حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 14 ربيع أول 1445 Thursday, 28 September , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3883 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
مردم خوزستان از اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری احیای اراضی کشاورزی رضایت دارند
12 بهمن 1399 - 21:36
شناسه : 6296
5

جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان خوزستان ظهر امروز (یکشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور در این استان برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر اسحاق جهانگیری، در این جلسه با تبریک ایام پیروزی انقلاب اسلامی و سالگرد ورود شکوهمند و با عزت امام […]

ارسال توسط :
پ
پ

جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان خوزستان ظهر امروز (یکشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور در این استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر اسحاق جهانگیری، در این جلسه با تبریک ایام پیروزی انقلاب اسلامی و سالگرد ورود شکوهمند و با عزت امام خمینی(ره) گفت: امیدوارم توفیق پیدا کنیم آرمان‌های امام راحل که مقام معظم رهبری هم همواره بر آن تأکید داشته‌اند و در سه شعار اصلی مردم یعنی استقلال آزادی و جمهوری اسلامی نهفته است را محقق کنیم.

معاون اول رییس جمهور افزود: استقلال باید به معنای واقعی کلمه یعنی در همه ابعاد سیاسی و اقتصادی محقق شود و کشور بتواند روی پای خود بایستد و آزادی نیز که در قانون اساسی بعنوان گوهری گرانبها از آن یاد شده به هیچ بهانه‌ای نمی‌توانیم از مردم سلب کنیم.

وی افزود: جمهوریت نظام نیز بدین معناست که خط‌مشی اداره کشور را مردم تعیین کنند و اسلامیت آن یعنی چارچوب اداره کشور باید برپایه اصول اسلام باشد.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه البته امروز بعد از چهل و دو سال که از انقلاب اسلامی سپری می‌شود هنوز تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم، اظهار داشت: باید با جدیت و تلاش بیشتر کارها را پیگیری کنیم و با شجاعت بیشتر در مسائل پیش‌رو تصمیمات لازم را اتخاذ نماییم تا بتوانیم به اهداف تعیین شده دست پیدا کنیم.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: البته به‌دلیل آنکه تا نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد گاهی دستاوردها و اقدامات فراوان انجام شده با زبان گویا بیان نمی‌شود و تصور می‌شود که سخن گفتن از دستاوردهای چهل سال اخیر موردتوجه مردم نخواهد بود.

وی در ادامه سخنان خود به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نیز اشاره و خاطر نشان کرد: این سیاست‌ها در مقطعی که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد سیاست‌هایی جامع بود که مهمترین ویژگی آن اجماع همه جریانات سیاسی، دستگاه‌ها و نهادهای مختلف کشور نسبت به این سیاست‌ها بوده است.

دکتر جهانگیری یکی از نیازهای اصلی اقتصاد کشور را اجماع همه صاحب‌نظران برای پیشبرد برنامه‌ها دانست و گفت: معمولاً در موضوعات اقتصادی نظرات و دیدگاه‌های متفاوت و بعضاً‌ متضاد وجود دارد که باعث می‌شود به جای پیشبرد امور، کارها با موانع مواجه شود.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و اصل ۴۴ قانون اساسی سیاست‌هایی راهگشا هستند، تصریح کرد: برداشت برخی افراد از سیاست‌های اصل ۴۴ این بوده که بخش خصوصی اجازه رشد و پیشرفت داشته باشد و عده‌ای نیز بخش خصوصی را افرادی زالو صفت می‌دانند که ثروت‌های کشور را می‌خورند و می‌بلعند.

وی افزود: البته در قانون اساسی نیز این سیاست‌ها به‌گونه‌ای مطرح شده که زمینه این برداشت فراهم می‌شود که کارهای بزرگ باید در انحصار دولت باشد و بخش خصوصی و تعاونی‌ها در واقع مکمل یکدیگر هستند.

دکتر جهانگیری اضافه کرد: پس از ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی مقام معظم رهبری تا مدتی این فضا حاکم بود که دولت هرچه دارد باید به بخش خصوصی واگذار کند و بخش خصوصی میدان‌دار اقتصاد شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی از سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی نیز مهمتر بود زیرا ۵ رویکرد مهم دارد و جهتگیری‌های اقتصادی را بطور شفاف مشخص کرده است.

وی با اشاره به رویکرد مردمی بودن اقتصاد مقاومتی گفت: این جهتگیری یعنی اقتصاد باید در اختیار مردم باشد و رویکرد درون‌زایی نیز به معنای ضرورت استفاده از تمام ظرفیت‌ها در اقتصاد کشور است.

