حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 15 ربيع أول 1443 Thursday, 21 October , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1637 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
۶۶ هزار هکتار طرح‌های آب و خاک با فرمان ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید
28 تیر 1400 - 14:17
شناسه : 8223
بازدید 163
0
۳ طرح آب و خاک به مساحت ۶۶ هزار هکتار شامل ۲۵ هزار هکتار طرح جامع شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور در استان‌های کرمانشاه، ایلام، کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی، ۴۱ هزار هکتار سامانه‌های آبیاری تحت فشار و طرح‌های زیربنایی آب و خاک در سراسر کشور و رونمایی از نتایج اولیه پایش اندازه گیری آب مصرفی محصولات زراعی و باغی کشور با فرمان ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید.
ارسال توسط : منبع : پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
پ
پ

به گزارش داغ(دیده‌بان امنیت غذایی)، مهندس علیمراد اکبری، معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در مراسم آغاز بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی با حضور رئیس جمهور که از استان کردستان به صورت ویدئو کنفرانس گزارش می‌داد، در رابطه با طرح‌های آب و خاک اظهار کرد: موضوع آب یکی از مسائل بسیار اساسی در کشور محسوب می‌شود و پایداری کشاورزی کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بنابراین برای خروج از بحران آب در دولت تدبیر و امید طرح‌های عمده‌ای در حوزه آب و خاک کشور شروع و به نتیجه برسد.

وی افزود: یکی از این طرح‌های بزرگ که در دنیا کم‌نظیر است، اتمام فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام در سطح ۲۹۵ هزار هکتار است.

مهندس اکبری در رابطه با طرح‌ شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور تصریح کرد: از پروژه ۲۲۷ هزار هکتاری شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور، امروز ۱۲۷ هزار هکتار به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی افزود: پروژه ۲۸۰ هزار هکتاری زهکشی استان گلستان یکی از بزرگترین پروژه‌های زهکشی اراضی دیم در خاورمیانه است که ۱۰۰ هزار هکتار از آن در دولت تدبیر و امید به اتمام رسیده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با پروژه سیستان و بلوچستان گفت: پروژه سیستان ۴۶ هزار هکتار بوده که به اتمام رسیده است.

وی تصریح کرد: در هشت سال اخیر، ۱.۲ میلیون هکتار از اراضی به سامانه‌های نوین آبیاری تجهیز شده است که در طول تاریخ کشور بی‌نظیر بوده است.

مهندس اکبری در رابطه با اعتبارات پروژه‌های آب و خاک گفت: در این پروژه‌ها ۲۲ هزار میلیارد تومان هزینه شده و ۴ هزار میلیارد تومان هم در حال هزینه هستیم.

وی با اشاره به قول این معاونت به رئیس جمهور برای افتتاح ۵۰ هزار هکتار از طرح شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور، خاطرنشان کرد: از این میزان ۲۵ هزار هکتار در بهمن ماه سال ۹۹ افتتاح شد و امروز ۲۵ هزار هکتار دیگر افتتاح می‌شود که ۱۲ هزار هکتار از این اراضی دیم، ۱۳ هزار هکتار جبران کمبود آب آبیاری، بیش از ۹ هزار نفر اشتغال و با ارزش افزوده بیش از ۱۰ برابر نسبت به اراضی دیگر کشور بوده است.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: اجرای ۴۱ هزار هکتار پروژه‌ آب و خاک شامل ۲۵ هزار هکتار توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، ۱۶ هزار هکتار نوسازی اراضی، بازسازی قنوات و اجرای کانال‌های درجه ۳ و ۴ در سایر نقاط کشور از پروژه‌هایی است که امروز افتتاح خواهد شد و با اجرای این طرح‌ها و در راستای بهینه کردن مصرف آب در مزارع و حفاظت کمی و کیفی از منابع آبی و خاکی کشور، موجبات افزایش راندمان آبیاری فراهم می‌شود، همچنین موجب اشتغال پایدار، کشاورزی قابل برنامه‌ریزی، رشد اقتصادی و بهبود معیشت کشاورزان رقم خواهد خورد.

مهندس اکبری با اشاره به چالش مصرف آب در بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: پروژه‌ای را در زمینه آب کشاورزی از ۴ سال گذشته شروع کردیم که در این پروژه ۴۰ هزار نفر کارشناس در ۴۵۰۰ مزرعه کار کارشناسی را شروع کردند که طبق مطالعات این کارشناسان، حجم آب مصرفی در بخش کشاورزی ۷۰ میلیارد متر مکعب است، تنش آبی و کم آبیاری در اکثر محصولات کشاورزی زراعی و باغی وجود دارد، این تنش آبی و کم آبیاری در پسته ۵۰ درصد، چغندر قند ۲۵ درصد، ذرت علوفه‌ای ۲۰درصد و پنبه ۳۰ درصد کمتر از حد تعیین شده نیاز آبی گیاه در سند ملی آب است.

وی افزود: در هندوانه که همیشه مورد انتقاد است تنها ۴۷۰۰ متر مکعب آب مصرف می‌شود که عدد قابل توجهی نیست، به طور متوسط در اراضی کشور ۸ هزار متر مکعب آب در هکتار مصرف می‌شود و در واقع در بیشتر نقاط کشور حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد با کم آبیاری مواجه هستیم.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: سهم استان کردستان از اراضی آبی در کشور ۱۲ درصد است، ۳۰ درصد اشتغال این استان در بخش کشاورزی بوده و رشد اقتصادی استان بر مدار کشاورزی می‌چرخد در حالی که این استان از ۰.۷ درصد منابع آبی کشور بهره‌مند است.

وی افزود: سهم استان کردستان از ۲۲۷ هزار هکتار شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور، ۱۵ هزار و ۸۱۰ هکتار است که امروز ۵ هزار و ۴۷۰ هکتار از آن به بهره‌برداری می‌رسد و مجموعاً ۱۳ هزار و ۴۱۰ هکتار به اتمام رسیده است.

مهندس اکبری ادامه داد: پروژه‌ای که هم اکنون افتتاح می‌شود، پروژه ۳ هزار و ۵۰۰ هکتاری در شهرستان کامیاران است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.