اسلایدبانک کشاورزییادداشت ویژه

نقش مهم بانک کشاورزی در خرید تضمینی گندم

محصول گندم به عنوان غله استراتژیک در ایران و جهان، نقش محوری در تأمین امنیت غذایی کشور دارد و بانک کشاورزی با هدف حمایت از تولید در بخش کشاورزی و کمک به تأمین امنیت غذایی کشور، با تمام توان برای اجرای هرچه بهتر عاملیت خرید تضمینی گندم در سطح کشور تلاش می‌کند.

این بانک برای تقویت بنیان‌ بازار محصولات کشاورزی و ارتقای زنجیره ارزش محصولات غذایی از مزرعه تا سفره، اقدامات حمایتی متعددی را انجام داده است. اقدامات حمایتی بانک کشاورزی از صنایع غذایی و تبدیلی با هدف افزایش بهره‌وری و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی و همچنین تأمین نیازهای داخلی، طی سال‌های اخیر افزایش یافته است. به عنوان نمونه، علاوه بر حمایت‌های مالی از تولیدات صنعتی و حضور مالی در بلایای طبیعی و خسارات کشاورزی، این بانک در خرید تضمینی گندم نقش مؤثری را ایفا می‌کند.

بنا به گزارش بانک کشاورزی با عاملیت بانک کشاورزی و از آغاز فصل خرید تضمینی گندم، ۳۰۳ هزار میلیارد ریال از مطالبات گندم کاران به حساب آنان واریز شده است. این مبلغ مربوط به تعداد ۲۵۳ هزار و ۶۱۲ محموله گندم به وزن حدودی یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن بوده است.

از مهم‌ترین دلایل افزایش تولید گندم در کشور می‌توان به تهیه و تدارک به‌موقع و کافی کودهای شیمیایی توسط وزارت جهاد کشاورزی و مصرف متعادل کودهای ازته، فسفاته و پتاسه در اراضی گندم آبی و دیم اشاره کرد. افزایش سطح اجرایی طرح جهش تولید در دیمزارها و پروژه‌های مهم و تأثیرگذار آن در مناطق مهم دیم کشور، افزایش مصرف بذور اصلاح‌شده در مقایسه با سال‌های گذشته، توسعه کشت‌های مکانیزه از دیگر دلایل افزایش تولید گندم در کشور بوده است.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که بانک کشاورزی به عنوان یکی از بانک‌های توسعه‌ای جمهوری اسلامی ایران و تنها نهاد مالی بخش کشاورزی؛ سهم بسیار مهمی در رونق و شکوفایی روزافزون این بخش مهم و اساسی اقتصاد کشور و تأمین امنیت غذایی پایدار آحاد جامعه ایفا می‌کند. بنابراین دولتمردان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی اگر به طور جدی خواستار دستیابی به خودکفایی در تولید محصولات اساسی کشاورزی می‌باشند، می‌بایست نسبت به تأمین و تقویت هرچه بیشتر منابع بانک کشاورزی اقدام نمایند تا توان اعطای تسهیلات بانکی در بخش کشاورزی و متعاقب آن تولید انواع محصولات افزایش پیدا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا