حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 22 شعبان 1445 Saturday, 2 March , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4414 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 0×
قطع برق ریشه ۳۰ درصد محصولات کشاورزی را خشکاند
11 تیر 1401 - 11:58
شناسه : 12779
4
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی می‌گوید: قطعی برق بخش کشاورزی همانند گذشته منجر به کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی تولید می‌شود.
ارسال توسط : منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
پ
پ

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، طبق گفته بنیاد ملی گندمکاران طی هفته‌های اخیر برق چاه‌های کشاورزی بدون اطلاع به کشاورزان قطع می‌شود.

بر اساس بخشنامه مجلس شورای اسلامی در سال ۸۲، کشاورزان چاه‌های خود را برقی کردند تا ۲۴ ساعته برق دریافت کنند که متاسفانه این امر محقق نشد و حال نظام‌صنفی کشاورزی به عنوان نماینده بهره برداران می‌گوید در شرایط کنونی این آسیب احتمالی وجود دارد که اگر کشاورز مجدد چاه خود را به موتورهای پایه دیزلی تبدیل کند، سوخت آن تخصیص داده نشده و با این وجود کشاورزان ناگریز به تأمین سوخت با نرخ ۴ تا ۸ هزار تومان هستند.

قطع برق چاه‌های کشاورزی در اولویت نحست قطعی نیست

علیقلی ایمانی، مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران گفت: طبق مصوبه هیئت وزیران قرار است ۵ ساعت در طول روز برق‌ها را قطع کنند. به عنوان مثال یک استان دارای ۵ هزار حلقه چاه که ۵ ساعت از شبانه روز خاموش شود، ۲۵ هزار ساعت برابر با ۱۰۴۰ شبانه روز دچار قطعی برق می‌شود که براین اساس به یک‌پنجم زراعت آب نمی‌رسد.

به گفته او، اگر زمینی ۵ تن عملکرد در هکتار داشته باشد به وسیله قطعی برق یک تن عملکرد را از دست می‌دهد که این رقم در تولید تمامی محصولات از جمله پنبه، کنجاله سویا، ذرت، آفتابگردان و سایر محصولات پاییزی رقم‌چشمگیری است.

طبق اظهارات کارشناسان قطعی برق به کشت بهاره محصولات گندم، جو، ذرت و پنبه آسیب می‌زند که با توجه به بحران امنیت غذا ناشی از جنگ روسیه و اوکراین راهکار آن است که به منظور ارتقای ضریب امنیت غذایی و بی نیازی از واردات در برخی ساعات برق خانگی و صنایع قطع شود.

احتمال خسارت قطعی برق چاه‌های کشاورزی تا ۵۰ درصد

محمدحسین کاویانی، مدیر عامل صندوق پنبه گفت: زراعت پنبه بدلیل هوای گرم و خشک تابستان به رطوبت نیاز دارد که عدم تأمین آب مورد نیاز سبب ریزش گل‌ها و کاهش تولید می‌شود.

به گفته او، خاموشی چاه‌های کشاورزی و عدم آبیاری بستگی به قطعی برق در چند نوبت و چند ساعت از طول روز دارد، اما احتمال خسارت تا ۵۰ درصد وجود دارد.

کاویانی می‌گوید: با خاموشی چاه‌های کشاورزی، تولید مورد انتظار محقق نمی‌شود، اما برآورد دقیقی از تولید نداریم چرا که میزان تولید بستگی دارد که قطعی برق در چه زمانی اتفاق بیفتد.

طبق اعلام صندوق پنبه امسال سطح زیر کشت پنبه با افزایش ۱۰ درصدی نسبت به سال قبل به ۱۱۰ هزار هکتار می‌رسد که در صورت تحقق تولید وش به ۳۰۰ هزار تن و پنبه تصفیه شده ۹۵ هزار تن می‌رسد، درحالیکه تعطیلی چاه‌های برق‌های کشاورزی می‌تواند به این زراعت آسیب بزند.

افت ۳۰ درصدی محصول با قطعی برق چاه‌های کشاورزی

قاسم‌ پیشه‌ور، رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی گفت: اگر دولت برق کشاورزان را قطع کرد، وزارت نیرو و وزارت جهاد باید خسارت عدم تولید یا کاهش را پرداخت کند.

پیشه‌ور می‌گوید: قطعی برق بخش کشاورزی همانند گذشته منجر به کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی تولید می‌شود، درحالیکه تأمین امنیت غذایی اولویت نخست کشورهاست.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی گفت: طی ۲۰ روز گذشته چاه‌های کشاورزی بدلیل مشکلات انرژی با خاموشی ۵ ساعت در روز روبرو هستند که این موضوع تولید را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بنابر ماده ۲۵ قانون بهبود فضای کسب و کار، قطع برق چاه کشاورزی در اولویت نخست نیست و در ابتدا قطعی برق صنایع و سپس خانگی در دستور کار دولت باید قرار گیرد تا فشار بر منابع وارد نشود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.