حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 23 جماد أول 1445 Tuesday, 5 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4102 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
نرخ پیشنهادی وزارت جهاد 5500 تومان
23 شهریور 1399 - 12:02
شناسه : 3938
5

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با بیان اینکه اگر نرخ خرید تضمینی گندم مناسب نباشد خودکفایی از دست می‌رود، گفت: فردا در شورای اقتصاد نرخ گندم تعیین می‌شود. این در حالی است که نرخ پیشنهادی وزارت جهاد 5500 تومان است اما دولت قیمت 3800 تومان را بررسی خواهد کرد. به گزارش پایگاه […]

ارسال توسط :
پ
پ

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با بیان اینکه اگر نرخ خرید تضمینی گندم مناسب نباشد خودکفایی از دست می‌رود، گفت: فردا در شورای اقتصاد نرخ گندم تعیین می‌شود. این در حالی است که نرخ پیشنهادی وزارت جهاد 5500 تومان است اما دولت قیمت 3800 تومان را بررسی خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از خبرگزاری فارس، چشم کشاورزان به جلسه فردای شورای اقتصاد دوخته شده تا شاید قیمت مناسبی برای خرید تضمینی گندم در سال آینده از آن بیرون بیاید. فردا این شورا تصمیم می‌گیرد گندم را در سال آینده از کشاورزان به چه قیمتی خریداری کند. اگر قیمت مناسب تصویب کند کشاورزان سال آینده می‌کارند و اگر قیمت مناسب نباشد بسیاری به کشت‌های دیگری می‌روند. این بدیهی است که کشاورزان سود خود را دنبال می‌کنند. اصلاً بررسی فایده و ضرر یک اصل مهم اقتصادی است. با التماس و خواهش نمی‌توان کشاورزان را به کشت یک محصول ترغیب کرد.

محمد شفیع ملک‌زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: پیش از این وزارت جهاد قبل از اینکه قیمت کود افزایش یابد نرخ خرید گندم را 4600 تومان درآورده بود در همان زمان دولت نظر دولت روی خرید کیلویی 3200 تومان  بود. اما پس از افزایش حدود 600 درصدی نرخ کود نظر وزارت جهاد کشاورزی هم تغییر کرد.

وی  افزود:‌طی جلسه‌ای که شنبه و چهارشنبه در وزارت جهاد برگزار شد و نیز ادامه آن امروز هم برگزار خواهد شد نظر وزارت جهاد کشاورزی برای خرید تضمینی گندم در سال آینده قیمت 5500 تومان اس. و البته دولت هم باید با در نظر گرفتن این افزایش نهاده‌ها قیمت خود را تغییر دهد.

با تصویب دولت قیمت کود کشاورزی در دو هفته گذشته 4 تا 10 برابر شد. و از آنجا که این نهاده بخش عظیمی از این تولید را تشکیل می‌دهد و همچنین تأثیر در افزایش تولید دارد بالارفتن قیمت کود هزینه سنگین را روی دوش کشاورزان گذاشت. به ازای یک کیلوگرم مصرف کود شیمیایی تولید محصول 10 کیلوگرم بیشتر می‌شود.

ملک‌زاده همچنین گفت: ‌سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور هم قبل از افزایش قیمت کود نرخ خرید تضمینی گندم را 5 هزار و 92 تومان ارزیابی کرده بود اما پس از این افزایش‌ها معتقد است که خرید تضمینی گندم در سال آینده باید 5842 تومان باشد.

وی افزود: دولت باید طبق قانون نرخ خرید تضمینی گندم را تا پایان شهریور اعلام کند و البته براساس همین قانون قیمت منطقی که نرخ تورم هم در آن محاسبه شده باشد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: در صورتی که دولت قیمت مناسبی برای خرید تضمینی گندم اعلام نکند کشاورزان هم از کشت این محصول استراتژیک استقبال نخواهند کرد و طبیعی است که محصولات دیگری مانند سبزی و صیفی خواهند کاشت که برای آنها سودآور است.

ملک‌زاده ادامه داد: چندین‌بار کشاروزان اعلام کردند که چرا باید دولت براساس بودجه خودش نرخ خرید گندم را تعیین کند در حالی که باید قیمت تمام شده محصول و یک سود معقول را برای کشاورز در نظر داشته باشد.

وی گفت: نامه‌ای هم به نوبخت رئیس سازمان برنامه و بوجه ارسال کردیم تا در جلسات تعیین نرخ تضمینی گندم نماینده کشاورزان نیز حضور داشته باشد.

یک منبع آگاه گفت در جلسه فردای شورای اقتصاد دولت می‌خواهد قیمت 3800 تومان را برای  نرخ خرید تضمینی گندم در سال آینده بررسی کند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.