حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 7 شوال 1445 Monday, 15 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4511 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
تمام تلاشمان را در سال 1401 برای آرامش بازار و قیمت‌های منصفانه انجام می‌دهیم
13 فروردین 1401 - 22:13
شناسه : 11029
4
وزیر جهاد کشاورزی گفت: تمام تلاشمان را در سال 1401 برای آرامش بازار و قیمت‌های منصفانه انجام می‌دهیم.
ارسال توسط : منبع : ایانا
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، دکتر سیدجواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی در برنامه بهار نارنج شبکه خبر، ضمن تبریک سال نو به مردم ایران و بینندگان این برنامه، اظهار کرد: امیدوارم امسال، سال خوبی برای فعالین حوزه کشاورزی به ویژه فعالین بخش دامپروری و امنیت غذایی کشور باشد.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه وزیر شدید؟ آیا فکر می‌کردید که وزیر شوید؟ گفت: نه اصلاً فکر نمی‌کردم که وزیر شوم، آقای رئیس جمهور با من در خصوص وزارت جهاد کشاورزی صحبت کردند و نظراتشان در رابطه با معیشت، کالاهای اساسی، تأمین غذا و مسائل وزارتخانه را با من در میان گذاشتند و بنده هم از تجاربی که داشتم و مسائلی را که از این حوزه می‌شناختم در اختیار ایشان گذاشتم و برای سمت وزیر جهاد کشاورزی انتخاب شدم.د

دکتر ساداتی‌نژاد رابطه خود با رئیس جمهور را بسیار خوب عنوان کرده و ادامه داد: یکی از بیشترین ارتباطات اعضای کابینه با رئیس جمهور؛ متعلق به وزارت جهاد کشاورزی و این روزها شدت ارتباط هم بیشتر شده است و آقای رئیسی بر روی معیشت و سفره مردم حساس هستند و شخصاً مسائل را پیگیری می‌کنند بنابراین طبیعی است که نوسانات بازار را رئیس جمهور و معاون اول پیگیری می‌کنند و ما هم پاسخگو هستیم و تمام تلاش خود را انجام‌ می‌دهیم که این آرامش را بر بازار حاکم کنیم.

وی با اشاره به 8 ماه سکان‌داری در وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: پیش از این وزارت جهاد کشاورزی تنها حوزه تولید را برعهده داشت و دسترسی به حوزه بازار را نداشت و متولی آن وزارت صمت بود، در دولت سیزدهم و در این 8 ماه که حوزه تنظیم بازار، حوزه توزیع، بازار و تجارت غذا هم به وزارت جهاد کشاورزی واگذار و کل زنجیره دارای یک متولی شده است باعث رفع هرج و مرج و ایجاد آرامش در بازار شده است.

وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: خدمت به مردم به‌ویژه در تأمین سفره مردم و کالاهای اساسی بسیار حساس و سخت است و ممکن است یک نوسان در بازار ایجاد شود و تأثیر آن بر سفره مردم استرس‌زا و سخت است و تنظیم آن مشقت دارد اما این 8 ماه در کنار مردم روزهای خوبی داشتیم.

وی در پاسخ به این سوال که خودتان برای خرید به بازار می‌روید؟ گفت: در حال حاضر کمتر به خرید می‌روم اما از خانواده جویای وضعیت بازار هستم، البته بعضاً در زمان عزیمت به سمت خانه جویای قیمت‌ها می‌شوم تا از وضعیت بازار مطلع شوم.

دکتر ساداتی‌نژاد عنوان کرد: یکی از موضوعات مهم حوزه غذا و یا به‌طورکلی امنیت غذایی فراوانی و در دسترس بودن آن است، یعنی مردم در هر مکانی به کالا دسترسی داشته باشند که یکی از بنیان‌های اصلی امنیت غذایی است و ما تلاش می‌کنیم فراوانی وجود داشته باشد و غذا در دسترس و عدالت در توزیع غذا نیز وجود داشته باشد.

مقام عالی وزارت ادامه داد: موضوع دوم حوزه قیمت است، قیمت به معنی توان مردم برای خرید است، دو موضوع موجب متناسب‌سازی قیمت محصول کشاورزی می‌شود؛ یکی از آنها توزیع است. حضور دلالان و سوداگری پس از تولید اتفاق می‌افتاد و اگر دست دلالان را با هوشمندسازی توزیع تا درب منازل حذف کنیم می‌توانیم قیمت را متناسب کنیم.

