حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 13 ربيع أول 1445 Wednesday, 27 September , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3883 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
کار بزرگی در زمینه مکانیزه کردن کشاورزی طی ۷ سال اخیر انجام شده است
12 شهریور 1399 - 14:46
شناسه : 3707
6

رئیس جمهور گفت: در زمینه مکانیزه کردن کشاورزی کار بزرگی در این ۷ سال انجام داده‌ایم و در زمینه بذرها و در الگوی کشت و حمایت از کشاورزان کارهای بسیار مهمی انجام گرفته و باز باید ادامه دهیم. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، متن کامل سخنان […]

ارسال توسط :
پ
پ

رئیس جمهور گفت: در زمینه مکانیزه کردن کشاورزی کار بزرگی در این ۷ سال انجام داده‌ایم و در زمینه بذرها و در الگوی کشت و حمایت از کشاورزان کارهای بسیار مهمی انجام گرفته و باز باید ادامه دهیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، متن کامل سخنان حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری در جلسه روز چهارشنبه هیأت دولت به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

أَحَبَّ اللَّهُ مَنْ أَحَبَّ حُسَیْناً

از مردم عزیز و بزرگوار کشورمان به خاطر به پا داشتن مراسم عزاداری محرم امسال که هم با ایثار و فداکاری و حضور فعال و هم توام با حکمت و درایت انجام گرفت، سپاسگزاری می‌کنیم یعنی مردم ما سلامت، دیانت، عقلانیت و درایت را در کنار هم قرار دادند.

امسال عزاداری مردم یک شکوه خاص و ویژه‌ای داشت و از جهاتی عزاداری استثنایی بود. مردم به‌طور طبیعی و باوجود رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، محدودیت‌هایی داشتند اما امسال عزاداری ما از ابتکارات بسیار خوبی بهره‌مند شد.

عزاداری‌ها در مجالس انجام می‌گرفت و به کمک و مدد فضای مجازی این مجالس برای اقوام‌شان و برای دوستان‌شان در شهرستان‌های دیگر و حتی خارج از کشور مستقیم پخش می‌شد و مردم در این عزاداری سهیم و شریک بودند.

یک مقداری عزاداری خانه‌ها که در سال‌های قبل آن رسوم سابق کمرنگ شده بود، امسال پررنگ بود و بسیاری از مردم در خانه‌های خودشان مراسم عزاداری را بپا کردند.

در اغلب مجالس در سراسر کشور هم آماری که وزیر بهداشت و درمان و هم آماری که وزیر کشور به من دادند، این بود که حداقل ۸۰ درصد مجالس و محافل در سراسر کشور پروتکل‌ها را هم در استفاده از ماسک، هم فاصله‌گذاری و همه دستورالعمل‌هایی که به آنها ابلاغ شده بود، به خوبی عمل و اجرا کردند و حتی غالب نذورات به صورت مواد خشک به خانواده‌ها داده شد و بسیار عزاداری شکوهمند، به یاد ماندنی و استثنایی در تاریخ ایران ثبت شد.

در این کار همه همکاری کردند. در این امر بسیار مهم در آغاز از مقام معظم رهبری، از مراجع عظام تقلید، از حوزه‌های علمیه، از علما و از مبلغان تشکر می‌کنم که با بیانات و عمل‌شان کاملاً راه و مسیر عزاداری با حکمت امسال را نشان دادند، ترویج کردند و در نظریاتشان بیان کردند و همچنین همه افرادی که بر امر عزاداری نظارت کردند چه افرادی که جزو بانیان عزاداری بودند و خدمت کردند و نظار بهداشتی و مقامات وزارت کشور همه تلاش کردند و یک نظارت خوبی را انجام بدهند.

می‌خواهم از همه گوینده‌های مذهبی، وعاظ محترم، دانشمندان، سخنرانان عزیز و مداحان پرشور که با ابتکارات جدید مداحی خودشان را گاهی به کوچه‌ها، خیابان‌ها و در مجامع خاص آوردند و بسیار عزاداری خوب و باشکوهی انجام گرفت وبه نظر من عزاداری بهانه‌ای به دست دشمنان نداده و بحمدالله با همه اصول مذهبی و دینی و اخلاقی و بهداشتی به خوبی انجام گرفته است.

