حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 15 ربيع أول 1443 Thursday, 21 October , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1637 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
ضرورت وارد شدن «کاملینا» به الگوی کشت کشور
02 خرداد 1400 - 12:34
شناسه : 7575
بازدید 161
1
کشت گیاه کاملینا توسط یکی از شرکت‌های دانش‌محور زیرمجموعه پارک علم و فناوری کرمانشاه به‌عنوان معجزه‌ای روغنی در کشور انجام گرفت.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، براساس این گزارش ۹۵ درصد روغن مصرفی ایرانیان وارداتی است و آن پنج درصد دیگر تولید را هم مدیون بذرهای وارداتی هستیم. این درحالی است که ایران با وجود ۱۶ میلیون هکتار اراضی کشاورزی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های گسترده‌ای در این زمینه دارد. اینکه اشکال کار کجاست و چرا کشاورزی ایران علی‌رغم این همه پتانسیل از تولید بذرها و دانه‌های روغنی عاجز مانده بحث مفصلی است که به جای خود باید توسط کارشناسان این حوزه مورد بررسی قرار گیرد، اما این میان دانه‌ای معجزه‌آسا در ایران قابلیت کشت پیدا کرده که اگر حمایت شود می‌تواند کشور را از این حجم واردات سنگین و کمرشکن نجات دهد. دانه‌ای به اسم «کاملینا» که حالا با نام ایرانی «سهیل» ثبت ملی شده، دانه‌ای که با وجود ۴۰ درصد روغن، مقاومت بالا در خشکسالی و مصرف کم آب عملاً به معجزه‌ای برای تولید روغن کشور آن هم در این شرایط خشکسالی می‌ماند.

این گیاه علاوه‌بر وجود روغن بسیار و مقاومت بالا، دوره رشد کوتاهی داشته و می‌تواند ظرف مدت کوتاهی به مرحله برداشت برسد و علاوه‌بر این کنجاله این گیاه هم گزینه مناسبی برای تغذیه احشام در شرایط خشکسالی است.

این گیاه توسط دانیال کهریزی از اساتید برجسته دانشگاه رازی کرمانشاه به ثبت رسیده و در حال حاضر کشت آن در ۷۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی در ۱۵ استان کشور انجام شده تا شروعی امیدبخش برای حرکت در مسیر خودکفایی تولید دانه‌های روغنی در کشور باشد.

دانیال کهریزی، استاد تمام دانشگاه رازی و مجری طرح ملی «کاملینا» دراین خصوص گفت: زمانی که در یونان و برخی کشورهای اروپایی در حال تحصیل بودم، فرصت آشنایی با «کاملینا» دست داد، ویژگی‌های این گیاه روغنی از همان ابتدا نظرم را جلب کرد؛ گیاهی با میزان بالای روغن، مقاوم نسبت به خشکسالی و مصرف آب بسیار کم. این ویژگی‌ها درست همان چیزی بود که ایران به شدت به آن احتیاج داشت.

وی افزود: با توجه به ویژگی‌های «کاملینا» بلافاصله تحقیقات درخصوص آن را آغاز کردیم و با توجه به انجام کارهای علمی و به‌نژادی، سرانجام توانستیم سال ۹۶ اولین رقم این گیاه را در کشور به اسم «سهیل» ثبت ملی کنیم.

کهریزی به ویژگی‌های شاخص گیاه کاملینا اشاره کرد و گفت: ۴۰ درصد دانه این گیاه روغن است و در این زمینه با گیاه سویا برابری کرده و مقدار روغن آن از دانه آفتابگردان بیشتر است، علاوه‌بر این، ۶۰ درصد باقی‌مانده گیاه که کنجاله آن محسوب می‌شود، گزینه مناسبی برای تغذیه احشام به شمار می‌رود. علاوه‌بر روغن بالا، این گیاه سرشار از اسیدهای چرب اُمگا ۳ و اُمگا ۶ و نیز ویتامین E است و وجود همین ویتامین موجب شده این گیاه کاربردهای آرایشی و بهداشتی هم داشته باشد. این گیاه همچنین به‌دلیل وجود ویتامین E کاربردهای درمانی هم دارد و با افزایش سطح ایمنی بدن می‌تواند از بروز بیماری‌هایی مثل سرطان و ام. اس نیز پیشگیری کند.

این استاد دانشگاه به دوره رشد کوتاه گیاه کاملینا هم اشاره کرد و گفت: این گیاه دوره رشد کوتاهی دارد، به‌طوری‌که اگر در آبان آن را کشت کنید، برای اواخر اردیبهشت آماده برداشت است. از طرفی کشت این گیاه بصورت دیم است و نیاز به آبیاری نداشته و می‌تواند مقاومت بالایی در برابر کم آبی و خشکسالی داشته باشد.

کهریزی در ادامه با اشاره به کشت کاملینا در سطح ۷۰۰ هکتار از اراضی کشور اظهار کرد: خوشبختانه با همکاری وزارت جهاد کشاورزی توانستیم این گیاه را در ۷۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی ۱۵ استان کشور کشت کنیم و امسال قرار است این میزان سطح زیرکشت به ۱۰ هزار هکتار افزایش یابد.

وی افزود: اگر کاملینا در کشور حمایت شود، قطعاً می‌تواند جایگزین خوبی برای تمام نداشته‌هایمان در حوزه دانه‌های روغنی شود، چرا که در حال حاضر ۱۰۰ درصد روغن مصرفی کشور به نوعی وارداتی است.

