حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 27 جماد أول 1445 Saturday, 9 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4118 تعداد نوشته های امروز : 5 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
اولین نشست کارگروه تولیدات دامی، شیلات و آبزیان در سازمان شیلات ایران
02 مهر 1399 - 20:53
شناسه : 4194
8

پیرو مصوبات اولین نشست هماهنگی ارتقاء همکاری‌های فی‌مابین وزارت جهادکشاورزی و وزارت دفاع و پشتیبانی و تصویب تشکیل شش کارگروه تخصصی برای احصاء زمینه‌های همکاری با هدف پیش‌نویس تفاهم‌نامه بین دو وزارتخانه، اولین نشست کارگروه تخصصی تولیدات دامی، شیلات و آبزیان به ریاست دکتر خون میرزایی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات به‌عنوان نماینده وزارت […]

ارسال توسط :
پ
پ

پیرو مصوبات اولین نشست هماهنگی ارتقاء همکاری‌های فی‌مابین وزارت جهادکشاورزی و وزارت دفاع و پشتیبانی و تصویب تشکیل شش کارگروه تخصصی برای احصاء زمینه‌های همکاری با هدف پیش‌نویس تفاهم‌نامه بین دو وزارتخانه، اولین نشست کارگروه تخصصی تولیدات دامی، شیلات و آبزیان به ریاست دکتر خون میرزایی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات به‌عنوان نماینده وزارت جهادکشاورزی در کارگروه شش گانه، صبح امروز چهارشنبه ۹۹/۷/۲ با حضور دکتر پورجعفری، قائم مقام سازمان اتکاء و نماینده وزارت دفاع و پشتیبانی در کارگروه مذکور و همکاران وی، نمایندگان سازمان دامپزشکی، سازمان تعاون روستایی، معاونت پشتیبانی امور دام، معاونت امور دام، معاونت صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی و معاونین سازمان شیلات ایران در محل سالن جلسات این سازمان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، ابتدا عیسی گلشاهی، مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان (دبیر کارگروه) مطالبی را به تفصیل درخصوص نیازها و دیدگاه‌های سازمان شیلات در قالب پاورپوینت ارائه نمود. پس از آن هر یک از نمایندگان و اعضاء نظرها، پیشنهادها و انتظارات واحد مربوطه را بیان داشتند.

دکتر خون میرزایی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران ضمن خوشامدگویی و تشکر از حضور مدعوین در جلسه اظهار داشت: در اجرای مصوبه جلسه وزارتی تفاهم و بسترسازی برای تنظیم تفاهم‌نامه نهایی میان دو وزارتخانه باید گفت که این سازمان تجربه بسیارخوبی در همکاری با وزارت دفاع و پشتیبانی در گذشته، در زمینه تأمین نیازمندی‌های یگان حفاظت از منابع آبزیان داشته است و با این ذهنیت از برگزاری این جلسات و توسعه چنین همکاری‌های خرسند شدیم.

وی افزود: توسعه این همکاری‌ها و توجه بیشتر به توانمندی‌های داخلی به‌دلیل استفاده از این توانمندی‌ها به منظور تاب‌آوری و پایداری‌های تولید و اشتغال برای ما بسیار مهم و ضروری است و موضوع دیگر تحریم است که شرایط را برای ما دشوارتر کرده و باید خودمان را برای سناریوهای سخت‌تر آماده سازیم با استفاده از ظرفیت‌های داخلی بسیار خوبی که به خصوص در وزارت دفاع و پشتیبانی کشور داریم. سومین جنبه موضوع رخداد پاندمی و شیوع بیماری کووید ۱۹ می‌باشد که زندگی را در کل جهان تحت‌الشعاع قرار داده و ما باید الگوی رفتاری خود را در تمام حوزه‌ها از شخصی تا اجتماعی، اقتصادی، تولید و اشتغال  اصلاح و بازنگری کنیم.

وی اشاره کرد: بدیهی است که در یک جلسه نمی‌توان همه توانمندی‌ها و نیازها و انتظارها را طرح کرد و به راهکار و تفاهم کارشناسی رساند. بنابراین جلسات به‌طور یقین ادامه پیدا خواهد کرد.

در ادامه جلسه و پس از طرح نظرها و پیشنهادات دیگر از سوی دیگر اعضاء، گلشاهی دبیر کارگروه، از نمایندگان هر مجموعه خواست براساس پنج محوری که در ارائه مطالب (پاورپوینت) ذکر شد ظرفیت‌ها، پتانسیل‌ها و نیازمندی‌های موجود را آماده کرده و حداکثر تا روز دوشنبه آینده به دبیرخانه کارگروه اعلام نمایند تا بتوان به جمع‌بندی مجموعه وزارت جهادکشاورزی در این کارگروه رسید.

