حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 26 جماد أول 1445 Friday, 8 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4107 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
گندم موردنیاز کشور در داخل تولید می‌شود
19 شهریور 1399 - 19:14
شناسه : 3884
6

وزیر جهاد کشاورزی گفت: گندم به میزان نیاز در داخل کشور تولید می‌شود و این امر در ۵ سال گذشته تثبیت شده است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی، دکتر کاظم خاوازی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس گفت: سوال مذکور […]

ارسال توسط :
پ
پ

وزیر جهاد کشاورزی گفت: گندم به میزان نیاز در داخل کشور تولید می‌شود و این امر در ۵ سال گذشته تثبیت شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی، دکتر کاظم خاوازی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس گفت: سوال مذکور مربوط به سال‌های ۹۳ و ۹۴ است، در حالی‌که بنده از اردیبهشت‌ماه تصدی وزارت جهاد کشاورزی را برعهده گرفتم، اما تلاش کردم به‌صورت عادلانه اسناد را مورد بررسی قرار بدهم.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: براساس ماده ۷ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای طرحی است در زمان مشخص شروع می‌شود و در زمان مشخص پایان می‌یابد. براین اساس، طرح خودکفایی گندم از سال ۸۲ آغاز و در سال ۹۳ پایان یافته یعنی از سوی سازمان برنامه و بودجه خاتمه یافته اعلام شده است.

وی افزود: هدف این طرح به‌صورت تجمعی دستیابی به تولید ۱۱۷.۳ میلیون تن گندم بوده که به ۱۴۱ میلیون تن گندم رسیده است.

دکتر خاوازی خاطرنشان کرد: پس از پایان طرح خودکفایی گندم، طرح دیگری با عنوان ضریب خودکفایی در تولید محصولات راهبردی کشاورزی از سوی سازمان برنامه و بودجه تصویب و جایگزین این طرح شد.

وی با اشاره به اینکه برای رعایت عدالت،۵ سال قبل و ۵ سال بعد از اجرای طرح مذکور را مورد بررسی قرار دادیم، گفت: در طرح خودکفایی گندم میزان تولید گندم به‌صورت تجمعی، ۴۹.۵ میلیون تن به‌صورت میانگین سالانه ۹.۹ میلیون تن بوده و در ۵ سال اجرای طرح ضریب خودکفایی در تولید محصولات راهبردی کشاورزی میزان تولید گندم ۶۵.۲ میلیون تن با میانگین سالانه ۱۳ میلیون تن بوده است.

دکتر خاوازی ادامه داد: همچنین از نظر خرید گندم نیز در ۵ سال منتهی به اجرای طرح خودکفایی گندم ۲۹ میلیون تن گندم و به‌طور متوسط سالانه ۵.۸ میلیون تن که در ۵ سال اجرای طرح جایگزین، ۴۵ میلیون تن گندم و به‌طور متوسط سالانه ۹ میلیون تن خریداری شده است.

وی افزود: در ۵ سال منتهی به پایان اجرای طرح خودکفایی گندم، میزان واردات گندم ۱۹ میلیون تن و به‌صورت میانگین ۳.۸ میلیون تن بود که در طرح جایگزین مذکور، واردات گندم به ۵.۴ میلیون تن و به‌طور میانگین سالانه یک میلیون تن کاهش یافته است.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: بنابراین جای نگرانی درخصوص اجرای طرح ضریب خودکفایی در تولید محصولات راهبردی کشاورزی نیست، زیرا از طریق تزریق اعتبارات از ردیف‌های دیگر مورد حمایت قرار گرفته است.

وی یادآور شد: طی سال‌های ۸۲ تا ۹۳، به‌طور متوسط حدود ۵۵ درصد اعتبارات طرح صرف ناظرین گندم شده است که در سال ۹۲ همه ناظرین گندم با تصویب مجلس شورای اسلامی در وزارت جهاد کشاورزی جذب شده‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی یادآوری کرد: وقتی ردیف خوداتکایی تزریق شد به وزارت جهاد کشاورزی، اقدامات زیادی در حوزه تأمین بذر، کود، مکانیزاسیون و بسیاری از نهاده‌ها رخ داده و موجب افزایش تولید گندم شده است؛ امروزه برای تأمین نیاز داخلی گندم هیچ مشکلی وجود ندارد، اما برای تأمین ذخایر استراتژیک ۳ الی ۵ میلیون تنی از سوی شرکت بازرگانی دولتی، واردات صورت می‌گیرد که از ماه پنجم سال ۹۸ مدیریت واردات با وزارت جهاد کشاورزی نیست.

