حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 14 ربيع أول 1445 Thursday, 28 September , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3883 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
صید ماهیان استخوانی در مازندران ۳۱ درصد کاهش یافت
22 دی 1399 - 20:38
شناسه : 6007
8

نگرانی صیادان مازندرانی بابت تأثیر کرونا بر کاهش صید ماهیان استخوانی در سال‌جاری، با همکاری سرمای پاییزی و شرایط نامساعد جوی محقق شده است تا میزان صیدشان با گذشت نیمی از فصل صید و صیادی با کاهش ۳۱ درصدی مواجه شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از ایرنا، فصل صید ماهیان […]

ارسال توسط :
پ
پ

نگرانی صیادان مازندرانی بابت تأثیر کرونا بر کاهش صید ماهیان استخوانی در سال‌جاری، با همکاری سرمای پاییزی و شرایط نامساعد جوی محقق شده است تا میزان صیدشان با گذشت نیمی از فصل صید و صیادی با کاهش ۳۱ درصدی مواجه شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از ایرنا، فصل صید ماهیان استخوانی امسال در سواحل مازندران از نیمه دوم مهرماه آغاز  شد و طبق اعلام رسمی شیلات استان چهار هزار و ۲۰۰ ماهیگیر در قالب ۵۴ شرکت تعاونی صیادی پره تورهایشان را به آب انداختند.

براساس آمار شیلات مازندران ، صیادان استان از آغاز فصل صید تا ۲۰ دی‌ماه یک‌هزار و ۲۲ تن ماهی صید کردند.

صیادان عضو شرکت‌های پره در مازندران سرمای پاییزی امسال را مزید بر شیوع کرونا و سایر مشکلات ناشی از کمبود نقدینگی و فرسودگی ابزارآلات صیادی می‌دانند که سبب شده است تا سال کم رونق صید را در دریای خزر تجربه کنند.

طبق گزارش رسمی هواشناسی مازندران، میانگین دمای هوای پاییزی در استان امسال ۱۰.۸ درجه سانتی‌گراد بالای صفر بوده که نسبت به پاییز پارسال کاهش تقریباً سه درجه‌ای را نشان می‌دهد. میانگین دمای هوای پاییزی مازندران پارسال ۱۳.۷ درجه بالای صفر بود.

بررسی داده‌های ماهانه هواشناسی مازندران هم نشان می‌دهد که پاییز امسال صیادان استان ۱۳ بار هشدار برای متوقف کردن فعالیت دریایی دریافت کردند. بیشترین هشدارها با ۶ مورد مربوط به ماه آذر بود. پنج هشدار ماه آذر در سطح نارنجی و یک هشدار در سطح زرد بود.

هشدار نارنجی به معنای وقوع آن دسته از پدیده‌هایی است که خسارت را در پی دارد و به نوعی پیام متوقف کردن فعالیت را با خود دارد. در سطح زرد هم وقوع پدیده‌های هواشناسی با ایجاد اختلال همراه خواهد بود. به‌عبارتی زمانی‌که هواشناسی هشدار سطح زرد و یا نارنجی برای فعالیت‌های دریایی صادر می‌کند، فعالان این حوزه باید کارشان را متوقف کنند چون وقوع هرگونه حادثه در صورت بی‌توجهی به هشدار هواشناسی به معنای قبول مسئولیت آن بدون برخورداری از هرگونه حمایت از جمله حمایت‌های بیمه‌ای است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران درباره وضعیت ماهیگیری در دریای خزر طی نیمه اول فصل صید و صیادی ماهیان استخوانی گفت: امسال فصل صیادی از ۱۵ مهر در تمامی مناطق آب‌های ساحلی استان شروع شد ولی میزان صید تا ۲۰ دی‌ماه کاهش ۳۱ درصدی نسبت به سال پیش داشته است که به معنای رقم خوردن سال کم رونق برای صیادان است.

