حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 22 شعبان 1445 Saturday, 2 March , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4414 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
کاهش آب بهای کشاورزان با رعایت الگوی کشت
02 شهریور 1401 - 10:47
شناسه : 13641
1
وزیر جهادکشاورزی‌ گفت: اجرای طرح الگوی کشت را از ابتدای فصل زراعی در دستور کار داریم و کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت کنند با همراهی وزارت نیرو آب بهای آن‌ها را تا ۵۰ درصد کاهش و یا به سمت رایگان شدن در برخی محصولات اساسی خواهیم برد.
ارسال توسط : منبع : اگروفودنیوز
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، دکتر سید جواد ساداتی نژاد در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به این سوال که مهمترین اقدام وزارت جهاد کشاورزی در یکسال اخیر چه بوده است، گفت:با توجه به نگاهی که در حوزه تولید خصوصا تولید گندم به عنوان یک کالای راهبردی در کشور وجود دارد برنامه‌ریزی دقیقی صورت گرفته که طبیعتاً اثرات اصلی خود را در فصل زراعی جدید نشان می‌دهد یعنی فصل آینده می‌توانیم نتیجه برنامه‌ریزی‌هایمان را ببینیم.

وی ادامه داد: امسال با برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفت قیمت خرید تضمینی گندم در اولین گام در سه فروردین و در اولین جلسه هیات دولت از ۷۵۰۰ تومان به ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافت.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: خاک‌های ما از نظر تغذیه به دلیل افزایش قیمت کود دچار چالش بود و این موضوع عملکرد را در واحد هکتار کاهش می‌دهد. در این راستا حمایت‌های لازم را در نظر گرفتیم و خروجی این اقدام افزایش تولید بود. سال گذشته ۴.۵میلیون تن گندم از کشاورزان توسط دولت خریداری شد که این رقم امسال به ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسید، یعنی رشد بسیار خوبی در این زمینه داشتیم.

وی تصریح کرد: در زمینه تولید برنج به رشد ۲۵ درصدی نسبت به سال‌های قبل رسیدیم و برنج با کیفیت تولید کردیم، زیرا کود بهتر و بیشتری استفاده شد. در تولید ذرت علوفه‌ایی به عدد ۱۴ میلیون تن و خودکفایی رسیدیم. همچنین تولید جو در کشور ۳۰درصد افزایش یافت و به طور کل رونق خوبی در تولیدات داشتیم.

دکتر ساداتی نژاد در ادامه گفت: در دنیا ۶۰ تا ۷۰ درصد محصولات از کشت دیم به دست می‌آید. در کشور ما این عدد پایین است. ۶۰ درصد محصولات ما از کشت آبی به دست می آید. باید بر روی دیمزارها بیشتر کار کنیم، زیرا رها شدگی داشتیم و یک بخش فراموش شده در بخش کشاورزی است.

به گفته وی در ۲,۶ میلیون هکتار از اراضی دیم کشور در طرحی تحت عنوان جهش دیمزارها با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام در این سال زراعی مورد استفاده قرارگرفت و ۱,۵ میلیون تن تولید دیمزارها افزایش یافت. برای سال زراعی آینده این ۲,۶ میلیون هکتار به ۵,۲ میلیون هکتار افزایش خواهد یافت و این اقدام در سال آینده ۴,۵ میلیون تن افزایش محصول به دنبال خواهد داشت.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه نگاه ما در حوزه تولید نگاه حمایتی بوده، گفت: خروجی این اقدامات حمایتی منجر به مناسب شدن وضعیت معیشت کشاورزان می‌شود. امسال تاکنون ۶۷ هزار میلیارد تومان پول به کشاورزان بابت گندم پرداخت شده است. امروز نیز ۵ هزار میلیارد تومان پرداخت کردیم. روز گذشته نیز کل مطالبات کلزاکاران تسویه شده است. تا هفته آینده نیز ۱۲ هزار میلیارد تومان از مطالبات گندم  پرداخت خواهد شد که تقریباً صفر می‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به یارانه کشت سویا اشاره کرد و گفت: اعلام کردیم هرکس سویا بکارد ۶ میلیون تومان در هکتار به آن یارانه کشت می‌دهیم . یعنی به سمتی حرکت کردیم که کالاهای اساسی، غلات و دانه‌های روغنی را حمایت کنیم و به خودکفایی برسیم. سال آینده خروجی اصلی کار را خواهیم دید.