وی درخصوص برخی صحبت‌های مطرح شده نسبت به وجود تناقض در آمارهای خرید ارائه شده، بیان کرد: اعدادی که اعلام می‌شود، برآورد است و در اسفندماه ما وزن خوشه را در کشور برآورد می‌کنیم و هیچ کشاورزی اجباری برای فروش گندم به دولت ندارد، اما طبق آمار ۲۰ ساله نشان می‌دهد به‌طور میانگین در حدود ۶۷ درصد از گندم‌های برآورد شده روی خوشه، به‌صورت تضمینی خریداری شده است.

دکتر خاوازی با بیان این که قیمت‌های سایر محصولات در بازار، خرید گندم را تضمین می‌کند، افزود: ۸.۵ درصد گندم برای بذر در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد. حداقل یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن بذر در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد. به‌عبارت دیگر اگر ۸.۵ میلیون تن گندم خریداری شده در سال‌جاری را در نظر بگیریم، یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن بذر نیز به آن اضافه می‌شود.

وی ادامه داد: کارخانجات خوراک دام و طیور به‌طور متوسط در ۲۰ سال گذشته، ۱۰ درصد از گندم کشاورزان را خریداری کرده‌اند. همچنین ۷ درصد ضایعات نیز وجود دارد که باید در ارقام مورد محاسبه قرار گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۱۷ هزار کمباین در کشور وجود دارد، اظهار کرد: ما به ۱۴ هزار کمباین دیگر نیاز داریم.

وی گفت: ۵۰۰ هزار تن گندم از سوی کارخانجات آرد خریداری می‌شود، ۲ درصد خودمصرفی و نیم درصد گندم و مشتقات آن شامل ماکارونی و نشاسته و … صادر می‌شود.

دکتر خاوازی تأکید کرد: گندم به میزان نیاز در داخل کشور تولید می‌شود و این امر در ۵ سال گذشته تثبیت شده است.

وی یادآور شد: ۷۰ درصد از گندم موردنیاز کشور از طریق کشت آبی تأمین می‌شود و با توجه به ظرفیت‌های کنونی می‌توان با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری به‌ویژه در زمینه مکانیزاسیون، ذخایر استراتژیک را نیز از طریق تولید داخلی تأمین کرد.

دکتر خاوازی گفت: وضعیت مکانیزاسیون در این چند سال اخیر خیلی ارتقاء پیدا کرده است ولی با وضع ایده‌آل فاصله دارد.

وی با اشاره به انتقال تکنولوژی‌های نوین اظهار داشت: شرایط ما در کشور چه از نظر مواد آلی و تبخیر بسیار شکننده است و آنچه امروز می‌تواند به ما کمک کند، بحث قیمت‌گذاری است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنم که دولت در سال‌جاری قیمت مناسبی را برای خرید گندم از کشاورزی پیش‌بینی کند تا کشاورزان نسبت به کشت گندم ترغیب شوند، گفت: نفوذ ارقام پرمحصول در گندم آبی پائین است و در این بین باید تلاش کنیم ارقام مناسب مانند پیشگام، مهرگان و رخشان که دارای نفوذ بیشتری هستند، مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین آبیاری میکرو در مزارع گندم باید گسترش یابد.

وی با اشاره به طرح یاوران تولید برای انتقال دانش به کشاورزان، بیان کرد: این موضوع در افزایش تولید محصولات و کاهش استفاده از آب نیز تأثیر دارد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در بحث حدود تأمین کود نیتروژنی که ۲.۴ میلیون تن هست، بدون افزایش قیمت عرضه می‌شود، افزود: در کودهای فسفاتی و پتاسی وابسته هستیم و برای واردات یک محموله ۴۰۰ هزار تن و ۲۰۰ هزار تن قراداد بسته شده و خاک فسفات وارد می‌کنیم و در این بین برای کاهش قیمت‌ها، کودهای ترکیبی NPK را به کشاورزان عرصه کنیم.

دکتر خاوازی گفت: تلاش می‌کنم از سوی دولت یارانه به اندازه کافی یارانه اختصاص یابد تا قیمت‌ها متعادل شود.

وی ادامه داد: امیدواریم با کمک نمایندگان در بودجه سال ۱۴۰۰ با ارائه تسهیلات و سرمایه در گردش اعتبارات مناسبی پیش‌بینی شود تا وزارت جهاد کشاورزی با منابع مناسب در این زمینه گام بردارد.

دکتر خاوزای خاطرنشان کرد: با بانک مرکزی هماهنگی کرده‌ام تا در هر شرایطی ارز برای نهاده‌ها اختصاص یابد.

وی گفت: هم اکنون در حوزه نهاده‌های دامی، در ذرت و جو ذخایر کامل است؛ همچنین سفارشات زیادی نیز برای واردات کنجاله سویا صورت گرفته که پس از واردات آنها مشکلات در عرضه این کالاها برطرف خواهد شد./روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی

 

 

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.