دکتر جهانگیری ادامه داد: رویکرد برون‌نگری یعنی باید با دنیا تعامل داشته باشیم و کسانی که تصور می‌کنند تحریم یک نعمت است در اشتباه هستند زیرا تحریم اقتصاد را حبس می‌کند اما برای پیشرفت باید به‌دنبال توسعه صادرات، واردات و تعاملات اقتصادی و دریافت تکنولوژی از دنیا باشیم.

معاون اول رییس جمهور عدالت‌بنیانی و دانش‌بنیان بودن اقتصاد را دو رویکرد دیگر اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: این رویکردها در حقیقت پنج رویکرد عالمانه و دقیق هستند که اقتصاد کشور باید با اتکا به این رویکردها اداره شود.

وی در ادامه با بیان اینکه استان خوزستان از هر منظر می‌تواند در بخش اقتصاد مقاومتی الگو و نمونه باشد، گفت: ظرفیت درون‌زایی استان بسیار بالا است زیرا خداوند همه نعمت‌ها و مزیت‌ها را به این استان عطا کرده است.

دکتر جهانگیری ادامه داد: منابع معدنی، نفت و گاز، آب فراوان، زمین حاصلخیز، مرزهای خشکی و دریایی و از همه مهمتر نیروی انسانی تحصیلکرده توانمند از جمله ظرفیت‌های مهمی است که می‌تواند در توسعه استان نقش پررنگ داشته باشد.

معاون اول رییس جمهور سپس به بحران‌ها و مشکلاتی نظیر سیل سال ۹۸، شیوع کرونا و پیامدهای تحریم‌های ظالمانه در کنار بیماری‌های مزمن اقتصادی اشاره کرد و گفت: همه این موارد موجب شده تا نارضایتی در مردم بویژه در خوزستان بیشتر شود که در این زمینه دانشگاه‌های استان باید با متمرکز شدن روی ظرفیت‌های استان و اقداماتی که انجام شده دلایل نارضایتی‌ها را پیدا کنند و برای رفع آن راهکار ارائه دهند.

وی افزود: در خوزستان و در همین ایام تحریم سرمایه‌گذاری‌های بزرگی نظیر ایجاد پالایشگاه بزرگ بیدبلند انجام شده، بیشترین تعداد مجتمع‌های پتروشیمی در بندر ماهشهر احداث شده اما در چهره مردم رضایتی متناسب با این حجم از سرمایه‌گذاری‌ها دیده نمی‌شود که حتماً دانشگاه‌ها باید در این خصوص تحقیق کنند. موضوعاتی در خوزستان بر زمین مانده که مردم را رنج می‌دهد، مسئله آب شرب با همه سرمایه‌گذاری‌ها دغدغه برخی از مناطق استان شده است. نباید اینگونه باشد که وقتی مردم به مسئولان کشور می‌رسند درخواست تأمین آب شرب داشته باشند.

دکتر جهانگیری با اشاره به دغدغه مردم نسبت به موضوع فاضلاب، اظهار داشت: در این خصوص همکارهای خیلی بزرگی در استان انجام شده است اما هنوز در این‌باره طرح‌های زیادی باید انجام شود. نیاز شهر اهواز حتماً بعنوان یک کلان‌شهر باید به مترو سریع‌تر برآورده شود. باید با کمک سازمان برنامه و بودجه کار به سمت اجرایی شدن مترو در این شهر پیش برود.

معاون اول رییس جمهور تأکید کرد: دغدغه‌های اصلی مردم باید مشخص شده و سازمان برنامه و بودجه باید در خصوص برنامه هفتم یک کار دقیق برای رفع مشکلات انجام دهد که مثلاً بتوان از محل نفت دغدغه اصلی مردم خوزستان در موضوعاتی نظیر آب شرب یا فاضلاب برطرف شود. مردم احساس کنند که درآمد نفت بر حل مسائل آنها تأثیرگذاشته است.

وی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی افزایش تاب‌آوری مردم است، گفت: مردم باید احساس کنند دولت و نظام گره‌های زندگی آنها را باز می‌کنند و آنها در آینده وضعشان بهتر می‌شود.

دکتر جهانگیری گفت: ما مکلف هستیم به خاطر خون شهدا کارآمدی نظام را بالا ببریم، دشمنان جمهوری اسلامی با پمپاژ اخبار منفی و تبلیغات می‌کوشند که به مردم بگویند این نظام آینده‌ای ندارد و نمی‌تواند مشکلات را حل و فصل کند. این ظلم به نظام است، قطعاً علاوه‌بر اقدامات بسیاری که انجام شده می‌توانیم مشکلات را برطرف کنیم، این کشور ظرفیت‌های فراوانی دارد و اگر تحریم‌ها کنار برود ایران جاذبه‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری دارد.