می‌خواهم از صدا و سیما تشکر کنم که در این زمینه تلاش‌ بسیار خوبی برای انعکاس این مجالس انجام دادند و محافل عزاداری را به دل‌های و دیدگان مردم منتقل کردند و همچنین از دست‌اندرکاران فضای مجازی، وزارت ارتباطات و همه آنهایی که تلاش کردند مردم بتوانند از وسایل مختلف در عزای ابی‌عبدالله‌الحسین سهیم و شریک باشند.

باید در پیشگاه خداوند این دعا را بکنم که خداوند امسال را با همه ویژگی‌ها و زحماتی که عزاداری داشت، قبول درگاه خودش قرار دهد و انشاءالله ذخیره‌ای برای دنیای ما، برای استقلال ما، تحول ما، بازسازی فرهنگ دینی و عاشورایی ما و همچنین برای آخرت ما قرار دهد.

موضوع دوم آغاز سال تحصیلی است که از شنبه ۱۵ شهریورماه مراسم سال تحصیلی آغاز می‌شود. برای ما مهم بود در تمام مراحل که بگوییم فاصله جان و نان معنا ندارد، فاصله جان و کار معنا ندارد، فاصله معیشت و سلامت معنا ندارد و فاصله سلامت و دیانت معنا ندارد و در ماه محرم دیدیم که هیچ فاصله‌ای بین اینها نبود.

از ۱۵ شهریور می‌خواهیم بگوییم که فاصله‌ای بین جان و یادگیری و آموزش وجود ندارد و هم می‌شود درس خواند، هم می‌شود مراتب تحصیلی را ادامه داد و هم جوان‌های ما می‌توانند به آینده خودشان امیدوار باشند. مسأله درس خواندن در همه مراحل تحصیلی از دبستان، دبیرستان، دانشگاه و همه مراحل برای ما بسیار مهم است و انشاءالله این کار به خوبی با در نظر داشتن تمامی پروتکل‌های بهداشتی که از طرف ستاد ملی کرونا اعلام شده است، انجام می‌گیرد و همه به دقت آن را عمل خواهند کرد و نوجوانان و جوانان ما به خوبی در سلامت باشند و در عین حال تحصیل خودشان را هم انجام بدهند.

امسال آموزش به‌طور طبیعی یک آموزش مرکبی خواهد بود. ترکیب شده از آموزش حضوری و آموزش غیرحضوری و آنجاهایی که آموزش و پرورش می‌تواند با پروتکل‌های بهداشتی کلاس منظم خود را تشکیل دهد و فاصله به اندازه کافی هست، معلمین عزیز سر کلاس می‌روند و اولویت اول ما آموزش حضوری است و آموزش حضوری برای ما بسیار مهم است البته همه پروتکل‌های بهداشتی باید مراعات شود و حتماً آموزش و پرورش همه آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها ابلاغ شده را به همه مدارس و به همه مدیران خود در سراسر کشور ابلاغ کرده است و به‌گونه‌ای باشد که هر دانش‌آموزی وارد مدرسه می‌شود اعم از شستن دست، داشتن ماسک و حرارت‌‌سنج که ببینیم وضع دانش‌آموز چگونه هست و همچنین در محل کلاس نحوه‌ای که دانش آموزان با هم می‌نشینند، در ساعت تفریح چگونه با هم مراوده داشته باشند و در همه مراحل باید به دقت مراعات شود و از خانواده‌های عزیز می‌خواهم که مشارکت کنند که بدون مشارکت آنها امکان‌پذیر نیست و یک دستورالعملی است که فرزند عزیز ما از خانه که حرکت می‌کند باید آن دستورالعمل را مراعات کند، در مسیر راه باید مراعات کند، اگر در سرویس هست باید مراعات کند تا جلوی درب مدرسه، در مدرسه باید مراعات کند و وقتی هم خارج می‌شود باز باید مراعات کند تا به خانه برسد پس هم خانواده‌ها، هم معلمین و هم همه آنهایی که می‌توانند در این زمینه یاری و کمک کنند، باید دست به دست هم بدهیم.

تصمیم ما بر این است و ابلاغ من هم برهمین مبنا است که امسال هیچ کودک ایرانی نباید از تحصیل محروم بماند و همه باید بتوانند تحصیل خودشان را انجام دهند.

در کنار آموزش حضوری، در مرحله دوم صدا و سیما را داریم یعنی صدا و سیما که شبکه‌های لازم در سیما و شبکه‌های لازم در صدا و فرق نمی‌کند به هر صورتی که لازم است با آموزش و پرورش همکاری می‌کند که البته در سال تحصیلی گذشته هم این کار انجام گرفت، کمک کردند، حضور پیدا کردند و تلاش کردند و امسال باید تلاش بیشتری انجام بگیرد.