کهریزی گفت: ۹۵ درصد روغن مصرفی کشور وارداتی است و پنج درصد مابقی که در کشور تولید می‌شود هم از طریق بذرهای وارداتی به دست می‌آید، بنابراین ۱۰۰ درصد بازار روغن و دانه‌های روغنی کشور وابسته به واردات است و این درحالی است که اگر کاملینا با سطح روغن بالایی که دارد مورد حمایت قرار گیرد، می‌تواند کشور را از این وابستگی تا حدودی نجات دهد.

این استاد دانشگاه با اشاره به وجود ۱۰ میلیون هکتار اراضی کشاورزی دیم در کشور، یادآور شد: اگر فقط یک میلیون هکتار از این اراضی به کشت «کاملینا» اختصاص یابد، جهش بزرگی در تولید دانه‌های روغنی اتفاق افتاده و کشور به سمت خودکفایی در این حوزه پیش خواهد رفت.

وی به موانع این مسیر هم اشاره کرد و افزود: در مسیر حرکت به سمت خودکفایی دانه‌های روغنی و افزایش سطح زیرکشت گیاه کاملینا موانع بسیاری وجود دارد، بنابراین راه سختی برای توسعه کشت این گیاه در پیش داریم و انتظار این است همه مسئولان با جدیت تمام از توسعه کشت این گیاه حمایت کنند.

در ادامه شهاب خوش‌خوی، مدیرمرکز رشد کشاورزی پارک علم و فناوری کرمانشاه درخصوص این شرکت و فعالیت‌های آن گفت: این شرکت از سال ۹۱ به‌عنوان یک واحد پیش رشد وارد مجموعه پارک علم و فناوری کرمانشاه شد و یک سال بعد توانست در مرحله رشدی قرار گیرد و نهایتاً سال ۹۸ به مرحله پارکی رسید.

وی افزود: در مرکز رشد پارک علم و فناوری کرمانشاه حمایت‌های مختلفی از این شرکت طی این سال‌ها به عمل آمده و در مجموع ۱۰۵ میلیون تسهیلات از محل منابع پارک و نیز از محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای انجام فعالیت‌های این شرکت پرداخت شد.

خوش‌خوی به حمایت‌های مرکز رشد پارک علم و فناوری از پروژه گیاه «کاملینا» اشاره کرد و گفت: با شروع کار شرکت بر روی بذر کاملینا، کمک‌های بسیاری صورت گرفت تا بذر این گیاه از طریق وزارت جهاد کشاورزی با نام «سهیل» ثبت ملی شود.

وی در ادامه افزود: با ثبت این گیاه حمایت‌ها برای به‌زارعی هم از آن صورت گرفت و از طریق ارتباطی که شرکت با وزارت جهاد کشاورزی گرفت، توانست این گیاه را وارد الگوی کشت کشور کند.

خوش‌خوی به حمایت‌های وزیر جهاد کشاورزی از این پروژه اشاره کرد و گفت: با دستور وزیر، ترویج کشت بذر این گیاه روغنی از سال گذشته در دستور کار قرار گرفت و کشت آن در بسیاری اراضی مراکز تحقیقاتی و سازمان‌های جهاد کشاورزی کشور و توسط برخی کشاورزان پیشرو در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر مرکز رشد کشاورزی پارک علم و فناوری کرمانشاه با اشاره به کشت این گیاه در چندین استان کشور از جمله استان فارس، خوزستان، قم، خراسان شمالی، مرکزی و همدان گفت: در برخی استان‌ها بیش از ۴۰ هکتار به کشت این گیاه اختصاص داده شده و این انتظار هست که در کرمانشاه که شروع کننده این حرکت بزرگ در کشور است با همکاری بیشتر جهاد کشاورزی استان، سطح زیرکشت به مراتب بیشتر از سایر استان‌ها باشد.

خوش‌خوی از کشت گیاه کاملینا به‌عنوان یک اتفاق بزرگ در حوزه کشت دانه‌های روغنی یاد کرد و گفت: اگر کشت این دانه روغنی با ارزش حمایت شود، قطعاً کشور به سمت مسیر خودکفایی دانه‌های روغنی پیش خواهد رفت.

وی به خرید تضمینی «کاملینا» اشاره کرد و افزود: شرکت مذکور در راستای حمایت از کشاورزانی که در سال زراعی جاری اقدام به کشت این گیاه کرده‌اند، این محصول را به قیمت تضمینی هر کیلو یازده هزار تومان از این کشاورزان خریداری می‌کند و این موضوع طی نامه رسمی به وزارت جهاد کشاورزی اعلام شده است.

مدیر مرکز رشد کشاورزی پارک علم و فناوری کرمانشاه اظهار امیدواری کرد با توجه به نتایج مطلوب به دست آمده از کشت این گیاه، کشت این دانه روغنی به‌عنوان یکی از دانه‌های روغنی در الگوی کشت تمام استان‌ها قرار گیرد.

به نقل از وزارت علوم، «کاملینا» اولین جوانه‌های خود را در خاک ایران زده و حالا در حال تحویل دانه های روغنی پُربارش به کشاورزان ایرانی است و ثابت کرده می‌تواند در خاک ایران به ثمر بنشیند و حالا نوبت مسئولان ایرانی است که پا پیش گذاشته و «کاملینا» را حمایت کرده و کشت آن را در کشور توسعه دهند. این امید هست که با حمایت بیشتر از توسعه کشت این گیاه، ایران در سال‌های نه چندان دور از واردات سنگین دانه‌های روغنی رهایی یافته و به خودکفایی در عرصه تولید این محصولات برسد و حجم عظیم ارزی که از کشور برای واردات این محصولات خارج می‌شود، صرف توسعه اراضی کشاورزی و توسعه کشت این دانه‌های روغنی شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.