حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 27 جماد أول 1445 Saturday, 9 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4118 تعداد نوشته های امروز : 5 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
بررسی راهکارهای رفع موانع و مشکلات توسعه گلخانه‌ها در کشور
27 آبان 1399 - 15:38
شناسه : 5103
4

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در ششمین جلسه ستاد عالی گلخانه‌ها که با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد، مشکلات توسعه گلخانه‌ها بررسی و برای حل این مشکلات راه‌کارهایی ارائه شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از ایانا، محمدعلی طهماسبی، معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به […]

ارسال توسط :
پ
پ

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در ششمین جلسه ستاد عالی گلخانه‌ها که با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد، مشکلات توسعه گلخانه‌ها بررسی و برای حل این مشکلات راه‌کارهایی ارائه شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از ایانا، محمدعلی طهماسبی، معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به برگزاری ششمین جلسه ستاد عالی گلخانه‌ها با حضور وزیر جهاد کشاورزی، درباره مهمترین مصوبات این جلسه اظهار کرد: در راستای ساماندهی به وضعیت تأمین و تولید بذور کشاورزی به خصوص بذور هیبرید گلخانه‌ای، با استفاده از امکانات و اراضی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی (ایستگاه تحقیقات ورامین سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی)، پیشنهاد شد، معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی و معاونت تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، موضوع انتخاب مجری ملی تولید بذر و ایجاد شهرک ویژه تولید بذر را مورد بررسی قرار داده و نتیجه را به ستاد عالی گلخانه‌ها گزارش دهند.

وی در رابطه با موضوع صدور و استعلام پروانه تأسیس گلخانه‌ها خاطرنشان کرد: در این جلسه مقرر شد، بانک کشاورزی، پروانه تأسیس گلخانه صادره توسط مراجع ذیصلاح (سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان یا سازمان جهاد کشاورزی استان) را در مراحل بررسی و پرداخت تسهیلات بانکی، ملاک عمل قرار دهد و از تکرار استعلام‌ها (به‌خصوص پروانه بهره‌برداری آب واحدهای گلخانه‌ای) خودداری کند.

طهماسبی افزود: در همین رابطه تأکید شد، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور نیز با استفاده از تمام توان و ظرفیت واحدهای زیرمجموعه خود در سطح استان‌ها و با لحاظ کلیه استانداردها و ضوابط فنی، تمهیدات لازم برای بررسی دقیق اسناد و مدارک متقاضیان دریافت مجوزهای گلخانه‌ای را به عمل آورد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با رأی صادره توسط هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در خصوص ابطال بند (ب) دستورالعمل تعیین مصادیق و ضوابط موضوع تبصره (۴) الحاقی به ماده (۱) قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها، تصریح کرد: در راستای تکریم ارباب رجوع و رسیدگی به موقع به درخواست سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و متقاضیان احداث گلخانه، مقرر شد، سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها ابلاغیه شماره ۵۳/۰۲۰/۴۳۱۹۸۹ مورخ ۹۹/۰۸/۱۷ سازمان امور اراضی کشور را ملاک عمل قرار دهند تا اینکه اقدام نهایی و لازم توسط وزارت جهاد کشاورزی (سازمان امور اراضی و دفتر حقوقی) برای تهیه پیش نویس درخواست لغو حکم صادره با همکاری دیوان عدالت اداری و پیگیری موضوع تا حصول نتیجه مطلوب از طریق قوه قضاییه کشور، به عمل آید.

وی در رابطه با رصد میزان کشت و تولید محصولات گلخانه‌ای عنوان کرد: پیگیری‌های لازم از طریق مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات، مجری طرح سامانه یکپارچه اطلاعات کشاورزی و با همکاری معاونت امور باغبانی برای ایجاد سامانه آنلاین رصد میزان کشت و تولید محصولات مختلف باغبانی و گلخانه‌ای به عمل خواهد آمد.