علاوه‌بر تحصیل حضوری که در چارچوب پروتکل‌ها بعضی مدارس برای دانش‌آموزان هر روزه خواهد بود، بعضی از مدارس ممکن است یک روز در میان باشد و وابسته به شرایط مدرسه و جمعیت است که ابلاغ می‌شود و بر آن مبنا عمل خواهد شد و علاوه‌بر حضور صدا و سیما برای آموزش فضای مجازی هم در این زمینه فعال خواهد بود.

مدارس مختلف از شبکه‌های مختلف و از اپلیکیشن‌های مختلف برای دانش‌آموزان خودشان استفاده کردند، مدارس خصوصی معمولاً با شرایط خاصی با دانش‌آموزان خودشان در تماس بودند.

در مدارس دولتی هم وزارت آموزش و پرورش یک شبکه‌ای را به نام “شبکه شاد” تهیه دید که در اختیار دانش‌آموزان عزیز قرار گرفت. برای این شبکه مردم متحمل یک پرداخت مالی می‌شدند هر مقداری که آموزش و پرورش لازم می‌داند که از این شبکه در حد ضرورت استفاده شود، آن خانواده هم ناچار بود به خاطر اینکه از آن شبکه استفاده شده پول اینترنت بدهد.

امروز به سازمان برنامه و بودجه، وزیر ارتباطات و وزیر آموزش و پرورش دستور دادم که شبکه شاد برای مدارس دولتی و برای دانش‌آموزان باید بدون هزینه باشد و خانواده‌ها هیچ پرداختی در این زمینه نباید انجام دهند. همانطور که وزارت ارتباطات مدارس را به شبکه ملی اطلاعات متصل کرده و این کار بدون هزینه انجام گرفته و این کار بزرگ را انجام داده است، این کار هم باید انجام بگیرد.

یک جایی اگر کمک مالی هم می‌خواهد سازمان برنامه و بودجه هست و خانواده ها، مخصوصاً آنهایی که وضع مالی‌شان در حدی نیست که این پول‌ها را پرداخت کنند نباید پولی پرداخت کنند و آموزش برای دانش‌آموزان به معنای واقعی کلمه باید رایگان انجام بگیرد و انشاء الله رایگان برای دانش‌آموزان عزیز ما انجام خواهد گرفت.

مسأله بعدی که می‌خواهم بر آن تأکید کنم، شرایطی است که امروز از لحاظ اقتصادی و سیاسی در آن قرار داریم، یک بعدش همان کاری است که آمریکایی‌ها از اوایل سال ۹۷ آغاز کردند و الان ۲.۵ سال است که دارند ادامه می‌دهند. هدف آنها هم این بوده که با فشار اقتصادی دولت و مردم را در برابر خواسته‌های نامشروع و غلط خودشان تسلیم بکنند.

فهمیدند نشد، برایشان آشکار شد که این کار امکان‌پذیر نیست، البته بار سنگینی از لحاظ اقتصادی به دوش مسئولان اقتصادی کشور افتاد و همچنین بار سنگینی بر دوش مردم برای معیشت افتاد اما مردم تحمل کردند. دولت و همه مقامات مسئول اعم از قوای دیگر و سایر ارکان کشور همه این بار را تحمل کردند و نشان دادند، واقعاً یک معجزه تاریخی اتفاق افتاد.

هیچ کشوری فکر نمی‌کرد در یک همچون تحریم شدید ۳ ساله‌ای که الان ۲.۵ سال آن گذشته و تا پایان سال ۳ سال می‌شود، مردم و دولت بتوانند مقاومت کنند و خم به ابرو نیاورند، سختی‌ها را تحمل کنند، اما استقلال‌، آزادی‌شان و اصول و حقوق‌شان بر همه آن چیزهایی که آنها فکر می‌کنند ما در برابر آن فشارها تسلیم می‌شویم، ترجیح دارد.

اخیراً آمریکایی‌ها در یک طرحی خیلی تبلیغ کردند، چون یکی از مواد برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ این است که در اواخر مهرماه ایران از تحریم تسلیحاتی به‌طور کامل خارج می‌شود یعنی می‌تواند هر چه خواست از لحاظ تسلیحاتی بخرد و بفروشد.