در پایان جلسه، دکتر خون میرزایی در جمع‌بندی مطالب مطروحه و دیدگاه‌ها، نیازها و انتظارات طرفینف با اشاره به اینکه پرورش ماهی در قفس یک فعالیت کاملاً فنی-تکنیکی دریایی است اظهار داشت: این فعالیت یک فرصت ویژه سرمایه‌گذاری و رویکرد آینده کشور است که می‌تواند به تجربه موفقی به پشتوانه حمایت و توانمندی وزارت دفاع و پشتیبانی به منظور بومی‌سازی و الگوسازی این صنعت در داخل کشور منجر شود.

دکتر خون میرزایی ضمن اشاره به ظرفیت‌های بسیار خوب و ارزشمندی در شمال و جنوب کشور برای سرمایه‌گذاری در زمینه پرورش ماهی در قفس از معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات خواستار ارائه و معرفی اطلاعات پهنه‌های پرورش ماهی در قفس به دبیرخانه کارگروه شد.

همچنین وی در ارتباط با پرورش میگو بیان کرد: در زمینه پرورش میگو مطالعات و امکان‌سنجی‌هایی صورت گرفته و مناطقی به‌ویژه در جنوب کشور کاملاً برای سرمایه‌گذاری مهیا هستند و می‌توانند به‌عنوان ظرفیت دیگری معرفی شوند.

وی افزود: در کارهای تلفیقی آبزی‌پروری و فعالیت‌های سبزی و صیفی و به‌طورکلی کارهای کشاورزی اقدامات ارزشمندی صورت گرفته که می‌توانیم این دستاوردهای الگویی را به‌صورت بسته دانشی در اختیار کارگروه قرار دهیم تا برای سرمایه‌گذاری سازمان اتکا مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر خون میرزایی بیان داشت: ما یک تفاهمی را با سازمان محیط زیست کشور داریم و تفاهم اولیه در ارتباط با مجوز پرورش ماهی تیلاپیا در چهار استان یزد، سمنان و قم و خراسان حنوبی صورت گرفته و برای شمال و جنوب استان کرمان خراسان رضوی، و شاید شرق اصفهان نیز تفاهم‌هایی صورت بگیرد. گونه تیلاپیا ویژگی‌های دارد که می‌تواند کار را برای سازمان اتکا آسان کند چون گونه تراکم‌پذیر و مقام‌تری هستند و تولید انبوه آن امکان‌پذیرتر است و این تفاهم می‌تواند از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری باشد.

وی اشاره کرد: ما در حوزه پرورش ماهی در قفس در دریا نیز یک‌سری نیازمندی‌های تکنیکال داریم که مطمئن هستیم سازمان اتکاء و وزارت دفاع و پشتیبانی از عهده مرتفع ساختن آنها برخواهند آمد.

رییس سازمان شیلات ایران گفت: با توجه به اینکه ناوگان صید غیرمجاز از ناوگان صید مجاز خیلی بیشتر است علیرغم اینکه فشار بسیار زیادی به منابع و ذخایر ارزشمند ما وارد می‌کنند به‌دلیل اینکه در یگان حفاظت ما کمبودها و نواقصی به لحاظ فنی وجود دارد که اقدامات بازدارنده را محدود می‌سازد و در بسیاری از حوزه‌ها استفاده از سیستم‌های قوی پایش و کنترل که در تخصص و توانمندی وزارت دفاع و پشتیبانی است کمک‌های بسیار زیادی می‌تواند به این بخش کرده و منافع کلی کشور را ارتقاء دهد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های فروشگاه‌های اتکا افزود: در سال گذشته حدود ۵۲۵ هزار تن آبزی‌پروری در کشور داشتیم شامل میگو، گوشت ماهیان خاویاری، عمدتاً ماهیان گرم آبی و در درجه دوم ماهیان سردآبی با  نمایندگی قزل‌آلا و با توجه به اینکه قطب تولید ماهیان سردآبی ما لرستان، چهارمحال و بختیاری کهکیلویه و بویراحمد و کرمانشاه است در استان‌های غیرساحلی. بنابراین نباید نگاه معطوف به مناطق ساحلی شود.

وی افزود: ظرفیت عمده صید ما ۳۵ هزارتن در شمال و۷۴۰ هزار تن آن در جنوب است. در این حوزه هم در زمینه کنسروسازی، فرآوری، صنایع تبدیلی و همچنین اصلاح ناوگان صیادی، ظرفیت گسترده‌ای فراهم است که لازم است این اطلاعات بیشتر به اشتراک گذاشته شود تا بتوانیم از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های یکدیگر استفاده کنیم و نیازمندی‌هایمان را تأمین نماییم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.