طهماسبی با اشاره به پیگیری معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی در زمینه اختصاص ردیف بودجه ویژه طرح توسعه گلخانه‌های کشور، تأکید کرد: با توجه به اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشور و افزایش قیمت مواد اولیه، سازه، تجهیزات، خدمات و نیروی انسانی و به تبع آن افزایش هزینه سرمایه‌گذاری احداث گلخانه‌ها، مقرر شد معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی پیگیری‌های لازم از طریق صندوق توسعه ملی برای تأمین کافی و به موقع اعتبارات موردنیاز برای پرداخت تسهیلات بانکی متقاضیان توسعه گلخانه‌ها به صورت تلفیق با منابع داخلی بانک‌های عامل (بانک کشاورزی) را به عمل آورد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به گزارش ارائه شده از آخرین وضعیت طرح توسعه گلخانه‌ها و سهم ۵۴ درصدی خوداجرایی گلخانه‌ها، مقرر شد مؤسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی و اقتصاد کشاورزی با همکاری معاونت امور باغبانی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی کشور، گزارش تحلیلی کاملی از وضعیت خوداجرایی گلخانه‌ها با آنالیز پتانسیل‌ها، نقاط قوت، جذابیت‌های سرمایه‌گذاری، چالش‌ها و نحوه انجام حمایت‌های دولتی از این‌گونه واحدها به غیر از پرداخت تسهیلات بانکی را تهیه و نتیجه را به ستاد عالی گلخانه‌ها اعلام کند.

طهماسبی در خصوص موضوع تخصیص آب به گلخانه‌ها عنوان کرد: مقرر شد، معاونت آب و خاک با همکاری معاونت امور باغبانی (مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور)، شرکت شهرک‌های کشاورزی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، کلیه مسائل و مشکلات مرتبط با حوزه تأمین و تخصیص آب واحدهای گلخانه‌ای مرتبط با وزارت نیرو را احصاء و مستندسازی نمایند تا در جلسه هیأت دولت و خدمت رئیس جمهور، موضوع طرح و دستورات مقتضی اخذ شود.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در جلسه ستاد عالی گلخانه‌ها همچنین مقرر شد، معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی با همکاری معاونت امور باغبانی (مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور)، موانع جهش تولید در بخش باغبانی و گلخانه‌ها و احکام پیشنهادی برای رفع موانع تولید و توسعه را تهیه کنند.

وی افزود: با توجه به سطح وسیع توسعه گلخانه‌ها در منطقه مغان استان اردبیل و لزوم پشتیبانی و تأمین الزامات امر، مقرر شد، مؤسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور نسبت به ایجاد بخش تحقیقات گلخانه‌ای با استفاده از امکانات فراهم شده توسط شرکت شهرک‌های کشاورزی در منطقه مغان، پیگیری و اقدام لازم را بعمل آورد و نتیجه را به ستاد عالی گلخانه‌ها گزارش کنند.

طهماسبی گفت: در راستای مساعدت به کشاورزان، کارآفرینان و متقاضیان سرمایه‌گذاری در بخش گلخانه‌ها و کاهش مشکلات ناشی از تأمین وثایق سنگین ملکی، مقرر شد، موضوع افزایش ضرایب توثیق ارزش سازه و تجهیزات گلخانه‌ای مجدداً در جلسه هیأت مدیره بانک کشاورزی مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه امر به ستاد عالی گلخانه‌ها گزارش شود.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با نحوه تأمین و پرداخت تسهیلات بانکی اظهار کرد: مقرر شد، معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی با همفکری معاونت امور باغبانی نسبت به ارائه راهکار مناسب برای تأمین و پرداخت تسهیلات بانکی به پروژه‌های کلان و بزرگ گلخانه‌ای که تأثیر مثبت و مؤثری در تحقق اهداف برنامه اقتصاد مقاومتی و جهش تولید، اشتغال‌زایی پایدار، تنظیم بازار داخلی و فراهم شدن زمینه صادرات دارند، اقدام کنند.

وی ضمن تأکید بر پیگیری ساماندهی زیرساخت‌های موردنیاز برای صادرات محصولات گلخانه‌ای، عنوان کرد: مقرر شد، نسبت به اجرایی شدن طرح زنجیره تولید تا صادرات محصولات گلخانه‌ای در قالب کشاورزی قراردادی پیشنهادی اتحادیه سراسری تعاونی‌های گل و گیاه، محصولات گلخانه‌ای، صنایع و خدمات وابسته، توسط معاونت‌ها و سازمان‌های مربوطه (معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی، سازمان مرکزی تعاون روستایی، معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی و معاونت باغبانی) مساعدت و اقدام لازم به عمل آید.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.