قاسم کریم‌زاده میزان صید سه گونه اصلی ماهیان استخوانی شامل کفال، کپور و سفید از آب‌های ساحلی دریای مازندران را یک‌هزار و ۲۲ تن اعلام کرد و افزود: متأسفانه با وجود افزایش قیمت ماهیان نسبت به سال گذشته، باز هم ارزش صید ماهیان استخوانی امسال هشت درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش دارد.

فرار کفال از سرمای آب‌های ساحلی

وی بیشترین میزان صید در این مدت را مربوط به ماهی سفید با ۴۰ درصد اعلام کرد و گفت که ۳۲ درصد صید هم مربوط به کفال و ۲۸ درصد دیگر مربوط به کپور بوده است.

کریم‌زاده توضیح داد: از آن‌جایی که در سه ماهه اول فصل صید کفال باید بیشترین گونه صید باشد، اما به دلایل شرایط نامناسب آب و هوایی و کاهش دمای آب این‌گونه ماهی به اعماق دریا مهاجرت کرد و به‌همین دلیل هم صید این‌گونه حدود ۳۸ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

وی سرانه صید هر یک از شرکت‌های تعاونی صیادی پره مازندران را امسال حدود ۲۰ تن اعلام کرد و افزود: دلیل اصلی  کاهش صید هم افزایش شمار روزهای توفانی و کولاکی بودن دریای خزر و مشکلات پره‌کشی بوده است.

معاون شیلات مازندران با توضیح این نکته که کاهش دمای آب سبب شد تا ماهیان به عمق آب مهاجرت کرده و از تور رس ماهیگیران خارج شوند، گفت: در مجموع شرایط نامناسب آب و هوایی سبب شد تا تعداد عملیات پره کشی تا ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کم شود.

وی درباره چگونگی اثرگذاری سرما بر صید هم توضیح داد: حداکثر ارتفاع تورهای ماهیگیری در روش پره ۲۰ متر است، در حالی که ماهی‌ها زمانی‌که دمای آب‌های ساحلی کاهش می‌یابد، به اعماق بیش از ۳۰ متر فرار می‌کنند و دیگر وارد تور پره‌کشی قرار نمی‌گیرند.

صیادی به‌طورکلی در سواحل جنوبی دریای خزر یعنی در ایران به صورت «پره‌کشی» است. در این روش عمدتاً تورهایی با ارتفاع هفت تا ۱۰ متر و به طول یک هزار و ۲۰۰ متر به کمک یک قایق به صورت نیم دایره در فاصله مشخصی از ساحل تا ۱۴ متری عمق دریا پهن می‌شود و پس از انباشته شدن از ماهیان استخوانی شامل گونه‌های کفال، سفید و کپور به وسیله تراکتور به ساحل کشیده می‎شود. در این روش شرایط جوی و موج دریا یکی از مهم‌ترین عوامل برای پهن کردن تور در دریا است.

صیادان عضو شرکت پره می‌گویند که در شرایط مناسب امواج دریا هر شرکت پره به‌طور میانگین تا سه مرحله در روز تورکشی انجام می‌دهد ولی در شرایط غیرعادی هشدار زرد تعداد پره‌کشی کم و در شرایط نارنجی به‌طورکلی قطع می‌شود.

کمبود نقدینگی و فرسودگی تجهیزات

معاون شیلات مازندران همچنین  یکی دیگر از دلایل کاهش صید در سال‌جاری را تعطیلی ۲ شرکت تعاونی صیادی به علت مشکلات نقدینگی و عدم خرید تجهیزات و ادوات صیادی عنوان کرد.

وی گفت: براساس بررسی‌های صورت گرفته از ۱۵ مهر که شروع فصل صید بود تا ۲۵ مهر دستکم ۱۰ شرکت تعاونی صیادی پره‌کشی به‌دلیل مشکلات نقدینگی و از طرفی نداشتن توجیه اقتصادی به لحاظ سرانه صید و هزینه و ترس از شیوع ویروس کرونایی از پهن کردن تور خودداری کرده بودند که این موضوع نیز از دلایل کاهش صید محسوب می‌شود.

