حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 24 شعبان 1445 Monday, 4 March , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4420 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
ایجاد مکانیزم‌هایی برای تهاتر کالا با ایران توسط پاکستان
04 تیر 1401 - 14:32
شناسه : 12630
6
ایران و پاکستان صورتجلسه همکاری تجاری، اقتصادی و قرنطینه‌ای امضا کردند تا از این طریق به عنوان دو کشور دوست و همسایه، سطح تبادلات کالاهای کشاورزی مورد نیاز خود را ارتقا دهند.
ارسال توسط : منبع : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، در حاشیه انعقاد این صورتجلسه که با بررسی‌های موشکافانه و تخصصی وزارتخانه‌های کشاورزی دو کشور همراه بود، فرصتی دست داد تا با سید وسیم الحسن کمیسیونر امنیت غذایی وزارت امنیت غذایی و تحقیقات ملی پاکستان و یکی از امضا کنندگان این صورتجلسه همکاری درباره اهمیت و تأثیر آن در مبادلات تجاری در بخش کشاورزی دو کشور و راه‌های توسعه تجارت گفت و گوی کوتاهی انجام دهیم. وسیم‌الحسن در این گفت و گو که در محل وزارت جهاد کشاورزی انجام شد، رفع موانع تجاری به ویژه در بخش قرنطینه‌ای گیاهی و بهداشتی را از اهداف این صورتجلسه همکاری برای افزایش سطح روابط تجاری دو کشور دانست.

وی در عین حال افزود: برای تهاتر کالاهای کشاورزی میان ایران و پاکستان به دنبال تعریف و ایجاد مکانیزم‌هایی هستیم.

در مورد اهمیت این صورتجلسه همکاری که به امضای وزارتخانه‌های کشاورزی دو کشور رسیده است، توضیحاتی بفرمایید و این که به نظر شما این اجرای مفاد این صورتجلسه چه تأثیری بر روابط تجاری میان دو کشور در بخش کشاورزی خواهد گذاشت؟

– هدف از این سفر و تدوین و امضای صورتجلسه همکاری مذکور در واقع حل و فصل مسایل قرنطینه‌ای دو کشور و بحث و گفت و گو درباره تجارت و صادرات محصولات کشاورزی از ایران به پاکستان به ویژه در مورد سیب درختی، خشکبار و صادرات از پاکستان به ایران به ویژه در مورد انبه، نارنگی و برنج بوده است. در طول چند سال اخیر جلسات متعددی را با ایران در حوزه مبادله کالاهای کشاورزی داشتیم. در قالب این صورتجلسه همکاری سعی می‌کنیم سطح روابط تجارت کشاورزی را با ایران گسترش دهیم و از سوی دیگر انتقال کالاها راحت‌تر و تسهیل شود.

تمایل پاکستان برای تهاتر کالاهای کشاورزی با ایران در چه سطحی است؟

– موضوع تهاتر کالا به نیاز دو کشور برمی‌گردد. دو کشور تقاضاهایی برای کالاهای یکدیگر دارند. در ایران تقاضاهایی برای یک سری از محصولات کشاورزی پاکستانی و در کشور ما تقاضاهایی برای برخی از محصولات کشاورزی ایران وجود دارد. از طرفی دو کشور هم مرز هستند و همواره این بحث و تمایل بوده که بتوانیم نیازهای یکدیگر را از کانال تهاتر کالا برطرف کنیم. بنابراین برای شکل‌گیری این شیوه از تجارت، مکانیزم‌هایی را تعریف و ایجاد می‌کنیم تا تجارت در این زمینه هم پیش برود.

پاکستان بیشتر علاقه‌مند به تهاتر چه کالاهایی در حوزه کشاورزی با ایران است؟

– این موضوع به بازرگانان و تجار دو کشور برمی‌گردد که چه نوع محصولاتی را بخواهند تهاتر کنند. البته ما این بحث را از دو زاویه بخش دولتی و بخش خصوصی نگاه می‌کنیم. در دو حالت تهاتر امکان‌پذیر است، اما در نهایت بخش خصوصی است که می‌تواند بحث تهاتر محصولات را دنبال کند.

شنیده‌ام برای نخستین بار است که به ایران سفر می‌کنید، بفرمایید طی این سفر چند روزه چه احساس و برداشتی از بخش کشاورزی و کشورمان داشته‌اید؟

– در طول ۳۰ سال خدمتم در وزارت امنیت غذایی پاکستان، نخستین باری است که به ایران سفر می‌کنم و متعجب شدم از پیشرفت‌هایی که کشور شما در بخش کشاورزی داشته است. تلاش‌هایی که کشاورزان ایرانی انجام داده‌اند جای تقدیر دارد. ایران در همه زمینه‌ها از جمله غلات، میوه و خشکبار تولید می‌کند و پیشرفت خوبی داشته است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.