بیشتری در این حوزه انجام بگیرد.

طرح مرغ سایز در دست اجراست

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه اجرای طرح مرغ سایز آغاز شده و براین اساس به مرغداران براساس تولید مرغ در ۴۰ تا ۴۲ روز نهاده تحویل داده می‌شود، گفت: به مرور سختگیری‌ها در این حوزه بیشتر خواهد شد البته اجرای کامل این طرح به‌همراهی مردم نیاز دارد و تا زمانی که مصرف‌کننده از فروشگاه مرغ با وزن بالا درخواست می‌کند امکان تحقق کامل این مسأله را نداریم.

رضایی تأکید کرد: باید برای مرغ سایز تقاضا ایجاد شود چراکه وقتی تقاضا ایجاد می‌شود تأمین نیز به دنبال آن صورت خواهد گرفت.

برای ایام عید مشکلی در حوزه مرغ و تخم‌مرغ نداریم

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره تنظیم بازار شب عید نیز گفت: همانطور که اشاره کردم در حوزه تولید تخم‌مرغ کمبودی وجود ندارد و درباره مرغ نیز برای بهمن‌ماه ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی انجام شده که براین اساس ۲۳۰ هزار تن گوشت مرغ تولید خواهد شد.

راهکار وزارت جهاد کشاورزی برای محدودیت قاچاق دام و تعادل‌بخشی قیمت گوشت

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به پرسشی درباره انباشت دام در کشور، افزایش قیمت گوشت قرمز و قاچاق دام توضیح داد: در این زمینه پیشنهاد کرده‌ایم به تعداد قابل قبول و مدیریت شده صادرات دام مازاد آزاد شود به این معنا که تعداد دام مازاد کشور به‌طور دقیق برآورد شود و معادل میزانی که صادر می‌شود یا دو برابر آن واردات گوشت صورت بگیرد تا هم قاچاق محدودتر شود، هم انباشت دام مرتفع گردد و هم قیمت گوشت در بازار به تعادل برسد.

رضایی گفت: کارگروهی برای این منظور تشکیل شده اما نگرانی مسئولان تنظیم بازار از این است که قیمت گوشت برای مصرف‌کننده نهایی بیشتر افزایش پیدا کند به‌همین جهت نیاز به مذاکره‌های بیشتری وجود دارد تا با یکدیگر در این زمینه به تعامل برسیم.

سامانه بازارگاه باعث ایجاد شفافیت در توزیع نهاده‌های دامی شده است

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا سامانه بازارگاه با وجود مشکلاتی که برای تولیدکنندگان ایجاد کرده جمع نمی‌شود، افزود: اگر سامانه بازارگاه جمع شود قرار است چه چیزی جایگزین آن شود؟ به‌عنوان مثال ۹ میلیون تن ذرتی را که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌کنیم با چه سیستمی باید توزیع کنیم در حال حاضر تک تک مرغداران و دامداران یا دستگاه‌های نظارتی و تشکل‌های مربوطه در هر لحظه که اراده کنند می‌توانند ببیند کدام واحد به چه میزان نهاده دریافت کرده که اگر سامانه بازارگاه وجود نداشته باشد و مرغداری مدعی شود که نهاده دریافت نکرده چگونه باید این مسأله را ثابت کرد.

رضایی با اشاره به اینکه سامانه بازارگاه باعث ایجاد شفافیت در توزیع نهاده‌های دامی شده است، گفت: برخی از روشنایی‌های ایجاد شده در این حوزه ناراحتند چرا که در تاریکی فساد راحت‌تر اتفاق می‌افتد و سامانه بازارگاه چیزی به جز حسابداری کالایی و ریالی در حوزه توزیع نهاده‌های دامی نیست.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حوزه نهاده‌های دامی درباره ۱۶ میلیون تن نهاده وارداتی صحبت می‌کنیم، تصریح کرد: هر چه بیشتر در این حوزه شفافیت بیشتر باشد تخلفات کمتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه حتماً سامانه بازارگاه ایرادات نرم‌افزاری دارد، گفت: این ایرادات در حال برطرف کردن است بنده تمام اشکالات آن را قبول می‌کنم اگر دردسری برای تولیدکننده ایجاد کرده از آنها عذرخواهی می‌کنم.

دولت تصمیم برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات نهاده‌های دامی ندارد

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین درباره اینکه اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات نهاده‌های دامی حذف شود، سامانه بازارگاه جمع‌آوری خواهد شد، گفت: همیشه به مسئولان بانک کشاورزی که عهده‌دار طراحی سامانه بازارگاه هستند گفته‌ام این سامانه باید آنقدر جذابیت ایجاد کند که حتی اگر ارز ترجیحی حذف شود تولیدکنندگان و واردکنندگان مایل به استفاده از آن باشند.

رضایی تأکید کرد: در حال حاضر بحث حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات نهاده‌های دامی مطرح نیست ضمن اینکه اگر اشکالات سامانه بازارگاه کاملاً رفع شود به‌عنوان یک یادگاری خوب در این حوزه برای سال‌های آینده باقی می‌ماند.

وی درباره واردکنندگانی که اقدام به عرضه نهاده‌های وارداتی در سامانه بازارگاه نکنند، گفت: اگر واردکننده‌ای نهاده وارداتی خود را در بازارگاه وارد نکند به مراجع قضائی معرفی می‌شود و با او برخورد خواهد شد.

رضایی درباره نشتی‌هایی که در بازار نهاده‌ها صورت می‌گیرد، افزود: امکان تخلف از طریق سامانه بازارگاه وجود ندارد و اگر نشتی و تخلفی وجود دارد از جای دیگری انجام می‌شود.

وی همچنین درباره ثبت سفارش نهاده‌های دامی توضیح داد: حدود دو هفته است که ثبت سفارش نهاده‌ها از وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.