حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 12 ذو القعدة 1442 Monday, 21 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1135 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
کمبود منابع مالی در جهاد کشاورزی برای کنترل باقیمانده سموم
26 فروردین 1400 - 14:39
شناسه : 7122
بازدید 126
2
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور مهترین چالش‌های مرتبط با استفاده از آفت‌کش‌ها و باقیمانده سموم در کشور را کمبود منابع مالی لازم در جهاد کشاورزی جهت کنترل باقیمانده سموم و عدم آگاهی کشاورزان از نظر میزان و زمان استفاده از آنها عنوان کرد.
ارسال توسط : منبع : ایلنا
پ
پ

You are hacking your site، مسعود لطیفیان، نسبت به استفاده نادرست و بی‌رویه از آفت‌کش‌ها و وجود پسماند آنها در محصولات باغی و زراعی هشدار داد و گفت: پسماند آفت‌کش‌ها در محصولات باغی و زراعی باعث بروز مشکلات زیست محیطی و بسیاری از بیماری‌ها و ناهنجاری‌های انسانی می‌شود.

وی یادآور شد: میزان وقوع مسمومیت ناشی از در معرض قرار گرفتن با سموم شیمیایی در کشورهای درحال توسعه 13 برابر بیشتر از کشورهای صنعتی است که خود 85 درصد از تولید جهانی آفت‌کش‌ها را مصرف می‌کنند.

به گفته لطیفیان؛ دلیل آن مشخص است و مربوط به عدم آموزش و آگاهی دادن به افراد فعال در حوزه فعالیت‌های کشاورزی و سموم شیمیایی می‌شود.

وی کلید کاهش بسیاری از مشکلات مربوط به مخاطرات سموم دفع آفات را همکاری و هماهنگی بین کشورهای صادرکننده و واردکننده سموم دفع آفات عنوان کرد و افزود: آیین‌نامه‌ها و کنوانسیون‌های بین‌المللی برای ارتقاء مسئولیت‌های مشترک و تلاش برای رسیدن به استانداردهای منطقه‌ای و بین‌المللی یک ضرورت اساسی است، کشورهای مختلف از جمله ایران نیز قوانین و مقررات ملی خاصی برای مدیریت سموم دفع آفات دارند.

لطیفیان معتقد است؛ ترکیب قوانین موجود در یک چارچوب منطقه‌ای واحد و ایجاد یک پایگاه داده منطقه‌ای می‌تواند به بهبود صادرات محصولات کشاورزی کمک فراوانی کند.

وی با اشاره به چالش‌های استفاده از آفت‌کش‌ها و باقیمانده سموم در کشور ما گفت: کمبود منابع مالی لازم در جهاد کشاورزی جهت کنترل باقیمانده سموم، عدم امکان ردیابی به‌دلیل شناسنامه‌دار نبودن محصولات کشاورزی، عدم آگاهی کافی کشاورزان از نظر میزان و زمان استفاده از سموم، استفاده کشاورزان از یک سم برای چند محصول، برداشت و عرضه محصولات کشاورزی به بازار قبل از خروج اثرات سم از محصول، کاهش صادرات برخی از محصولات کشاورزی به‌دلیل وجود باقیمانده سموم است.

لطیفیان ادامه داد: همچنین مصرف سموم ارزان و بی‌کیفیت، وجود فروشگاه‌های غیرمجازفروش سم، عدم نظارت کافی بر فروش محصولات حاوی مقادیر بیش از حد مجاز سم، فروش سموم بدون نسخه گیاه پزشکی عدم تجهیز کافی‌ آزمایشگاه‌های کنترل و کیفیت سموم از دیگر چالش‌های دیگر در ارتباط با مصرف آفت‌کش‌ها و باقیمانده سموم در کشور ما است.

وی در پاسخ به این پرسش که چه راهکارهای را برای کاهش باقی مانده سموم پیشنهاد می‌کنید، اظهار کرد: شناسنامه‌دار کردن محصولات کشاورزی به منظور ردیابی، تخصیص منابع لازم به وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی، تهیه دستورالعمل لازم جهت مصرف سموم و زمان برداشت محصول از جمله راهکارهای پیشنهادی در این زمینه است.

 معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور علاوه‌بر راهکارهای عنوان شده؛ رسانه‌ای نمودن عدم استفاده از سموم مضر و تدوین برنامه‌های آموزشی نحوه استفاده صحیح از سموم کشاورزی با همکاری سازمان‌های جهاد کشاورزی و صدا و سیما برای کشاورزان و برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های توجیهی جهت کشاورزان، کارشناسان کشاورزی و کارشناسان بهداشت و مردم به ویژه در روستاها را ضروری دانست.

لطیفیان تصریح کرد: نمونه‌برداری تصادفی از محصولات پر مصرف سبد کالای خانوار و اندازه‌گیری میزان باقیمانده سم و کود شیمیایی در آنها برای پایش و اطلاع دقیق از وضعیت منطقه نیز باید موردتوجه قرار گیرد.

وی افزود: رعایت اصول صحیح سمپاشی، مبارزه با پخش غیرقانونی سموم و هم‌چنین جلوگیری از توزیع سموم تقلبی و غیرمجاز، تلاش در جهت تولید محصول سالم به‌وسیله ترغیب تولیدکنندگان، تلاش در جهت آگاهی رسانی به مردم و استقبال آنها از خرید محصولات سالم و ارگانیک به جای محصولات معمولی از دیگر مواردی است که در رابطه باید اجرایی شود.

لطیفیان استفاده از روش‌های جایگزین سم جهت مقابله با آفت و بیماری‌ها و علف‌های هرز، ترویج هر چه بیشتر مدیریت تلفیقی آفات (IPM) مکانیکی، زراعی، بیولوژیکی …و در آخر سم، رعایت دوره کارنس (مدت زمان لازم پس از سم‌پاشی، جهت مصرف محصول) قبل از ارائه محصولات کشاورزی به بازار مصرف را از دیگر راهکارهای کاهش باقی‌مانده سموم در محصولات کشاورزی برشمرد.

وی خواستار مشارکت بخش خصوصی در تجهیز آزمایشگاه‌ها و بکارگیری دانش روزجهت تشخیص سریع وجود باقی‌مانده سموم در محصولات و امکان زدودن باقی‌مانده سموم گیاهی شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.