این کارشناس ارشد صید و صیادی در مازندران به کاهش ذخیره ماهیان کفال به‌عنوان مهم‌ترین گونه صید در سه ماهه اول فصل صید اشاره کرد و بیان داشت: معمولاً ماهیان در سه حالت تغذیه، شرایط زیستی و تخم‌ریزی مهاجرت را انجام می‌دهند و گونه کفال که تخم‌ریزی آن از شهریور شروع می‌شود و تا اواسط آبان به نقطه پیک می‌رسد، برخلاف ماهی سفید به سمت رودخانه‌ها نمی‌آید بلکه به سمت لایه‌های آب زلال و سطحی سواحلی سنگی که از موقعیت زیست محیطی بسیار سالم برخور است مهاجرت می‌کند. این وضعیت امسال به دلایل مختلف از جمله شرایط نامناسب جوی و زیستی رخ نداده است.

وی ابراز امیداواری کرد که با مساعد شدن شرایط جوی در ماه‌های بهمن و اسفند امسال، میزان صید افزایش یابد و کم رونقی صید فصل پاییز جبران شود.

کریم‌زاده گفت: فصل زمستان عمدتاً نوبت به صید ماهی سفید می‌رسد و علاوه‌بر این در صورت شرایط مساعد جوی میزان پره‌کشی هم افزایش می‌یابد که امیدواریم میزان صید هم بیشتر شود تا هم سرانه صید صیادان افزایش یابد و کاهش درآمدشان در نیم فصل اول جبران شود و هم این که افزایش صید به کاهش قیمت ماهی استخوانی در بازار بی‌انجامد تا این ماده پروتئینی در سر سفره تمامی شهروندان قرار گیرد.

طبق آمار شیلات، صیادان مازندران پارسال هفت هزار تن انواع ماهی را به روش پره از آب‌های ساحلی دریای خزر صید کردند، آماری که نسبت به فصل صید سال ۹۶-۹۷ دستکم ۲۰۰ درصد افزایش نشان می‌داد. دستیابی به آمار پارسال طی سه ماهه باقی مانده تا پایان فصل صید و صیادی دور از انتظار است ولی می‌توان انتظار داشت با مساعد شدن شرایط جوی و در توررس قرار گرفتن ماهی سفید، میزان صید نسبت به نیم فصل اول افزایش قابل توجهی داشته باشد.

ثبات قیمت ماهی در بازار

بررسی میدانی هم نشان می‌دهد که در حال حاضر تا حدود زیادی ثبات قیمتی بر بازار ماهی‌فروشان مازندران حاکم است. اظهارات شماری از حجره‌داران بازار ماهی‌فروشی‌ شهرهای مازندران از جمله ساری و  فریدونکنار نشان می‌دهد که به‌دلیل شرایط مناسب آب و هوایی و افزایش صید در ۱۰ روز اخیر، قیمت‌ها نسبت به هفته اول دی‌ماه که تعدیل شده بود، تاکنون تقریباً ثابت مانده است.

هم اکنون ماهی سفید و کپور که بیشترین صید را تشکیل می‌دهد با قیمت کمتر از ماه آذر عرضه می‌شود. هر قطعه ماهی سفید در وزن‌های ۶۰۰ تا ۸۰۰ گرمی اکنون بین ۷۰ تا ۹۰  هزار تومان و ماهی کپور با وزن حدود یک کیلویی تا ۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

کفال هم یکی از گونه‌های پرطرفدار دریای خزر است و امسال نوع درشت با وزن حدود یک کیلوگرمی بندرت در تور ماهیگیران دیده می‌شود  تا ۱۴۰ هزار تومان عرضه می‌شود. کفال با وزن ۳۰۰ تا ۵۰۰ گرمی هم در هر کیلو  ۴۵ تا ۶۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

ماهی پرورشی قزل‌آلا در وزن یک کیلوگرم نیز ۵۷ هزار تومان، سفید پرورشی در همین وزن ۳۵ هزار تومان و ماهی آزاد نیز ۱۵ هزار تومان عرضه می‌شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.