حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 17 محرم 1444 Sunday, 14 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2569 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
فقر سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی
26 تیر 1401 - 12:57
شناسه : 13032
بازدید 395
0
دکتر ساداتی نژاد عدم سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی را حلقه مفقوده در این بخش خواند و گفت: زمانی که در نوار ساحلی حرکت می‌کنیم مشاهده ظرفیت‌ها در حوزه پرورش ماهیان خاویاری، میگو و ماهیان در قفس و... اعجاب برانگیز است و به نظر من رسد باید نگاه متفاوتی در سرمایه‌گذاری به این بخش داشته باشیم.
ارسال توسط : منبع : ایلنا
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، دکتر سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه هفمین همایش ملی ماهیان خاویاری، حوزه شیلات را حوزه محجور مانده در بخش کشاورزی دانست و افزود: حوزه شیلات در کنار دیم به عنوان بخش‌های فراموش در حوزه تولید ثروت در اقتصاد ایران از آن‌ها یاد می‌کنم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ظرفیت‌های بی‌نظیری در 5 هزار و 800 کیلومتر نوار ساحلی ایران وجود دارد، تصریح کرد: ظرفیت اشتغال آفرینی در این زمینه قابل توجه است این در حالیست که در این سال‌ها کمتر به آن توجه شده است. برداشت من این است که در حوزه تغییرات اقلیمی و مباحث مربوط به بحران آب حوزه شیلات می‌تواند کمک کننده باشد به این معنا که اگر در سبک مصرف تغییر ایجاد شود و مصرف ماهی در بشقاب ایرانی جای خود را پیدا کند سفره غذایی ایرانی را کم آب‌تر کردیم.

دکتر ساداتی نژاد تأکید کرد: برای اینکه بخواهیم ماهی جای خود را بیشتر در سفره‌های مردم باز کند باید تمهیدات ویژه‌ای برای آن در نظر گرفته شود. بخشی از این مهم به ارزان‌سازی تولید ماهی باز می‌گردد و بخش دیگر آن با فرهنگ‌سازی میسر می‌شود.

دکتر ساداتی نژاد با اشاره به مغفول بودن سرمایه‌گذاری در حوزه شیلات، اذعان کرد: سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت قابل قیاس با سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی نیست. در عرف شایع است که سرمایه‌گذاری در حوزه‌ها به میزان سهم آن‌ها در تولید ناخالص ملی وابسته است این در حالیست که سهم کشاورزی در تولید ناخالص مالی 11.7 است از این رو باید همین حدود سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی صورت بگیرد اما بالاترین عدد سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی حدود 4 درصد را در سال‌های گذشته تجربه نکردیم.

دکتر ساداتی نژاد با تأیید فقر سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی، خاطر نشان کرد: باید از سرمایه‌گذاران سایر حوزه‌ها دعوت کنیم که به بخش وارد شود و وظیفه دولت‌ها این است که در حوزه ارزش افزوده کاری کنند که قابل رقابت با سایر بخش‌های صنعتی، معدنی و پتروشیمی‌ها باشد.

وی با اشاره به دلیل یارانه گرفتن حوزه کشاورزی، ادامه داد: دولت‌ها تلاش دارند با یارانه دادن به حوزه کشاورزی ارزش افزوده این بخش را با سایر حوزه‌ها هم‌سطح کنند که بخش غذا آسیب نبیند.

دکتر ساداتی نژاد عدم سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی را حلقه مفقوده در این بخش خواند و خاطر نشان کرد: زمانی که در نوار ساحلی حرکت می‌کنیم مشاهده ظرفیت‌ها در حوزه پرورش ماهیان خاویاری، میگو و ماهیان در قفس و… اعجاب برانگیز است و به نظر من رسد باید نگاه متفاوتی در سرمایه‌گذاری به این بخش داشته باشیم.

وی با بیان اینکه بانک‌ها نمی‌توانند با ذهنیت گذشته در سرمایه گذاری جدید در حوزه تولید کمک کنند، افزود: عدد و رقم‌ها بعد از مردمی سازی یارانه‌ها متفاوت شده است به عنوان مثال هم اکنون در حال خرید گندم از  کشاورزان هستیم و برای خرید گندم 70 هزار میلیارد تومان برای خرید گندم باید پرداخت کنیم در حالی که در سال‌های گذشته این اعداد بسیار کوچک بودند از این رو مقیاس حمایتی بانک‌ها باید ضریب بیشتری به خود بگیرند.

وی خاویار را به عنوان نماد ایرانیان معرفی کرد و خاطر نشان کرد: خاویار شناسنامه ایران است و به عنوان نگاه میراثی و ماندگار هم باید برای تقویت آن تلاش کنیم شاید بتوان گفت یکی از گونه‌های پرارزش ماهی همین ماهیان خاویاری باشد که سرمایه گذاری در این حوزه مسائل خاص خود را دارد، گفت: با حمایت مالی و بانکی شاهد رشد و تعالی در این بخش باشیم. ظرفیتی که در این حوزه دیده شده است تولید حدود 20 هزار گوشت خاویاری و 100 تن خاویار است که رسیدن به این مهم مستلزم حمایت ویژه است و تلاش داریم که این اتفاق رخ بدهد.

وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: باید به حوزه شیلات توجه ویژه شود تا این بخش از غفلتی که دارد خارج و از آن بیشتر حمایت کنیم.

همچنین در ادامه همایش مهندس حسین حسینی، رییس سازمان شیلات، گفت: خاویار با نام ایران عجین شده است و به عبارتی خاویار از ایران جدانشدنی است. همین توجه ویزه به خاویار باعث شد صید این گونه ارزشمند از سال 2010 ناممکن شد.

وی ادامه داد: در دهه اخیر گام‌های روز ملی خاویار بهانه‌ای شد که به خاویار ایرانی که نشان جهانی است، توجه ویژه شود.

وی با اشاره به اقدامات متبت در حوزه پرورش ماهیان خاویاری، تصریح کرد: امکان صید تجاری ماهیان خاویاری وجود ندارد از این رو بیش از 10 سال است که در حوزه پرورش اقدامات خوبی صورت گرفته است که لازم است به آن سرعت بخشید.

وی تأکید کرد: در افق 1404 میزان تولید 20 هزار گوشت و 100 تن خاویار محقق شود. امروز نقطه عطفی است برای سرمایه گذاران و شرکت‌های دانش بنیان که از کاربلدهای این حوزه الگو بگیرند تا بتوان یک اقدام ملی برای صیانت از ویترین صنعت شیلات که همان خاویار است اتفاق بیفتد.

مهندس حسینی با اشاره به مشوق ها برای تولیدکنندگان، گفت: کمیته سرمایه گذاری تشکیل شده است که در این بخش  از افرادی که در حوزه صنعت شیلات از جمله خاویار ورود کرده‌اند حمایت خواهیم کرد. ماهیان خاویاری دیربازده هستند و برای استحصال گوشت این ماهیان 3 سال و برای خاویار آن 8 سال زمان لازم است از این رو بحت تنفس و بازگشت سرمایه مهم است که با حمایت‌ها وزیر این اتفاق رخ خواهد داد.

مهندس حسینی با اشاره به تسهیلات سرمایه در گردش برای پرورش دهندگان ماهی،. تصریح کرد: تسهیلات 200 میلیون تومان برای شیلات کارت با سود 12 درصد و تسهیلات 800 میلیون با سود 15 درصد برای بازارگاه در اختیار تولیدکنندگان قرار داده می‌شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.