حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 24 شعبان 1445 Monday, 4 March , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4420 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
گزارش عملکرد معاونین وزارت جهاد کشاورزی در طرح نظارت ستادی رئیس جمهور
24 مرداد 1401 - 21:15
شناسه : 13442
3
معاونین وزارت جهاد کشاورزی در طرح نظارت ستادی رئیس جمهور به ارایه گزارش پرداختند.
ارسال توسط : منبع : ایانا
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، صبح امروز دوشنبه دکتر سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در طرح نظارت ستادی رئیس جمهور از وزارت جهاد کشاورزی مهمان وزارتخانه بود که در این بین معاونین وزارت جهاد کشاورزی به ارائه گزارش پرداختند.

خودکفایی در گندم نان از اهداف اصلی وزارت جهاد کشاورزی است

مهندس علیرضا مهاجر، معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در این نشست با تأکید بر اینکه خودکفایی در گندم نان از اهداف اصلی وزارتخانه است، گفت: برای این منظور خرید تضمینی سالانه 8.5 تا ۹ میلیون تن گندم مدنظر است.

وی افزود: می‌خواهیم خودکفایی در گندم نان را پایدار کنیم و با کشت قراردادی می‌توانیم نهاده‌ها را به کشاورزان کم درآمد برسانیم.

مهندس مهاجر با اشاره به اینکه امسال حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن تولید برنج نسبت به سال گذشته بیشتر بوده است، گفت: این تولیدات می‌تواند در حدود 75تا 80 درصد نیاز برنج کشور را تأمین کند.

وی با بیان اینکه برای خودکفایی در تولید برنج نیاز به تسطیع، تجهیز، یکپارچه‌سازی و نوسازی اراضی کشور است، یادآور شد: توسعه کشت ارقام پر پتانسیل، افزایش تولید در واحد سطح و کشت قراردادی از راه‌های افزایش تولید برنج در کشور است.

به گفته وی، برای خودکفایی در تولید شکر نیاز به ایجاد ۳ کارخانه راه‌اندازی کرده و کارخانه‌های نیشکر را نیز دو منظوره کنیم.

معاون وزیر در امور زراعت با اشاره به تولید پنبه در کشور، گفت: تولید این محصول یکی از اشتغال‌زاترین در حوزه‌ها در دنیا است؛ کشور ما یکی از کشورهای صادرکننده محصول پنبه به سایر کشورها بوده و اما متأسفانه در حال حاضر واردکننده این محصول شده است.

وی یادآور شد: امیدوارم با مکانیزه کردن و واردات ۶۰ دستگاه کمباین بتوانیم مشکل کشور در این حوزه را برای همیشه حل کنیم.

به گفته معاون وزیر در امور زراعت، با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده می‌خواهیم ارتقای شاخص بهره‌وری آب را نیز از ۱.۵ به ۲.۳ کیلوگرم برسانیم.

۳۱ محصول باغبانی کشور رتبه یک تا هشتم در جهان

دکتر محمدمهدی برومندی، معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این جلسه، گفت: در حال حاضر بالغ‌بر ۳ میلیون هکتار باغ، ۲۳ هزار هکتار گلخانه وجود دارد و همچنین در ۲۵۴ هزار هکتار از اراضی کشور گیاهان دارویی کشت می‌شود.

وی ادامه داد: ۲۲ هزار هکتار باغات چای نیز در کشور وجود دارد و در مجموع ۲۵میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصولات باغبانی تولید می‌شود.

دکتر برومندی ادامه داد: مزیت کشاورزی ایران، باغبانی است و ۳۱ محصول باغبانی کشور رتبه یک تا هشتم در جهان را به خود اختصاص داده است.

وی با تأکید بر اینکه 100درصد نیاز باغبانی کشور در داخل تولید می‌شود، یادآور شد: هر کیلو نفت ۷۲ سنت است و این در حالی که قیمت هر کیلو خرما ۳ دلار، پسته ۶ دلار و زعفران ۱۲۰۰ دلار است و توجه به تولیدات داخل همواره مورد تأکید رهبری نیز بوده است.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از مسائل مهم حوزه باغبانی را تولید ناکافی نهال گواهی شده عنوان کرد و گفت: ۳۷باغ مادری برای تولید نهال گواهی شده با اعتباری معادل ۳۰۰ میلیارد تومان محقق می‌شود که می‌تواند به تولید نهال گواهی شده بپردازد.

وی با اشاره به تولید ۳۰ هزار تن چای در کشور، افزود: ۲۲ هزار هکتار باغ چای در کشور وجور دارد و در سفر استانی به استان گیلان بنا شد تا ۱۰ هزار هکتار از باغات خارج شده از چرخه تولید را به مدار تولید برگردانیم؛ در اینصورت ۲۰ هزار تن به تولیدات داخلی و سالانه ۱۰۰ هزار تن به درآمد ارزی افزوده خواهد شد.

به گفته دکتر برومندی، برای ادامه تولید در حوزه کشاورزی سود تسهیلات باید تک رقمی شود.

رویکرد و راهبرد ما انقلاب بهره‌وری در بخش کشاورزی

دکتر مجتبی خیام نکویی، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در این جلسه تأکید کرد: سازمان تات مغز متفکر و راهبردی در وزارت جهاد کشاورزی است و خوشبختانه در برنامه تحول دولت سیزدهم به شکل ویژه برای تحول آن برنامه‌ریزی شده است.

به گفته وی، رویکرد و راهبرد ما انقلاب بهره‌وری در بخش کشاورزی است و راهکار آن کشاورزی دانش‌بنیان است.

وی افزود: الگوی کشت از مهترین اتفاقی که در حوزه کشاورزی رقم خورده که برای ۱۰ سال آینده تا پایان سال تدوین می‌شود و سبب میشود تا ۱۸ درصد تولید افزایش پیدا کند و به ۱۵۲ میلیون تن برسد؛ همچنین با اجرای الگوی کشت ۱۳ درصد مصرف آب کاهش می‌یابد.

افزایش ارتقا شان اجتماعی جامعه کشاورزی با: طرح شهر سبز و پیشرو کشاورزی

محمدهادی حاج محمد، رئیس قرارگاه تحول، نوآوری و پیشرفت وزارت جهادکشاورزی گفت: طرح شهر سبز و پیشرو کشاورزی طرحی است که هدف‌گذاری آن افزایش ارتقا شان اجتماعی جامعه کشاورزی است و تغییر و اصلاح رویکرد سبک زندگی به سبک زندگی ایرانی اسلامی با تمرکز بر حوزه اشتغال کشاورزی موضوعاتی که در این قرارگاه هدف‌گذاری شده است.

کاهش ۵۶ درصدی نیروی انسانی در جهاد کشاورزی

دکتر هوشنگ محمدی، سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه کاهش ۵۶ درصدی نیروی انسانی از سال ۸۰ تاکنون داشته‌ایم، تصریح کرد: خرد شدن اراضی، میارزه با بیماری‌ها در حوزه دامپزشکی، مبارزه با آفات از فعالیت‌های میدانی در وزارت جهاد کشاورزی است.

وی ادامه داد: در پایان دولت ۶۵ درصد پست‌های جهاد کشاورزی بلاتصدی خواهد شد اگر فکری برای نیروی انسانی نشود.

مهندس حسین دماوندی‌نژاد، معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی در این جلسه با اشاره به اینکه امنیت غذایی برای همه دولت‌ها حائز اهمیت است، گفت: سند امنیت غذایی در این رابطه بسیار اهمیت دارد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.