این برای آمریکایی‌ها خیلی سنگین بود، افتادند دنبال اینکه قطعنامه‌ای را پیشنهاد دهند و پیشنهاد دادند. همه مردم مطلع هستند که ۱۳ عضو شورای امنیت در برابر آمریکا ایستادند و این در تاریخ کم‌نظیر است و یا من سراغ ندارم و فکر می‌کنم بی‌نظیر باشد که آمریکا قطعنامه‌ای را در شورای امنیت پیشنهاد دهد و فقط یک رأی داشته باشد. لااقل من در تاریخ سیاسی و در تاریخ سازمان ملل خبر ندارم.

یک شکست مفتضحانه‌ای برای آمریکایی‌ها بود. بعد از این شکست اینها افتادند دنبال یک طرح دیگری و فکر کردند می‌توانند کسب آبرو کنند و گفتند که ما می‌توانیم از ساز و کار درون برجام استفاده کنیم، یکی از حرف‌های خنده‌دار تاریخ است.

فکر نمی‌کنم هر کسی که الفبای حقوق و سیاست را بلد باشد و الفبای تعامل را قبول داشته باشد، این را نفهمد که اگر آدم از یک قراردادی به‌طور کامل خارج شد و کنار رفت، بعد از ۲ تا ۳ سال نمی‌تواند برگردد و بگوید من الان هوس کرده‌ام از یک امتیاز که در آن قرار داد بوده، استفاده کنم.

اینکه همه می‌فهمند و هر کودکی هم می‌فهمد اما در عین حال آمریکا برای اینکه کسب وجهه کند و برای انتخاباتش سر و صدا کند، این حرف ناپسند و ناروا را اعلام کرد که ما شورای امنیت می‌رویم و می‌خواهیم تحریم را برگردانیم.

خوشبختانه دیروز در وین ۱+۴ با صراحت اعلام کردند که ما در کنار برجام هستیم و آمریکا حق سوء استفاده ندارد و اصلاً نبوده و از برجام خارج شده و رفته است. آمریکا نه تنها از برجام خارج شده بلکه هر که به برجام عمل کرده او را تنبیه کرده است. آمریکا نه تنها از برجام خارج شده و قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده و خارج شده، بلکه هر کشوری را هم که به قطعنامه ۲۲۳۱ عمل کرده، مجازات کرده است.

یک آدم و کشور اینچنینی بگوید که نه درست است که این خانه را ویران و نابود کردم و برخلاف مقررات انجام دادم، اما گوشه خانه یک جعبه خرمایی بوده می‌خواهم آن را بردارم و بخورم و آمریکا یک کار عبث و کودکانه‌ای شروع کرد.

یکی دو روز قبل با رئیس شورای امنیت تلفنی صحبت کردم و رئیس شورای امنیت هم کاملاً نظر ما را قبول داشت و گفت که ما هم قبول داریم به اینکه آمریکا حق استفاده از چنین فرصتی ندارد و او فرصت خودش را از دست داده و از این قطعنامه و از این توافق به‌طور کامل خارج شده است و بحمدالله امروز هم در شورای امنیت می‌بینیم که یک اتفاق نظری وجود دارد و این یک پیروزی بزرگ دیگر برای ایران خواهد بود.

این هم به نظر من در تاریخ سابقه ندارد یا کم سابقه است که یک کشوری با آمریکا از لحاظ سیاسی و حقوقی درگیر شود و بتواند آمریکا را چند و چندین‌بار در مجامع بین‌المللی شکست دهد و انشاء الله در این مرحله هم آمریکا شکست خورده است و قطعاً آمریکا توفیقی به دست نخواهد آورد جز تبلیغات و سر و صدا و اینکه چندم شهریور تحریم را برمی‌گردانیم از این حرف‌های بی‌محتوا و بی‌اساسی است که آمریکا به‌طورکلی خودش این حق را از خودش سلب کرده است برای اینکه دو و نیم سال پیش از این توافق به‌طور کامل خارج شده است و بحمدالله در این زمینه هم مردم ما مطمئن باشند که دولت از همه توان و قدرت خودش استفاده خواهد کرد. بویژه وزارت امور خارجه، همه مقامات وزارت خارجه، سفرا و همه از امکانات خودشان استفاده می‌کنند و مردم بدانند آمریکا در این مرحله موفقیتی به دست نخواهد آورد.