وی سپس با اشاره به سخنان مطرح شده در جلسه پیرامون ایجاد سد بختیاری، گفت: در این خصوص شورای اقتصاد مصوبه لازم و منابع فاینانس چین را هم تایید کرده است، امیدوارم با پیگیری وزارت نیرو اجرای این طرح سریع‌تر آغاز شود.

دکتر جهانگیری اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی در استان‌های ایلام و خوزستان را بسیار پراهمیت توصیف کرد و به مدیران گفت: با افتخار نتایج این طرح را اعلام کنید، طرحی که با روی کار آمدن این دولت سرعت اجرای آن بیشتر شد و امروز ۲۹۵ هزار هکتار از این اراضی زیرکشت رفته است و از دیروز دستور مطالعات فاز دوم آن نیز اعلام شد. بازدهی این طرح بسیار بالا بوده به‌طوری‌که در همین دو سال میزان تولید محصولات کشاورزی از ۱.۷ میلیون تن به ۵.۲ میلیون تن رسیده است. روز گذشته و در بازدید از این طرح با مردم که گفت و گو می‌کردم خوشحال بودند و درخواستشان این بود که فاز دوم نیز سریع‌تر آغاز شود، پیداست که این طرح کارگشا بوده و موجب جلب رضایت مردم شده است.

معاون اول رییس جمهور از خوزستان بعنوان یکی از پایگاه‌های مهم صنعتی کشور یاد کرد و گفت: با وجود برخی نارسایی‌ها در زنجیره تولید صنایعی نظیر فولاد این استان از ظرفیت صنعتی بسیاری برخوردار است.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به موضوع بودجه سال ۱۴۰۰ کشور، گفت: دولت و مجلس بر روی بودجه تعامل خواهند کرد اما نکته کلیدی بودجه که از نظر دولت مورد تایید است اجرای دیدگاه‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص ویژگی‌های بودجه نظیر تورم‌زا نبودن، واقعی بودن منابع، عدم ایجاد هزینه‌های اضافی، رسیدگی به طبقات ضعیف جامعه و مرتفع‌کننده فساد و رانت باید باشد.

دکتر جهانگیری افزود: ما معتقدیم اگر بودجه‌ای که از مجلس بیرون می‌آید فاقد این ویژگی‌ها باشد دارای ایراد است. اگر منابع درآمدی در بودجه به شکل غیرواقعی و غیرقابل وصول افزایش پیدا کند قطعاً کسری بودجه دولت بیشتر می‌شود. بنابراین با محقق نشدن منابع و افزایش هزینه‌ها مردم می‌گویند مجلس این ارقام را تصویب کرده اما مسئولان و دولت نمی‌خواهند انجام دهند و این موضوع با توجه به افزایش قیمت‌ها، عدم رضایت ایجاد می‌کند.

معاون اول رییس جمهور درخصوص افزایش حقوق ورودی کالا از گمرکات کشور، گفت: بدون توجه به قیمت دلار یا سود بازرگانی افزایش حقوق ورودی کالا باعث می‌شود که در نهایت این پول از جیب مردم خارج شود که نتیجه آن گرانی و فشار به مردم است و نباید پس از اجرای این طرح بگوییم چرا کالاها گران شد.

وی با ذکر خاطره‌ای از مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در هنگام اجرای مصوبات برنامه اول مجلس شورای اسلامی، گفت: هنگام افزایش قیمت‌ها وقتی از دولت درباره این اتفاق سوال می‌کردیم می‌گفتند این نتیجه مصوبات خودتان در مجلس است و با ذکر مصوبه مجلس اعلام می‌کردند که اجرای آن باعث این موضوع شده است.

دکتر جهانگیری گفت: دولت حتماً درخصوص تورم‌زا نبودن، واقعی بودن منابع، ایجاد هزینه و رسیدگی به طبقات ضعیف جامعه با مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم هم‌نظر است و نمی‌تواند این مسائل موضوع اختلافی باشد.

در این جلسه استاندار خوزستان نیز گزارشی از وضعیت استان و عملکرد برنامه‌های اقتصاد مقاومتی ارائه کرد و به تشریح چالش‌ها و پیشنهادات برای توسعه استان پرداخت.

وزرای جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و نفت نیز در این نشست گزارشی از اقدامات انجام شده توسط دستگاه اجرایی متبوع خود ارائه کردند و به بیان برنامه‌ها و پیشنهاداتی برای توسعه استان خوزستان در زمینه‌های مختلف پرداختند.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.