حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 10 شوال 1445 Thursday, 18 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4524 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
کشت قراردادی اولویت کاری وزارت جهاد کشاورزی
17 آبان 1400 - 20:10
شناسه : 9841
6
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: کشت قراردادی اولویت کار این وزارتخانه قرار گرفته است، زیرا کشاورز نباید دغدغه فروش محصولات کشاورزی را داشته باشد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، مهندس علیرضا مهاجر در حاشیه بازدید از مزارع پنبه در خراسان شمالی و همچنین بازدید از کارخانه‌های پنبه پاک‌کنی طلای سفید و کیمیا در شهرستان مانه و سملقان، بر اهمیت کشت قراردادی تأکید کرد و افزود: بهره‌برداران قبل از کشت هر محصولی باید خریدار را بشناسند و در فصل کشت نیز آنها را پشتیبانی کنند.

وی افزود: کارخانه‌ها و صنایع در کشت قراردادی باید بهره‌برداران را در خصوص تأمین بذر، سم، کود و سایر نهاده‌ها حمایت کنند، زیرا این وضعیت موجب می‌شود تا کشاورزان در زمان مناسب بذر و کود را تحویل گرفته و به موقع از آن استفاده کنند.

مهندس مهاجر بر آموزش بهره‌برداران و استفاده علمی و اصولی در بخش کشاورزی تأکید و بیان کرد: کارخانه‌ها و صنایع باید تکنولوِژی را به کشاورزان انتقال دهند و همچنین در مراحل کاشت، داشت و برداشت به آنان کمک کنند.

وی بر افزایش عملکرد در واحد سطح اراضی کشاورزی تأکید کرد و گفت: دولت نیز قول داده است تا در این خصوص کشاورزان و حتی کارخانه‌ها و صنایع را برای کشت قراردادی حمایت کند و با ارایه تسهیلات کارخانه‌ها را برای خرید امکانات، تجهیزات و ماشین‌آلات بخش کشاورزی کمک کند تا هزینه‌های تولید نیز پایین‌تر بیاورد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: کشاورزان با توجه به شرایط موجود نواحی خود باید با برنامه‌ریزی درست برای سم‌پاشی، کوددهی و آب‌دهی کشت محصول متناسب با آن ناحیه اقدام کنند و نسخه مناسب با نواحی کشت داشته باشند.

به گفته وی، در برخی از سال‌ها محصول تولیدی بر روی دست کشاورز باقی می‌ماند این در حالی است که این قشر زحمتکش برای تولید هزینه‌های زیادی انجام داده است.

مهندس مهاجر با بیان اینکه با کشت قراردادی کشاورز از فروش محصول خود مطمئن خواهد شد، افزود: بهره‌برداران به منظور تولید بیشتر سعی می‌کنند در کشاورزی قراردادی از علم و دانش کارشناسان این حوزه نیز بهره‌برداری کنند.

وی با بیان اینکه در استان خراسان شمالی در سال‌های اخیر کشت قراردادی رواج یافته است، گفت: هم اینک در شهرستان مانه و سملقان کارخانه‌های پنبه پاک‌کنی به خوبی با پنبه‌کاران وارد قرارداد شده و بخشی زیادی از محصولات آنان را در زمان فصل کشت خرید می‌کنند.

مهندس مهاجر با بیان اینکه در سال‌جاری این استان وارد حوزه خرید قراردادی گندم نیز شده است، افزود: اولین خریدهای قراردادی در سال‌های گذشته توسط کارخانجات چغندر قند انجام می‌شد که مزایای زیادی نیز داشت و همچنین می‌تواند تجربه خوبی برای سایر کشاورزان و صنایع باشد.

در استان خراسان شمالی هشت کارخانه پنبه‌پاک‌کنی دایر است، یک کارخانه در شهرستان اسفراین و سه کارخانه در بجنورد و چهار کارخانه در شهرستان مانه و سملقان مشغول به کار هستند که ظرفیت وش و استحصال محلوج این کارخانجات از هزار و ۳۰۰ تا ۱۰ هزار تن است.

بنابراین گزارش، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت و دکتر هزارجریبی مدیرکل دفتر پنبه، دانه‌های روغنی و محصولات صنعتی در سفر به خراسان شمالی، از کارخانه پنبه پاک کنی کیمیا و طلای سفید در شهرستان مانه و سملقان، از برداشت مکانیزه پنبه و مزرعه کلزا بازدید کردند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.