دکتر ساداتی نژاد با بیان اینکه اساسی‌ترین اقدام ما در بخش کشاورزی، کشاورزی قرادادی است، گفت: از ابتدای دولت، ۲۶۰ هزار هکتار از اراضی گندمکاری شده را به صورت پایلوت تحت پوشش کشاورزی قراردادی درآوردیم. امسال اما از ۱۵ شهریورماه قصد داریم ۲ میلیون هکتار از اراضی گندمکاری را تحت پوشش کشاورزی قراردادی قرار دهیم.

وی افزود: با ابلاغ بانک مرکزی این امکان وجود دارد که وقتی بخش خصوصی قرارداد کشاورز را به بانک ببرد به عنوان وثیقه پذیرفته شود تا بخش خصوصی بتواند نهاده خریداری کند و به کشاورز تحویل دهد.

به گفته وی ۴۰درصد از محصولات کشاورزی در دنیا با کشت قراردادی تولید می‌شود که این عدد در کشور ما یک درصد است. هدف‌گذاری ما تا پایان دولت ۲۰ درصد است. شعار دولت نیز این است که کشاورز بذری را نمی‌کارد مگر اینکه مشتری آن مشخص باشد.

وزیرجهاد کشاورزی عنوان کرد: درسال آینده قصد داریم در گندم نان به پایداری در خودکفایی برسیم. قبلاً هم خودکفایی گندم داشتیم ولی پایدار نبود. ۹ میلیون تن گندم نان در کشور مصرف می‌شود و به سمت خودکفایی در گندم نان حرکت خواهیم کرد.

بنابرگفته وی کشاورزی قراردادی اثرات خوبی در تولید برنج، کلزا، جو و گندم گذاشته است.

وی در پاسخ به چرایی افزایش قیمت برنج گفت: امسال ۲۵ درصد افزایش تولید برنج داشتیم. همچنین امسال ۴۶ هزار هکتار از شالیزارهای شمال شامل کشت قراردادی شد. سال گذشته ۲۰ درصد کاهش تولید محصول برنج داشتیم. وقتی ۲۰ درصد کاهش تولید اتفاق بیوفتد چون عرضه کم می‌شود قیمتها بالا می رود.

وی در ادامه گفت: چون در برنج خارجی ذخایری داریم اگر دلالان ورود کنند بلافاصله به وسیله شرکت بارزگانی دولتی ورود و قیمت‌ها را کنترل می‌کنیم. اما در مورد برنج ایرانی ذخایری نداریم و زمانی که واسطه‌ها در این بازار سوداگری می‌کنند ابزار مداخله وجود ندارد. برنج خارجی هم نمی‌تواند با برنج‌های مرغوب ایرانی رقابت کند.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: امسال به دلیل حمایت از کشاورزان و تأمین ذخایر برنج ایرانی کشت قراردادی را در دستور کار قرار دادیم.

وی با بیان این که به دلیل فرا رسیدن فصل برداشت قیمت برنج رو به کاهش است، گفت: در این ماه قیمت اقلام اساسی هم در بازارهای داخلی و هم خارجی رو به کاهش است.

دکتر ساداتی نژاد اظهار کرد: بعد از جنگ روسیه و اوکراین قیمت اقلام غذایی افزایش یافت و بسیاری از کشور دچار کمبود کالا شدند. اما ما در کشور حتی با وجود آزادسازی یارانه‌ها این دغدغه و کمبود را نداشتیم. این یعنی وزارت جهادکشاورزی به همراه کشاورزان و دامداران و تولیدکنندگان با این اصلاح بزرگ اقتصادی همراه بودند.

وی با اشاره به اینکه شرایط پایداری در تولید داریم، گفت: بعد از مردمی سازی یارانه‌ها کاهش مصرف در اقلام غذایی داشتیم. همچنین در ماه‌های قبل صنعت در ماه تا ۱۸۰هزار تن روغن خام مصرف می‌کرد که این عدد به ۸۰ هزار تن رسیده است. یعنی قاچاقی که انجام می‌شد، حذف شد. در مورد مصرف نهاده‌های دامی هم شرایط به همین صورت است.