وی با بیان این که عرضه مستقیم می‌تواند بر کاهش قیمت مؤثر باشد، ابراز امیدواری کرد: بتوانیم در سال 1401 «روستا بازار» را راه‌اندازی کنیم تا موجب عرضه مستقیم محصولات کشاورزی شویم.

الگوی کشت به ابزار قیمت نیاز دارد

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای مدیریت آب در بخش کشاورزی و مدیریت الگوی کشت در سال 1401 خاطرنشان کرد: نمی‌شود برای کاشت محصولات به کشاورز ایرانی دستور داد، بنابراین باید جذابیت لازم را ایجاد کنیم تا این کشت به سمت کشت محصول موردنظر ما برود که یکی از راه‌های آن افزایش قیمت است.

وی افزود: با جذاب شدن قیمت و تعیین قیمت مناسب می‌توانیم این الگوی کشت را مدیریت کنیم، ما در سال جدید و پس از فرمان مقام معظم رهبری در خصوص دقت به تولید داخل و بحث گندم و کالاهای اساسی، در اولین جلسه هیأت دولت؛ قیمت خرید گندم را با پیشنهاد شورای قیمت‌گذاری کالاهای اساسی تغییر دادیم و آن را از از 7500 تومانی که در ابتدای شروع به کار دولت؛ برای اولین‌بار پیش از شروع فصل کشت، اعلام کرده بودیم و یکی از اتفاقات نادر بود، به 10هزار و 500 تومان افزایش دادیم و یک هزار تومان هم جایزه تحویل گندم در نظر گرفته شد که در مجموع قیمت گندم به 11 هزار و 500 تومان تغییر کرد که نشان از نگاه ویژه دولت به تولید گندم در کشور است.

دکتر ساداتی‌نژاد ادامه داد: الگوی کشت ابزار نیاز دارد و قیمت یکی از ابزارهای آن است، برای تعیین قیمت مناسب، کشاورز ما باید از روز اول کشت؛ قرارداد داشته باشد، شعار ما در وزارت جهاد کشاورزی این است “کشاورز ایرانی هیچ بذری در زمین نباید بکارد مگر این که مشتری آن معلوم باشد”.

وی با بیان این که بحث آب برای ما بسیار مهم است، عنوان کرد: به‌دلیل تغییر اقلیم در جهان و کره زمین و خشکسالی‌های موجود، آب و خاک کالاهای بسیار ارزشمندی هستند و در فرمایشات ابتدای سال مقام معظم رهبری، پس از تعیین شعار سال با عنوان “تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین”؛ ایشان به اهمیت آب و خاک اشاره کردند، آب و خاک میراث بین نسلی است و باید از آن مراقبت کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ما ظرفیت‌های بسیار بالایی در کشور داریم بنابراین باید بهرهوری آب و خاک را با استفاده از دانش و فناوری بالا ببریم.

کشاورزی یک بنگاه تولیدی و اقتصادی است

دکتر ساداتی‌نژاد در رابطه با صادرات محصولات کشاورزی به بازارهای کشورهای همسایه در سال 1401 گفت: نگاه به حوزه کشاورزی باید تغییر کند، نگاه به حوزه کشاورزی عمدتا اقتصادی نبوده است، در خصوص محصولات دیگر به دنبال واردات و صادرات بوده‌ایم اما در رابطه با محصولات کشاورزی فقط صحبت از بیش بود و کمبود بود می‌شده است و کشاورزی را اقتصاد نمی‌دانند، کشاورزی یک بنگاه تولیدی و اقتصادی است.

وی ادامه داد: دامداری یک کارخانه است و کشاورز ما تولیدکننده هست و در این بخش هم قیمت تمام شده و ضرر و زیان دارند، لذا نگاه ما به حوزه کشاورزی در این دولت نگاه اقتصادی است و واردات و صادرات را در این حوزه به رسمیت می‌شناسیم، واردات و صادرات دو بال حوزه اقتصاد هستند و اگر متوازن عمل کنند اقتصاد را پر رونق می‌کنند.

مقام عالی وزارت افزود: ما برای تنظیم بازار نیاز به واردات برخی محصولات داریم و یا گاهی برای تبادلات تجاری برخی محصولات را باید وارد کنیم؛ پس باید بازاری برای صادرات برخی محصولات وارداتی هم داشته باشیم لذا بخش کشاورزی هم یک بنگاه اقتصادی است و باید اقتصادی مدیریت شود تا سهم ما در سبد غذایی کشورهای همسایه افزایش یابد.

