حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 13 ربيع أول 1445 Wednesday, 27 September , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3883 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
کاهش ۳.۵ میلیون تنی واردات ذرت با اجرای طرح تأمین خوراک دام و دانه‌های روغنی در داخل
10 آذر 1399 - 14:02
شناسه : 5318
7

وزیر جهاد کشاورزی گفت: طرح تأمین خوراک دام و دانه‌های روغنی از تولیدات داخلی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد و در صورت تأمین الزامات اجرای طرح برای سال زراعی آینده، میزان واردات ذرت حداقل ۳.۵ میلیون تن کاهش می‌یابد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از ایانا، دکتر کاظم […]

ارسال توسط :
پ
پ

وزیر جهاد کشاورزی گفت: طرح تأمین خوراک دام و دانه‌های روغنی از تولیدات داخلی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد و در صورت تأمین الزامات اجرای طرح برای سال زراعی آینده، میزان واردات ذرت حداقل ۳.۵ میلیون تن کاهش می‌یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از ایانا، دکتر کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر، اظهار کرد: فراوانی و قیمت مرغ متأثر از عوامل زیادی بوده و از چرخه پیوسته‌ای برخوردار است. این صنعت وابستگی به نهاده‌‌های دام و طیور دارد که از خارج از کشور تأمین می‌شود و تأمین آنها به مقدار زیادی ارز نیاز دارد که با توجه به تحریم‌ها و مشکلات بانکی و جابجایی دلار فشار زیادی بر بانک مرکزی وجود دارد.

وی افزود: علی‌رغم تمام تلاش‌های بانک مرکزی برای تدارک ارز و وزارت صنعت، معدن و تجارت که مسئولیت تأمین نهاده‌های دامی را برعهده دارد، در حال حاضر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن کنجاله سویا، ۶۰۰ هزار تن ذرت و ۸۰۰ هزار تن جو کمتر از میزان موردنیاز تولیدکنندگان تأمین و تحویل بخش کشاورزی شده که از عوامل بسیار تأثیرگذار در قیمت و فراوانی مرغ در بازار است.

دکتر خاوازی با اشاره به زیان صنعت مرغداری از شیوع بیماری کرونا در ابتدای سال‌جاری، از تولیدکنندگان این صنعت برای حفظ تولید مرغ و تخم‌مرغ علیرغم کاستی‌های نهاده‌های تحویلی، قدردانی کرد و افزود: تولید مرغ و تخم‌مرغ به اندازه کافی وجود دارد و مردم نگرانی از این بابت نداشته باشند.

وی ادامه داد: در هفته سوم مهرماه به‌دلیل نگرانی مرغداران و عدم حمایت از واحدهای جوجه‌ریزی که از ابتدای سال دچار ضرر و زیان بودند و در زمینه حمایت از آنان، پیشنهادهایی نیز وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صمت داده بود، در یک هفته جوجه‌ریزی کمتر از میزان موردنیاز انجام شد و چند روزی مرغ به اندازه کافی وارد بازارهای اصلی نشد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با این اتفاق، تعدادی دلال که حضور آنان در چرخه این صنعت غیر ضروری است، قیمت ‌مرغ موردنیاز مردم را افزایش دادند تا این که در اول آذرماه رئیس‌جمهوری به بنده دستور دادند که به این موضوع ورود کنم و متعاقب آن با تولیدکنندگان زیادی صحبت کردم و همان‌گونه که با نجابت تمام تولید می‌کردند وارد چرخه تنظیم بازار شدند و مرغ‌ها را با قیمت ارزان در اختیار مردم قرار دادند.

وی افزود: برخی تولیدکنندگان مرغ‌های سبز خود را که می‌توانستند با قیمت بالاتر بفروشند را در بسته‌بندی ساده عرضه کردند تا با قیمت پایین‌تر به دست مصرف‌کننده برسد.

دکتر خاوازی با اشاره به اینکه دلالان قیمت مرغ در میدان بهمن را به ۳۵ هزار تومان رسانده بودند، خاطرنشان کرد: ما با توزیع مرغ گرم از استان‌های پرتولید و تولیدکنندگان تعیین شده، سهم مرغ گرم را در بازار افزایش دادیم و قیمت آن را از ۳۵ هزار تومان میدان بهمن را به ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان رساندیم.

