حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 22 شعبان 1445 Saturday, 2 March , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4414 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
چشمک به خودکفایی گندم در آینده نه چندان دور
20 خرداد 1401 - 11:28
شناسه : 12261
3
با روندی که وزارت جهاد کشاورزی برای تعیین منطقی قیمت گندم در دستور کار دارد و برنامه ریزی برای افزایش دو برابری تولید گندم دیم، قابل پیش بینی است که در سال‌های آینده به خودکفایی در تولید این محصول برسیم.
ارسال توسط : منبع : تسنیم
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، مصرف گندم در کشور ما سالانه 11 تا 13 میلیون تن برآورد می‌شود که در برخی سال‌ها به این سطح از تولید و خودکفایی در تولید این محصول رسیده‌ایم و بیشترین دلیل رسیدن به خودکفایی در تولید گندم افزایش میزان باران‌های موثر بود.

در سال 95 که وضعیت بارش‌ها مناسب بود با خرید تضمینی 11 میلیون و 500 هزار تن گندم در کشور، رکورد خرید این محصول توسط دولت شکسته شد؛ حتی رقم نهایی تولید بیشتر هم شد زیرا کشاورزان بخشی از محصولات خود را به دولت تحویل نداده بودند.

میزان خرید تضمینی گندم در سال جاری با وجود عدم بارش‌های موثر و کافی در مقایسه با سال قبل، پیش بینی شده که رشد کند به طوری که بر آورد تولید گندم 8 تا 9 میلیون تن است.

پیش بینی افزایش 2 برابری تولید گندم دیم

در بیشتر کشورهای دنیا به ویژه کشورهایی که از منابع آبی خوبی برخوردارند قالب گندم آن‌ها به صورت دیم و با آب سبز (باران) تولید می‌شود که فشاری هم به منابع آب زیر زمینی وارد نمی‌کند اما خشکسالی‌های اخیر ایران باعث شده است که میزان تولید گندم در کشور که سطح کشت قابل توجهی را نیز به خود اختصاص داده، کاهش یابد.

در وضعیتی خوشبینانه برآورد تولید گندم دیم در کشور 4 میلیون تن است اما وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم برنامه دارد که با اقدامات به زراعی و افزایش سطح زیر کشت، میزان بهره وری و در نهایت تولید گندم به صورت دیم را افزایش دهد.

وزیر جهاد کشاورزی پیش بینی کرده است که با افزایش سطح زیر کشت گندم دیم و بهبود بهره وری تولید، میزان تولید به دو برابر افزایش یابد و به 8 میلیون تن در سال برسد.

 چشمک به خودکفایی در تولید گندم در سال‌های آینده

بنابراین گزارش افزایش تولید محصولات دیم در کشور می‌تواند انقلابی در تولید محصولات زراعی باشد و ما را دوباره در تولید گندم به خودکفایی برساند.

دکتر ساداتی نژاد در ارتباط با طرحی که برای افزایش تولید محصولات دیم در کشور با نام جهش تولید در دیمزارهای کشور وجود دارد اظهار داشت : در این طرح کشاورزان تسهیلاتی نظیر توسعه سطح بیمه، تسهیلات مالی ارزان قیمت و کمک‌های بلاعوض در یافت می‌کنند. از ظرفیت‌های فناوری و تحقیقات برای تولید بذرهای مناسب و دانش بنیان استفاده می‌شود.

وی افزود: با اجرای این طرح میانگین تولید گندم در هر هکتار به دو تن می‌رسد که با این حساب 8 میلیون تن گندم تولید خواهد شد.

تلاش برای تولید 2 تن گندم دیم در هرهکتار و کمک‌های بلاعوض 

میزان عملکرد گندم دیم در کشور در مناطق مختلف و با توجه به شرایط آب و هوایی شاهد رکوردهای تا 2.2 تن در هر هکتار بوده، وزارت جهاد کشاورزی به دنبال دستیابی به متوسط رکود 2 تن در هر هکتار است.

برای اجرای این طرح ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز مشارکت دارد و خبر از تخصیص 560 میلیارد تومان کمک بلاعوض برای اجرا داده شده است.

وزارت جهاد کشاورزی و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) از دو سال قبل فعالیت خود را به صورت آزمایشی در این طرح آغاز کرده اند که از خرداد ماه سال جاری این طرح به شکلی گسترده تر در تمام کشور و با مشارکت کشاورزان به مرحله اجرا رسید.  مقرر شده که سرمایه صندوق حمایت از توسعه زراعت در دیم‌زارها  در 5 سال به پنج هزار میلیارد تومان برسد.

ابتدا برنامه ریزی شده بود که در 4 میلیون هکتار 18 استان مستعد کشور،  این طرح ملی به مرحله اجرایی برسد اما وزیر جهاد کشاورزی در شصت و دومین جلسه ستاد ملی طرح جهش تولید در دیم‌زارهای کشور  پیشنهاد داد، در همه استان‌ها اجرا شود و سطح آن  به 5.2 میلیون هکتار افزایش یابد که مورد موافقت ستاد اجرای فرمان امام نیز قرار گرفت.

با روندی که وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم در تعیین منطقی قیمت گندم در دستور کار دارد و برنامه ریزی برای افزایش دو برابری تولید گندم به صورت دیم قابل پیش بینی است که در سال‌های آینده به خودکفایی در تولید گندم برسیم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.