حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 25 جماد أول 1445 Thursday, 7 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 4107 تعداد نوشته های امروز : 2 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
درآمدزایی ۳ برابری هسته خرما به شرط فرآوری
24 شهریور 1399 - 16:42
شناسه : 3986
7

در حالی که هسته خرما به‌طور معمول دور ریخته می‌شود در صورتی که تبدیل به پودر شود هر کیلوگرم از آن درب کارخانه یا کارگاه ۲۳ هزار تومان خریداری می‌شود و در بسته‌های ۲۰۰ گرمی به قیمت ۲۰ هزار تومان (یعنی هر کیلوگرم ۱۰۰ هزار تومان)  به فروش می‌رسد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت […]

ارسال توسط :
پ
پ

در حالی که هسته خرما به‌طور معمول دور ریخته می‌شود در صورتی که تبدیل به پودر شود هر کیلوگرم از آن درب کارخانه یا کارگاه ۲۳ هزار تومان خریداری می‌شود و در بسته‌های ۲۰۰ گرمی به قیمت ۲۰ هزار تومان (یعنی هر کیلوگرم ۱۰۰ هزار تومان)  به فروش می‌رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان امنیت غذایی به نقل از خبرگزاری تسنیم، ایران همواره جزو بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان خرما در دنیا بوده به‌طوری‌که در سال 98  حدود 240 هزار تن انواع خرما به ارزش 211 میلیون و 644 هزار دلار به 85 کشور دنیا صادر کرده است اما سهم قابل توجهی از صادرات فرآورده‌های خرما نداشته است؛ امام خامنه‌ای در بیانات اخیر خود با هیئت دولت از خام‌فروشی محصولات مختلف صادراتی از جمله خرما انتقاد کردند.

رهبر معظم انقلاب درباره خام‌فروشی محصولات صادراتی ایرانی تأکید کردند: «در حاشیه‌ مسئله‌ تولید، من یک نکته‌ دیگری را عرض بکنم که آن هم بی‌ارتباط به مسئله‌ تولید نیست و آن مسئله‌ صادرات مواد خام یا صادرات فلّه‌ای است که یک نمونه‌اش را قبلاً در مورد نفت گفتیم. یکی از مشکلات ما همین است که ما مواد خام را بدون فرآوری و بدون اینکه ارزش افزوده‌اش را برای کشور خودمان، برای سرمایه‌دار خودمان، برای کارگر خودمان فراهم بکنیم، می‌فرستیم خارج.»

ایشان همچنین مشخصاً به خام‌فروشی خرما اشاره کردند و فرمودند:«خب خرمای ایران [واقعاً بی‌نظیر است]. یک وقتی چند سال قبل از این، یکی از کشورهای عربی یک بسته‌ خرما هدیه فرستاده بود برای ما، به‌عنوان هدیه‌هایی که می‌فرستند؛ بنده آوردم و در هیئتِ دولتِ آن وقت نشان دادم، گفتم این به‌‌اصطلاح مصداق کامل «زیره به کرمان بردن» است!

مرکز خرمای دنیا و بهترین خرمای دنیا اینجا است، آن وقت او برای ما فرض کنید که خرما را [هدیه می‌فرستد]؛ منتها او در بسته‌بندی بسیار زیبا و شکیل، ما گاهی اوقات داخل حصیر و در بسته‌های [دیگر]. حالا اخیراً یک مقداری بسته‌بندی‌ها بهتر شده، امّا بایستی این دنبال بشود؛ این هم مهم است.»

قیمت هسته خرما سه برابر خود خرما

بنابراین گزارش برای خام‌فروشی خرما شاید ذکر همین نکته کافی باشد که هسته خرما که به‌طور معمول بدون مصرف، دور ریخته می‌شود، در صورتی که تبدیل به پودر شود هر کیلوگرم از آن درب کارخانه 23 هزار تومان قیمت دارد و بسته‌های 200 گرمی به قیمت 20 هزار تومان (یعنی هر کیلوگرم 100 هزار تومان)  به فروش می‌رسد درحالی که قیمت خرید هر کیلوگرم خرما روی درخت 7 تا 8 هزار تومان است.

بر این اساس می‌توان گفت تنها قیمت هسته خرما بعد از فرآوری سه برابر خود خرما قیمت دارد و با فرآوری خرما می‌توان ارزش افزوده به مراتب بیشتری از صادرات خام این محصول به دست آورد.

همچنین می‌توان اشاره کرد که خرما درجه سه که بازار پسندی لازم را ندارد می‌توان با تبدیل به شیره یا خمیر خرما بیش از 20 هزار تومان صادر کرد؛ در این ارتباط گفتگویی با علی‌محمد صمیمی، عضو هیئت‌مدیره انجمن ملی خرما انجام شده که شرح آن در ذیل مطب آمده است.