وی با تأکید بر این که مسئولیت اصلی تنظیم بازار با وزارت صمت (ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف‌کننندگان و تولیدکنندگان) است، گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی و افزایش قیمت کالاها، وزارت جهاد کشاورزی با دستور رئیس جمهوری مبنی بر ورود دستگاه‌ها بدون توجه به مسئولیت‌ها برای ارزان شدن کالاهای موردنیاز مردم، ما وارد بازار شدیم.

دکتر خاوازی یادآور شد: ارتباط خوبی بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت وجود دارد و وزارت صمت به‌همراه تعزیرات به بازار خرده‌فروشی‌های در سطح شهر ورود پیدا کرده تا قیمت‌ها کنترل می‌شود و مردم بتوانند مرغ را با همان قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان در خرده فروشی‌ها دریافت کنند و این اقدام از روز پنجشنبه در استان‌ها هم شروع شده است.

وی با اشاره به اینکه قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان، سود مرغداران را نیز تأمین می‌کند، اظهار کرد: قیمت تمام شده برای مرغدار ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده که با قیمت ۱۷۵۰۰ تومان به میدان بهمن تحویل و با قیمت ۱۸۵۰۰ تومان وارد میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: برای این‌که در شرایط کرونایی صف خرید مرغ ایجاد نشود، علاوه‌بر عرضه مرغ در میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه، اتکا، شهروند و …، چند استارتاپ بزرگ نیز مرغ را به درب منازل می‌رسانند و با وزیر ارتباطات هم برای اضافه شدن استارتاپ‌های دیگر هماهنگی کرده‌ایم.

وی در رابطه با ثبات قیمت‌ها در ماه‌های آینده و تا شب عید گفت: من از جانب وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت قول می‌دهم که تمام تلاش خود را برای تثبیت قیمت‌ها انجام دهیم و نهاده‌ها را به اندازه کافی به تولیدکنندگان برسانیم.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با برخورد با گرانفروشی مرغ و تخم‌مرغ در بازار تصریح کرد: با متخلفان حتماً برخورد شده اما حجم عملیات گسترده است؛ در حال حاضر حدود ۵ هزار نیروی بسیجی نیز علاوه‌بر نیروهای تعزیرات برای نظارت بر بازار با وزارت صمت همکاری می‌کنند و مطمئن هستم با ادامه تلاش‌هایی که انجام می‌شود، به قیمت مناسب مرغ در بازار خواهیم رسید.

وی گفت: مرغ و تخم‌مرغ بیش از نیاز در کشور تولید می‌شود اما واسطه‌ها باعث افزایش قیمت می‌شوند که سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان این مسئله را به تعزیرات ارجاع می‌دهد و با همکاری هم و نظارت ستاد تنظیم بازار، محصولات را در خرده‌فروشی‌ها با قیمت مصوب عرضه کنند.

دکتر خاوازی در رابطه با اختلاف قیمت حبوبات و میوه از مزرعه تا سفره مصرف‌کننده بیان کرد: قیمتی که کشاورز در مزرعه بابت فروش محصول خود دریافت می‌کند با آنچه در فروشگاه‌ها به دست مصرف‌کننده می‌رسد متفاوت است، طبق قانون شهرداری‌ها موظف هستند غرفه‌هایی را برای عرضه محصولات تولیدکنندگان بخش کشاورزی قرار دهند که در حال پیگیری هستیم. چند بارانداز را در نظر گرفته‌ایم و زیرساخت‌های آن را آماده کرده‌ایم که در شرق تهران به صورت پایلوت غرفه‌هایی را به عرضه محصولات کشاورزی اختصاص دهیم که قابلیت انجام در تمام نقاط تهران و شهرها را دارد.

وی در رابطه با تولید نهاده‌های دام و طیور در کشور گفت: حدود ۱۷ میلیون تن نهاده نیاز داریم که بخش قابل ملاحظه آن ذرت دانه‌ای بوده که گیاهی تابستانه است و به آب فراوانی نیاز دارد.

دکتر خاوازی افزود: ما در خردادماه طرحی را به رئیس‌جمهور ارائه کردیم که ایشان به سازمان برنامه و بودجه ارجاع دادند و این طرح توسط کارشناسان بسیاری دیده شد، همچنین مقام معظم رهبری هم در نشست اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی به تأمین خوراک دام و دانه‌های روغنی تأکید کردند و در این طرح با چند سناریو ورود کردیم تا در صورت تأمین الزامات اجرای طرح برای سال زراعی آینده، با تولید ارقام جدید ذرت و گیاهان کم آب‌بر مانند ارزن، سورگوم و ترتیکاله که می‌توانند در خوراک دام جایگزین ذرت شوند، میزان واردات ذرت را حداقل ۳.۵ میلیون تن کاهش می‌یابد.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با کاشت دانه‌های روغنی اذعان کرد: دانه‌های روغنی هم گیاهان جدید مانند کنجد، کاملینا و آفتابگردان و شناسایی مناطقی برای کشت سویا مثل خوزستان را در دستور کار قرار داریم که در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری، طرح آن را برای تأمین الزامات، تقدیم دولت خواهیم کرد که نقطه آغازی برای خودکفایی در نهاده‌های صمعت دام و طیور خواهد بود.

