اسلایدجهاد کشاورزی

افزایش ۵۰۵۴ درصدی تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی در دولت سیزدهم

رییس سازمان امور اراضی کشور اعلام کرد: در دولت سیزدهم، طرح تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی 5054 درصد، رفع تداخلات اراضی 922 درصد و صدور شناسنامه برای زمین‌های کشاورزی 383 درصد افزایش داشته است.

به گزارش داغ (دیده‌بان امنیت غذایی) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی، رضا افلاطونی، دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه امور اراضی به ویژه در تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی، رفع تداخلات اراضی میان دولت، کشاورزان و روستاییان و سنددار شدن زمینهای کشاورزی را چشمگیر و جهشی توصیف کرد و افزود: ظرف مدت خدمت این دولت، رفع تداخلات اراضی از ۱۱ به ۷۵ درصد و صدور شناسنامه برای زمینهای کشاورزی از ۴ به ۵۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: تا شهریور ۱۴۰۰ پیش از دولت شهید سیدابراهیم رییسی، ۲۵۶ هکتار از اراضی کشاورزی تجمیع و یکپارچه شده بود و این سطح با اقدامات صورت گرفته تا خرداد ۱۴۰۳ به عدد ۱۳ هزار و ۱۹۴ هکتار رسید.

افلاطونی گفت: تا پیش از روی کار آمدن دولت سیزدهم در شهریور ۱۴۰۰ در سطح یک میلیون و ۸۰ هزار هکتار رفع تداخل صورت گرفته بود که این عدد تا خرداد ۱۴۰۳ با تلاش سازمان امور اراضی کشور به ۱۱ میلیون و ۳۷ هزار هکتار افزایش یافته است.

وی میزان صدور شناسنامه برای زمینهای کشاورزی را تا شهریور ۱۴۰۰، یک میلیون و ۷۸۰ هزار هکتار عنوان و اذعان کرد: این عدد در دوره فعالیت دولت سیزدهم تا خرداد ماه امسال به ۸ میلیون و ۶۰۴ هزار و ۹۰۸ هکتار رسیده است.

معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان این که تنها ۱۸ میلیون هکتار از ۱۶۵ میلیون هکتار از اراضی کشور قابلیت کشاورزی دارند و از این میزان تنها ۵ میلیون هکتار زمینهای کشاورزی درجه یک و دو هستند، تصریح کرد: در وهله اول به دنبال تثبیت مالکیت اراضی با رویکرد رفع تداخلات اراضی، سنددار کردن و یکپارچهسازی زمینهای کشاورزی هستیم تا از این طریق از خرد شدن و تغییر کاربری اراضی جلوگیری شود.

وی افزایش بهره‌وری در تولیدات کشاورزی، افزایش صرفه اقتصادی در فعالیتهای کشاورزی، افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی و امکان کشت یکپارچه و صنعتی کردن کشاورزی را از ضروریات تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی دانست.

افلاطونی درباره مزیتهای تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی نیز گفت: افزایش بهره‌وری، افزایش درآمد کشاورزان، بهبود کیفیت محصولات کشاورزی و افزایش تولید از مزیتهای تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی هستند.

وی بسترسازی برای سرمایهگذاری و رونق کشاورزی، بسترسازی برای برنامه‌ریزی و اجرای طرح آمایش سرزمی، ایجاد پشتوانه حمایتی برای کشاورزان برای اخذ وام و تسهیلات بانکی به عنوان وثیقه، ساماندهی وضعیت حقوقی زمین و تولیدات کشاورز، جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی و کمک به یکپارچگی اراضی، از بین رفتن تداخلات اراضی و اختلاف بین وراث زمینهای کشاورزی و کاهش رفع اختلاف مالکیت اشخاص و دولت را از مزیتهای اجرای طرح رفع تداخلات و سنددار کردن اراضی کشاورزی عنوان کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا