حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 12 ذو القعدة 1442 Monday, 21 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1135 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
افزایش ۴۰ هزار هکتاری کشت پاییزه چغندرقند با تحقیقات به‌زراعی و به‌نژادی
24 اسفند 1399 - 18:01
شناسه : 6644
بازدید 117
1

نیازهای تحقیقاتی برای تحقق برنامه افزایش ۴۰ هزار هکتاری کشت پاییزه چغندرقند، ظرف حداکثر هشت سال آینده تعیین می‌شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، معاون برنامه ریزی مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند ضمن بیان این مطلب افزود: در حال حاضر سطح کشت پاییزه […]

ارسال توسط :
پ
پ

نیازهای تحقیقاتی برای تحقق برنامه افزایش ۴۰ هزار هکتاری کشت پاییزه چغندرقند، ظرف حداکثر هشت سال آینده تعیین می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، معاون برنامه ریزی مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند ضمن بیان این مطلب افزود: در حال حاضر سطح کشت پاییزه چغندرقند حدود ۲۰ هزار هکتار است که بر اساس برنامه بلندمدت وزارتخانه این سطح قرار است حداقل به ۶۰ هزار هکتار در استان خوزستان و در دیگر مناطق مستعد برسد.

سعید صادق زاده حمایتی اظهار داشت: بیشترین تمرکز محققان این مؤسسه در زمینه تحقیقات به‌زراعی بر روی توسعه کشت پاییزه چغندرقند در مناطق جدید است.

وی با اشاره به این که به طور سنتی، کشت پاییزه چغندرقند در مناطق خوزستان انجام می‌شود، گفت: براساس تحقیقات مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند، در استان‌هایی نظیر ایلام، فارس، کرمانشاه، گلستان و اردبیل مناطق مستعد برای کشت پاییزه چغندرقند وجود دارد و در حال حاضر داریم روی این مناطق تحقیق می‌کنیم.

صادق زاده حمایتی به تولید علوفه از طریق کشت چغندر علوفه‌ای نیز اشاره کرد و اذعان داشت: ما در کشور با کمبود علوفه برای خوراک دام مواجه هستیم و برنامه ما این است که از محل چغندر علوفه‌ای، بخشی از نیاز کشور به علوفه را برطرف کنیم.

وی افزود: در این راستا فعالیت‌های به‌نژادی و اصلاح رقم‌های جدید و همچنین کارهای به‌زراعی برای تعیین نیازهای تحقیقاتی در دستور کار مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند قرار گرفته و امیدواریم در آینده بخشی از نیازها علوفه کشور با توسعه کشت چغندر علوفه‌ای تأمین شود.

صادق زاده حمایتی ادامه داد: ما درصدد هستیم با اصلاح رقم و تعیین نیازهای تحقیقاتی کاشت، داشت، برداشت و مصرف چغندرعلوفه‌ای، سطح کشت این محصول به ۲۰ تا ۳۰ هزار هکتار افزایش یابد.

وی از طرح مشترک با مؤسسه تحقیقات فنی و مهندسی و مؤسسه تحقیقات علوم دامی خبر داد و گفت: ما با این مؤسسه‌ها، طرح مشترک برای تولید و همچنین تدوین پروتکل تولید و مصرف چغندر علوفه‌ای داریم که در اختیار کشاورزان قرار خواهیم داد.

معاون برنامه ریزی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند درباره پروژه‌های مشترک این مؤسسه با سایر کشورها نیز اظهار داشت: ما با کشورهای آلمان و ایتالیا پروژه‌های مشترک اصلاح رقم چغندرقند داریم و امیدواریم ظرف یک یا دو سال آینده این رقم‌های مشترک وارد بازار شوند.

وی افزود: برخی از این رقم‌ها متحمل به خشکی و برخی مقاوم به بیماری هستند.

به گفته وی، مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند از پنج سال پیش پروژه مشترک خود را با آلمان و با ایتالیا از دو سال پیش آغاز کرده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.