دکتر خاوازی در رابطه با انحصار در واردات نهاده‌های دامی، گفت: واردات نهاده‌ها در اختیار وزارت صمت است و پیشنهاد ما به وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که برای واردات نهاده‌ها از تشکل‌ها، اتحادیه‌ها و انجمن‌های فعال در زمینه دام و طیور استفاده شود و واردکنندگان از تنوع برخوردار شوند که برای کشور هم لازم است.

وی در رابطه با تحویل نهاده به مرغداران دارای مجوز و فعال گفت: در حال حاضر، طرح دانه در برابر تحویل گوشت انجام می‌شود و واحدهایی که تاریخ پروانه آنها منقضی شده و یا فعالیتی ندارند به صورت کامل رصد می‌شوند، بنابراین با تمهیدات صورت گرفته کالای موردنیاز تولیدکنندگان به‌ویژه در زمینه مرغ و تخم‌مرغ به صورت کامل تأمین خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر این که برای ارزان‌تر شدن کالاهای کشاورزی باید بهره‌وری افزایش یابد، خاطرنشان کرد: متوسط تولید نسبت به میانگین رکوردهایی که کشاورزان نمونه زده‌اند، در بخش زراعت ۳ تا ۴ برابر ظرفیت افزایش دارد، در باغبانی این امکان ۸ تا ۹ برابر، در دام و طیور ۲.۵ برابر و در بخش شیلات این ظرفیت دو برابر است.

وی در رابطه با تولید مرغ لاین عنوان کرد: هر سال ۲۶۰ تا ۲۸۰ هزار قطعه از نژادهای اجداد خارجی وارد کشور می‌شده که امسال با دستور مقام معظم رهبری به ریاست‌جمهوری، بحث احیای مرغ لاین ایرانی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت و تمام دستگاه‌ها به کمک ما آمدند تا جوجه‌ریزی توسط مرغ لاین ایرانی در واحدهای مختلف اتفاق افتاد و ما پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان امسال ۵۰ درصد از مرغ اجداد توسط لاین ایرانی که در مجتمع بابل کنار نگهداری می‌شود، تأمین خواهد شد و تا پایان سال آینده وابستگی نژادهای اجداد وارداتی از میان می‌رود.

دکتر خاوازی افزود: در بودجه سال ۱۴۰۰ هم برای تولید مرغ لاین و پشتیبانی از ساختار مجتمع بابل کنار و به روزرسانی تجهیزات آن یارانه در نظر گرفته شده است.

وزیر جهاد کشاورزی درباره برنامه خوداتکایی در دانه‌های روغنی گفت: آنچه در توسعه کشت دانه‌های روغنی مؤثر است، تغییر ارز واردات روغن خام و پالم از ۴۲۰۰ تومانی به نیمایی بوده، و با این اقدام گام بلندی در خوداتکایی در دانه‌های روغنی برداشته خواهد داشت، ادامه داد: عامل بعدی قیمت‌گذاری دانه‌های روغنی است که باید برای کشاورزان کشت دانه‌های روغنی به‌صرفه باشد تا به کشت محصولاتی مانند گوجه‌فرنگی، پیاز و سیب‌زمینی که قابلیت اشباع در بازار دارد، روی نیاورند.

وی در رابطه با کشت قراردادی دانه‌های روغنی گفت: در حال حاضر کشت قراردادی بین کارخانه‌جات و کشاورزان در سطح ۲۰۰ هزار هکتار از مزارع انجام شده که در صورت تغییر ارز روغن خام از ۴۲۰۰ تومانی به نیمایی، گام بزرگی در خودکفایی برداشته خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با وابستگی ابتدای زنجیره‌های تولیدات کشاورزی به واردات، عنوان کرد: موضوعی که در این سال‌ها نگاه جامع و کاملی به آن نشده، کل زنجیره تولید اعم از هسته تا نهاده، تولید، فرآوری، لجستیک و بازارهای داخلی و صادرات است و آنچه مورد غفلت واقع شده، هسته‌ها هستند.

