حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 27 جماد أول 1445 Saturday, 9 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4118 تعداد نوشته های امروز : 5 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
تدوین و اجرای طرح الگوی کشت هوشمند در اراضی دیم سه استان کشور
20 مهر 1399 - 20:44
شناسه : 4533
5

رییس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور از تدوین و اجرای طرح الگوی کشت هوشمند به صورت پایلوت در سه استان کشور در آینده نزدیک خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، صابر گلکاری، افزود: اکنون در حال تدوین طرح پژوهشی الگوی کشت هوشمند برای اراضی […]

ارسال توسط :
پ
پ

رییس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور از تدوین و اجرای طرح الگوی کشت هوشمند به صورت پایلوت در سه استان کشور در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، صابر گلکاری، افزود: اکنون در حال تدوین طرح پژوهشی الگوی کشت هوشمند برای اراضی دیم و ارایه آن به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی هستیم و استان‌های آذربایجان شرقی، کرمانشاه، زنجان و کردستان برای اجرای این طرح به صورت پایلوت داوطلب شده‌اند.

وی با بیان این که الگوهای کشت رایج بیشتر بر مبنای عملکرد تولید هستند، اظهار داشت: در الگوی کشت هوشمند، هدف تنها تغییر عملکرد تولید نیست بلکه ما به دنبال این هستیم که با انجام کشت در اراضی دیم چه اتفاقاتی برای حاصلخیزی، تغییرات فیزیکی، شیمیایی، مواد آلی، نفوذپذیری و فرسایش خاک رخ می‌دهد.

گلکاری افزود: بررسی میزان مصرف و نوع انرژی در الگوی کشت هوشمند نیز مهم است، زیرا منابع انرژی می‌توانند موجب آلودگی‌های زیست محیطی شوند.

وی گفت: اطلاعات در الگوی کشت هوشمند جامع‌تر است و مسایل مختلفی همچون فرهنگی، زیست محیطی، بازدهی اقتصادی و انرژی را شامل می‌شود.

رییس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در همین حال خواستار آن شد که الگوی کشت هوشمند به‌دلیل اهمیت آن در پایداری کشاورزی در قالب یک پروژه ملی برای سراسر کشور دیده شود.

کاربرد تکنولوژی بذر برای کشت پاییزه

گلکاری، توسعه کاربرد تکنولوژی بذر را از برنامه‌های مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور عنوان و تصریح کرد: تکنولوژی‌های بذر به انتقال کشت بهاره به کشت پاییزه در اراضی دیم کمک می‌کنند.

وی اذعان داشت: یکی از توصیه‌های ما به کشاورزان دیم کار در مناطق سرد، گرم و معتدل انجام کشت پاییزه با هدف استفاده از آب باران است و از آنجایی که برخی از ارقام پاییزه را در دانه‌های روغنی نداریم، بنابراین باید از یک‌سری تکنولوژی‌ها مانند تکنولوژی بذر برای تولید بذرهایی با جوانه‌زنی و سبز مدیریت شده استفاده کنیم.

گلکاری ادامه داد: ما برای کشت پاییزه به دنبال بذرهایی هستیم که پوشش‌های خاصی داشته باشند تا جوانه‌زنی با تأخیر و بعد از سه ماه در داخل خاک انجام شود، زیرا در این صورت دوره رویشی بذر بیشتر و در بهار زودرس‌تر می‌شوند و با تنش کمتر به لحاظ آفت و بیماری نیز مواجه خواهند شد.

وی گفت: کاشت چنین بذرهایی در پاییز منجر به مصرف آب باران، تولید بهتر و افزایش عملکرد تولید می‌شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.