نکته دیگری که می‌خواهم بر آن تأکید کنم اینکه آمریکا دنبال این بود که ما را از لحاظ اقتصادی شکست دهد و کاری کند که ما را در برابر حرف‌های ناروا تسلیم کند. امروز بحمدالله می‌بینیم که از آغاز امسال علیرغم کرونا و اینکه تقریباً ۲ ماه روابط ما با خارج، ارتباطات اقتصادی، حمل و نقل و صادرات و واردات کالا با مشکلات زیادی توأم بود، بانک مرکزی تا امروز توانسته ۱۴ و نیم میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و ضروری پرداخت کند که معنایش این است در روند و روال خوبی قرار داریم.

بسیاری از کشورها به تفاوت در طول این ۴ تا ۵ ماه در مدت کرونا از لحاظ اقتصادی دچار رشد منفی اقتصادی ۹ الی ۱۳ درصد شدند و اقتصادشان کوچک شده است، اما در جمهوری اسلامی ایران علیرغم همه فشارها و تحریم در دوره کرونا در این چند ماه در ۳ ماهه اول امسال فقط ۱.۷ دهم اقتصاد ما کوچک شده است یعنی کمتر از ۲ درصد و کشورها ۹ الی ۱۴ درصد ما کمتر از ۲ درصد اقتصادمان کوچک شده است و این نشان آن است که همه و در تولید تلاش می‌کنند و در این ماه‌ها هم در صنعت و کشاورزی و هم در بخشی از خدمات شاهد رشد هستیم.

اگر این روند به همین خوبی ادامه پیدا کند شاید حتی بتوانیم پایان سال به رشد مثبت غیرنفتی هم برسیم. الان شرایط ما، شرایطی است که می‌تواند این امید را به ما بدهد.

صحبت‌هایی که در بعضی از رسانه‌ها می‌شود که کشور ما از لحاظ رشد نقدینگی در شرایط بدی است و شرایط انفجار است، می‌خواهم این آمار را به مردم عزیزمان عرض کنم که این آمار بانک مرکزی است. نسبت رشد پایه پولی ما در ۵ ماهه اول امسال نسبت به آخر پارسال پایان ۹۸ حساب کنیم در این ۵ ماه رشد پایه پولی ما معادل ۲.۹ دهم بوده است، یعنی آن نقدینگی که همه از آن وحشت دارند و خطرناک است نقدینگی بر مبنای رشد پایه پولی است و بحمدالله رشد پایه پولی ما در این ۵ ماهه کمتر از ۳ درصد بوده و نشان می دهد مسیر حرکت اقتصادی ما یک مسیر صحیح و درستی است که طی می‌کنیم.

امروز وزیر رفاه به من اطلاع داد که برای اشتغال روستایی در مرحله جدید از اول ماه مرداد کار شروع شده و ادامه پیدا می‌کند، ۶ هزار میلیارد تومان اختصاص می‌دهیم، برای اشتغال روستایی و خوشحالم که بگویم در دولت یازدهم و دوازدهم برای روستاها بحمدالله قدم‌های بسیار خوبی از لحاظ آب سالم پایدار و از لحاظ برق، گاز، راه روستایی، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، ارتباط فضای مجازی برداشته شده و کار بسیار عظیم و بزرگی انجام گرفته است.

مخصوصاً از لحاظ اشتغال، یک حرکت بسیار خوبی شروع شده و در این حرکت منابعی که در اختیار روستایی‌ها برای اشغال قرار می‌دهیم با نرخ ارزان ۴ یا ۶ درصد در اختیار آنها می‌گذاریم، برای سرمایه در گردش با نرخ حدود ۱۰ درصد در اختیار می‌گذاریم و سهم اشتغال روستایی ما در سبد اشتغال کشور از ۳ درصد  به ۲۵ درصد رسیده است و یک حرکت بسیار بزرگی در زمینه اشتغال برای روستائیان عزیز ما انجام گرفته است.

از همه اعضای هیأت دولت، همه وزرا، معاونین، استانداران و مسئولین در سراسر کشور خواهش می‌کنم در شرایط امروز کشور باید تلاش بیشتری انجام دهیم. در بخش‌های کشاورزی، صنعت و اشتغال قدم‌های خوبی باید برداشته شود همانطور که تاکنون قدم‌های ارزشمندی انجام گرفته. در زمینه مکانیزه کردن کشاورزی کار بزرگی در این ۷ سال انجام داده‌ایم و در زمینه بذرها و در الگوی کشت و حمایت از کشاورزان کارهای بسیار مهمی انجام گرفته و باز باید ادامه دهیم.