دکتر خاوازی ادامه داد: کشور در تولید بذر بیش از ۹۵ درصد خودکفا هستیم و فقط در بذر سبزی و صیفی دچار مشکل هستیم که با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا پایان سال ۱۴۰۰ بذر خیار، انواع گوجه‌فرنگی و پیاز حداقل پنج رقم ترخیص می‌شود.

وی افزود: در تأمین تخم چشم‌زده ماهی وابسته هستیم و برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا پایان امسال به ۵۰ درصد خود اتکایی برسیم، همچنین در زمینه هسته‌های کودهای فسفاته و پتاسه برنامه داریم و در تولید بذر واکسن هم وضعیت خوبی برخورداریم و بزودی چهار بذر واکسن را رونمایی خواهیم کرد.

دکتر خاوازی خاطرنشان کرد: از جمله بذرهای واکسن، بذر واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است که اخیراً رونمایی شده، علیرغم این که کشورها و سازمان‌های بزرگ این بذر را در اختیار ما قرار ندادند، به این تکنولوژی دست یافتیم و بزودی این تکنولوژی برای تولید به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به طرح‌های آبخیزداری در کشور گفت: مجموع عملیات آبخیزداری تا قبل از سال ۹۸ به خاطر اعتبارات کم، عملیات کندی بود. از سال ۹۸ در بند ه تبصره ۴ بودجه، موضوع آبخیزداری دیده شد و از سال ۹۸ جهش ایجاد شد و در سال ۹۸ و ۹۹، ۲.۶ میلیون هکتار سطح عملیات آبخیزداری انجام گرفت.

دکتر خاوازی ادامه داد: امسال با وجود موافقت‌نامه ۸۰۰ هزار هکتاری با سازمان برنامه و بودجه، هدف‌گذاری ما ۱.۲ میلیون هکتار تا پایان سال است که در ۶۰۰ حوزه آبخیز این عملیات در حال انجام است.

وی افزود: پس از سیل فروردین ۹۸، ۱۱ استان کشور دچار سیل شد. این استان‌های سیل‌زده را انتخاب کردیم و عملیات آبخیزداری را در نقاط سیل‌خیز و حساس این استان‌ها شروع کردیم.

وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: آبخیزداری در رونق روستاها، کنترل فرسایش خاک و احیای آبخوان‌ها بسیار مؤثر است و با هر هکتار اجرای عملیات آبخیزداری، بین ۱.۵ تا ۵ برابر دبی قنات‌ها اضافه و ۹ تن در هکتار از فرسایش خاک و ۵ متر مکعب از انباشت رسوب در پشت سدها جلوگیری می‌شود.

دکتر خاوازی ادامه داد: با هر هکتار آبخیزداری حدود ۵۰۰ مترمکعب آب به آبخوان‌ها اضافه می‌شود، در ترسیب کربن مؤثر است و هر هکتار آبخیزداری ۱۲۰ تا ۱۵۰ کیلیوگرم به افزایش علوفه کمک می‌کند و مجموعاً مرتعداری و روستا را زنده می‌کند و از نکاتی است که مقام معظم رهبری نیز بر آن تأکید دارند.

وی درباره تنظیم بازار شب عید گفت: براساس قانون، تنظیم بازار شب عید برعهده وزارت صمت است و سال گذشته نیز از عهده این مسئولیت به خوبی برآمد. براساس حکم سران سه قوه، مسئولیت تنظیم بازار همه محصولات از جمله محصولات کشاورزی برعهده وزارت صمت قرار گرفته است و پیشنهاد ما این است که همچنان وزارت صمت عهده‌دار مسئولیت تنظیم بازار شب عید باشد.

وزیر جهاد کشاورزی، اجرای پروژه احیای آب‌بندان‌ها در سه استان شمالی کشور را از موارد مغفول مانده عنوان و تصریح کرد: با لایروبی و بهسازی ۲۶ هزار هکتار آب‌بندان در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان، حجم ذخیره آب از ۶۰۰ میلیون مترمکعب به ۱.۳ میلیارد مترمکعب افزایش می‌یابد.

وی افزود: عملیات بهسازی آب‌بندان‌ها سال گذشته در سطح ۷۵۰۰ هکتار، امسال در سطح ۹۵۰۰ هکتار و در سال آینده مجموع ۲۶ هزار هکتار این طرح به‌طور کامل اجرا خواهد شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.