علی‌محمد صمیمی، عضو هیئت‌مدیره انجمن ملی خرما درباره مشکلات صنعت خرما و موانع پیش روی توسعه صنایع فرآوری و ایجاد ارزش افزوده در این صنعت پرداخت.

وی اظهار کرد: قشری که در صنعت خرمای کشور مشغول به کارند غالباً وضعیت مالی مناسبی ندارد و قدرت مالی لازم برای خرید دستگاه‌های فرآوری ندارد و قیمت این دستگاه‌ها گران است.

وی افزود: با توجه به اینکه برخی از این ماشین‌آلات از خارج می‌آیند قیمت‌های 2 تا 3 میلیارد تومانی دارند که تولیدکنندگان برای خرید این دستگاه‌ها نیازمند تسهیلات ارزان قیمتی هستند تا بتوانند مازاد تولید را به صنایع تبدیلی ببرند.

عضو هیئت‌مدیره انجمن ملی خرما ادامه داد: سرکه، خمیرخرما، شیره خرما، شکلات‌ها، قند مایع و فرآورده‌های مختلف دیگری را می‌توان از خرما استحصال کرد.

قیمت هر کیلوگرم پودر خرما درب کارخانه 23 هزار تومان

وی تصریح کرد: شیره و خمیر خرما به‌عنوان یک ماده اولیه تولید در صنایع غذایی کاربرد دارد و حتی می‌توان برای غنی کردن و بالابردن عمر نان از شیره خرما استفاده کرد.

وی  با اشاره انتقاد مقام معظم رهبری به خام‌فروشی خرما، اظهار داشت: باید از توجه ایشان به خام‌فروشی این محصول قدردانی کرد و معتقدم که حتی اشاره ایشان منجر به رشد صنایع تبدیل خرما در کشور می‌شود.

صمیمی با اشاره به مشکل سرمایه در گردش صنایع تبدیلی گفت: واحد بسته‌بندی مجهزی در بوشهر داریم که می‌تواند 10 درصد خرمای تولیدی در استان را جذب کند اما به دلیل نبود سرمایه در گردش با حداقل ظرفیت کار می‌کند.

وی اظهار داشت: هسته خرما که قیمت ناچیزی دارد و به‌طور معمول دور انداخته می‌شود اما در صورت فرآوری قیمت بالاتری از خود خرما دارد.

عضو هیئت‌مدیره انجمن ملی خرم گفت: خرما امسال را از کشاورزان روی درخت 7 تا 8 هزار تومان خریداری می‌کنند و بعد از بسته‌بندی 10 تا 12 تومان در استان قیمت پیدا می‌کند اما فقط همان پودر هسته خرما درب کارخانه 23 هزار تومان به فروش می‌رسد.

وی اضافه کرد: پودر هسته خرما در دمنوش‌های گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد و با قیمت مناسبی از کارخانه‌های فرآوری خرما خریداری می‌شود.

وی اظهار داشت: قیمت صادرات هرکیلوگرم شیره خرما نیز 80 سنت است که از محل خرمای درجه سه تولید می‌شود و می‌تواند ارزآوری خوبی ایجاد کند.

صمیمی گفت: هر بشکه نفت 30 دلار اما هر بشکه خرما 180 دلار قیمت دارد در حالی که هزینه‌های تمام شده کمی نیز برای کشور دارد.

وی با اشاره به اینکه خرمای ایران به صورت تازه خورای سالانه به 70 تا 80 کشور صادر می‌شود گفت: قبل از تحریم خرمای ایرانی به آمریکا نیز صادر می‌شد، اما فرآورده‌های این محصول به صورت محدود به کشورهای همسایه شامل عراق و ترکیه صادر می‌شود.

بعد از گرانی دلار خرما را به قیمت داخل کشور خریداری می‌کنند

صمیمی با بیان اینکه برای تجارت خرما باید مدیریتی واحد توسط انجمن خرما داشته باشیم تا از ارزان‌فروشی و صادرات محصولات بی‌کیفیت جلوگیری شود اظهار داشت: مبادا صادراتی از زمانی که کاهش ارزش دلار را در کشورمان مشاهده کرده‌اند دیگر خرما به قیمت ریالی از ما خریداری می‌کنند و برخی از افراد نیز با این وجود صادرات می‌کنند.

عضو هیئت‌مدیره انجمن ملی خرم گفت: دولت وهابی عربستان برای اینکه بازارهای جهانی را در اختیار بگیرند یارانه صادراتی پرداخت می‌کنند اما بخشی از خرمای تولید کشاورزان ما از سال قبل در انبارهای مانده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.