در زمینه معادن و صنعت هم قدم‌های خوبی برداشته شده است و امیدوارم در کنار مردم خوب‌مان بتوانیم این حرکت را ادامه دهیم، قوای دیگر هم اگر انشاء الله به ما کمک کنند، سرعت یک کم بیشتر می‌شود البته توقع داشتیم و یک طرح‌هایی داشتیم، امیدوار بودیم در هفته‌های گذشته با کمک قوای دیگر نهایی شود که به نفع کشور بود. یا تأخیر افتاد یا نشد ما راه‌های دیگر پیدا می‌کنیم.

ما از این هفته در جلسه اقتصادی‌مان دنبال راه‌های دیگر هستیم. حتماً دولت، کشور و نظام ما در برابر این فشارها سر خم نخواهد کرد و انشاء الله تلاش می‌کنیم که هم در زمینه اشتغال و هم در زمینه معیشت مردم، شرایط مناسب‌تری در ماه‌های پیش‌رو داشته باشیم، قوای دیگر هم بدانند که دولت در یازده ماه پایانی کارش است.

اشتغال و فشار کاری‌ دولت امروز بیشتر از همیشه است، همه وزرا دنبال این هستند که طرح‌های ناقص، نیمه تمام و طرح‌هایی که باید تکمیل شود را در این ۱۱ ماه پیش‌رو تکمیل کنند امیدواریم همه ما را یاری و کمک کنند تا در کنار هم بتوانیم کشوری آباد، سرافراز داشته باشیم و انشاء الله همه دشمنان را در سراسر منطقه و در سراسر جهان ناامید کنیم.

در هفته‌ای که داشتیم یک جلسه هم برای روابط نزدیک‌تر با کشورهای همسایه‌مان گذاشتیم و الحمدالله با بسیاری از همسایگان‌مان به جز یکی دو کشور روابط نزدیک‌تری است و تصمیماتی که اخیراً گرفتیم بر این مبناست که روابط مان را با کشورهای همسایه و کشورهای دوست توسعه دهیم.

تعامل به معنای قدرتمند بودن یک کشور است. هر کشوری که توانمندی‌اش بیشتر باشد می‌تواند تعامل بهتری با دنیا داشته باشد و امیدواریم در این تعامل با دنیا بتوانیم سهم خودمان را در اقتصاد جهانی حفظ کنیم.

دنیای امروز یک دنیای یکپارچه است و یک کشور نمی‌تواند خودش را  در واردات و صادرات جدا کند. جنس تولید می‌کنیم می‌خواهیم بفروشیم و صادر کنیم، جنسی کم داریم می‌خواهیم وارد کنیم و بخریم، همه جهان اینگونه است.

جهان در یک بازار عمومی است. یک بازاری داریم. بازار جهانی. یا سهم خودمان را در بازار جهانی داریم یا نداریم. اگر نداشته باشیم ضرر کردیم و اگر داشته باشیم می‌توانیم به پیشرفت خودمان ادامه دهیم. اساس تعامل سازنده این است که سهم خودمان را در بازار ثروت، قدرت و روابط بین‌المللی داشته باشیم که انشاء الله ما سهم‌مان را خواهیم داشت همان‌طوری که در این ۷ سال تلاش کردیم و در سال پیش‌رو انشاء الله برای فعالیت بیشتر و بهتر ادامه می‌دهیم.

در نکته آخر هم می‌خواهم از وزارت بهداشت و درمان تشکر کنم که در این شرایط کرونایی هر روز تلاش می‌کنند و تلاش جدیدی را شروع کرده‌اند که بتوانیم سیستم درمان را از راه دور انجام دهیم در واقع «تله مدیسین» را برقرار کنیم و با این سیستم فضای مجازی مردم بتوانند راحت‌تر مشورت‌های طبی داشته باشند و حتی نسخه‌ها و دستورالعمل‌های لازم را بگیرند.

به حول و قوه الهی از این طریق یک رفاه جدید و تحول بزرگی در دولت الکترونیک در بخش سلامت الکترونیک شاهد خواهیم بود. الان ۲، ۳ استان به‌طور نمونه اجرا می‌شود و بعد انشاء الله به همه استان‌های سراسر کشور تعمیم داده می‌شود.

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.