وی در پاسخ به این سوال که مهمترین اتفاق سال 1400 را چه می‌دانید، گفت: مهمترین اتفاق سال 1400 واگذاری بازار و تجارت محصولات کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی بوده است و این یعنی اجرای قانون تمرکز پس از 60 سال که در دولت سیزدهم اتفاق افتاد.

دکتر ساداتی‌نژاد در رابطه با تلخ و شیرین‌های سال گذشته عنوان کرد: سال گذشته سال خشکی بود و ما باید تأمین گندم و کالاهای اساسی را انجام می‌دادیم و تولید به‌دلیل خشکسالی کاهش پیدا کرده بود، تأمین ارز یکی از سختی‌های ما بود و در هر ماه برای تأمین مرغ، تخم‌مرغ، شیر و روغن یک میلیارد دلار ارز نیاز داشتیم که به‌دلیل شرایط تحریم بوده است.

وی افزود: خدا را شکر می‌کنیم به‌دلیل پشتوانه ما در کشور و دولت، رئیس جمهور کالاهای موردنیاز کشاورزی را اولویت یک تعیین کرده و کار را راحت کرده بودند و توانستیم هر ماه این یک میلیارد دلار را تأمین کنیم تا جریان تأمین کالا در کشور استمرار داشته باشد.

مقام عالی وزارت در پاسخ به این سوال که چه میزان برای خانواده وقت می‌گذارد؟ اذعان داشت: متأسفانه این یکی از جاهایی است که نمره خوبی نمی‌گیرم.

وی در رابطه با تغییر جایگاه از مطالبه‌گر به پاسخگو (از نمایندگی مجلس تا سکان داری وزارت جهاد کشاورز) گفت: مطالبه‌گر و پاسخگو بودن دو کرسی متفاوت است و به نظرم هر دو بخش در کشور ضروری است، کمیسیون کشاورزی مجلس؛ یک کمیسیون پر تکاپو و فعال است و من با همکاران سابقم همکاری خوبی دارم، تلاش می‌کنم دغدغه‌های نمایندگان را پاسخگو باشم.

توسعه کشاورزی با رسوخ دانش و فناوری در تولید

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: یکی از مسایل مهم در وزارت جهادکشاورزی این است که تولید داخل را اقتصادی کنیم و در تولید محصولات اساسی به سمت خودکفایی پیش برویم، این امکان‌پذیر نیست مگر این که ما رسوخ دانش و فناوری را در کشاورزی توسعه دهیم، بنابراین اصلی‌ترین رسالت ما در سال 1401 این است که بتوانیم به کمک دانش و فناوری کشاورزی را اقتصادی و تجاری کنیم.

وی افزود: موضوع دوم این است که بتوانیم زمین‌های کشاورزی را حفظ کنیم، در حال حاضر زمین‌های کشاورزی به هجمه دچار شده است به نحوی که تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به خصوص در استان‌هایی که قطب کشاورزی هستند در حال انجام است و اگر ما این را کنترل نکنیم تولید با مشکل مواجه می‌شود.

دکتر ساداتی‌نژاد ابراز امیدواری کرد: در سال 1401 بتوانیم زنگ خودکفایی را در تولید محصولات کشاورزی اعم از برنج، شکر و کالاهای اساسی بشنویم و در اردیبهشت بارندگی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: کاهش قیمت کود و افزایش قیمت گندم در سال 1401 عیدی ما به کشاورزان بود و برای مردم هم تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم تا در سال جدید در بازار آرامش وجود داشته باشد و قیمت‌ها منصفانه و عادلانه باشد.

مقام عالی وزارت بیان داشت: از مردم عزیز ایران به‌عنوان مصرف‌کنندگان محصولات کشاورزی تشکر می‌کنم، درخواست دارم در سال 1401 به وزارت جهاد کشاورزی اعتماد کنند و به صحبت‌های ما به‌عنوان یک خانواده و دوست نگاه کنند، ما در تأمین سفره تمام تلاش خود را می‌کنیم تا مردم دغدغه‌ای نداشته باشند لذا هر توصیه و خبر و اطلاعی که می‌دهیم خانواده‌های ایرانی بدانند که به‌عنوان عضو خانواده این خبر را می‌دهیم.

وی با بیان این که رسانه نقش خود را در وزارت جهاد کشاورزی به خوبی انجام داده است، افزود: از رسانه ملی، شبکه خبر و تمام رسانه‌ها که در تمام این مدت در کنار ما بودند و اطلاع‌رسانی به موقع داشتند، تشکر می‌کنم و امیدوارم در سال 1401 این ارتباط نزدیکتر باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.