وی در پاسخ به این سوال که وزارت جهاد کشاورزی چه اقداماتی برای حمایت از دامداران انجام داده است، گفت: حوزه دام و طیور در مردمی‌سازی یارانه‌ها واقعا غیرتمندانه ایستاده و به شدت هم تحت فشار بوده است و هنوز هم ادامه دارد. در طرح مردمی‌سازی مازاد گوشت و مرغ بازار را جمع‌آوری کردیم که این اقدام استمرار دارد. برای حمایت از این اقشار صادرات دام را نیز آزاد کردیم. صادرات دام و طیور آزاد و عوارض آن‌ها را حذف کردیم. برای تأمین نقدینگی یک مصوبه ۲۰ هزار میلیارد تومانی برای صنعت دام و طیور در نظر گرفته شده است. تا امروز ۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده و حدود ۸۸ هزار نفر از فعالان صنعت دام و طیور این تسهیلات را دریافت کردند. همچنین ۱۵ هزار نفر از دامداران روستایی و عشایری دامدار کارت دریافت کردند.

دکتر ساداتی نژاد در ادامه به وضعیت تولید جوجه یک روزه اشاره کرد و گفت: در صنعت دام و طیور با موجود زنده طرف هستیم و حفظ واحد تولیدی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. از مردادماه ۳۰ میلیون تخم مرغ نطفه دار را خرید تضمینی کردیم که مجتمع‌های مرغ مادری برای نیمه دوم سال سرپا بمانند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با اجرایی شدن قانون تمرکز ما امروز هم مدافع مصرف‌کننده هستیم هم مدافع تولیدکننده و باید این دو را کنار هم ببینیم. اینکه برای حمایت از تولید قیمتی تعیین کنیم که در بازار مشتری نداشته باشد در نهایت به ضرر تولیدکننده خواهد بود. چون اصلاح اقتصادی صورت گرفته شرایط عادی نیست بنابراین باید مصرف کننده و تولیدکننده  به همراه هم  از این گردنه عبور کنند.

به گفته وی قیمت خرید تضمینی دام قیمت مورد توافق اتحادیه ها و معاونت امور دام وزارت جهاد است و تغییری نخواهد کرد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به اراضی کشاورزی اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات مورد پیگیری وزارت جهاد صدور اسناد اراضی کشاورزی است. ۴درصد زمین‌های کشاورزی در ابتدای دولت سند داشتند. قرارگاه صدور اسناد اراضی تشکیل دادیم و جلسات آن برگزار شد.از سال ۹۴ تا آغاز دولت سیزدهم دو میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی رفع تداخل شد. از ابتدای دولت سیزدهم ۱۵۴ درصد در این بخش رشد داشتیم و ۱٫۲ میلیون هکتار اراضی در این یازده ماه رفع تداخل شد. همچنین ۶۵۸ هزار هکتار از اراضی را سنددار کردیم و تا ۱۴۰۲ رفع تداخل کلیه اراضی انجام خواهد شد.

وی به آبخیزداری نیز اشاره کرد و گفت: امسال بر روی ۱٫۲ میلیون هکتار از حوزه های آبخیز کشور عملیات آبخیرداری انجام شده است. این رویه پاسخگو نیست و باید عملیات بیشتری انجام شود. بر روی ۹۰میلیون هکتار از حوزه‌های آبخیر باید عملیات آبخیزداری شود و اگر سالی یک میلیون هکتار انجام دهیم در ۹۰  سال هم امکان پذیر نیست و نیاز است سالی در ۱۰میلیون هکتار آبخیزداری انجام شود.

در همین راستا به زودی نیز لایحه آبخیزداری تدوین می‌شود. همچنین قرار است طرح کاشت یک میلیون درخت را نیز انجام دهیم.

دکتر ساداتی نژاد در پایان گفت: طرح اجرای الگوی کشت را نیز از ابتدای فصل زراعی در دستور کار داریم و کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت کنند با همراهی وزارت نیرو آب بهای آن‌ها را تا ۵۰ درصد کاهش و یا به سمت رایگان شدن در برخی محصولات اساسی خواهیم برد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.